אמנים ישראלים מובילים לקחו חלק בפרויקט המוקדש לזכר דור השואה, אלבום קונספט הכולל 14 שירים חדשים  שנכתבו על ידי ליעד אביאל החיפאי לזכר סבו וסבתו ניצולי השואה. הזמרת מורן מזור המשתתפת בפרויקט מספרת על הקשר שלה לשואה (אפילו שהיא בכלל גרוזינית), האם היא ממליצה להשתתף בתכנית ריאליטי כפי שעשתה, השינוי בתדמית והדרך החדשה שבה בחרה ובלי שום מילה על איל גולן

"'משא הגעגועים' בא להדגיש את כאב הפרידה והגעגוע מיקירינו שהלכו לעולם, את קידוש ערכי המשפחה והתמודדות הקשה עם החלל שנותר בהסתלקות יקירינו", אומר ליעד אביאל, "זה פרויקט אנושי, אשר כל אחד מאיתנו יוכל למצוא בו פינות הזדהות.

שירי הפרויקט שנכתבו כולם על ידי אביאל, הולחנו על ידי כפיר אפשטיין ואורן בן אבי שהוא גם המעבד המוסיקלי של הפרויקט.  

בין הזמרים המשתתפים : דוד ד'אור, מורן מזור עדנה גורן, לירון רמתי,  צחי הלוי, דן סלומון ונוספים. יוזם הפרויקט וכותב השירים הוא כאמור ליעד אביאל (39) יליד חיפה, נכד לחנה ואלכס פוגל,  ניצולי שואה, אשר שימשו למעלה מ -40 שנה כנציגי ארגון נכי רדיפות הנאצים בחיפה ובצפון ודאגו לרווחתם של מאות אלפי ניצולי שואה.

"חשוב שאנו, בני הדור השלישי ,נעלה את נושא השואה לשיח הציבורי ונעביר את העדות, המורשת והזיכרון של השואה לדורות הבאים. יצוין כי כל עלויות הפרויקט הן במימונו הפרטי של אביאל וללא מטרת רווח.

מורן מזור שרה בפרויקט  את שירה 'שוכחים', אותו היא מגדירה כשיר הנצחה אולטימטיבי של הפרויקט. "ליעד פנה אלי וסיפר ששמע אותי בהזדמנויות שונות ונהנה בשירתי וביקש שאשתתף", היא אומרת, "כשנכנסו לעומק הדברים הוא סיפר לי על יצירת הפרויקט, העזרה שקיבל מאמנים מהשורה הראשונה וגם על חייו וקורותיהם של סבו וסבתו"

התחברת לנושא?

"אני אישית לא בת דור שלישי כי אני גרוזינית והגרוזינים הם לא ניצולי שואה אבל היה לי חשוב לשיר שיר שמדבר על כך שהדור שלנו מתחיל קצת לתהות על קנקנם של דברים. הפחד הוא שבני הדור השלישי לא יתחזקו את הזכרון השואה ולא נשקיע מחשבה בהנצחת זכרם של אלו שכבר לא איתנו או שעוד מעט לא יהיו. כך בני הדור הרביעי והחמישי יחלו לפקפק ביום השואה וישאלו עצמם אם צריך צפירה ביום הזה וכל מיני שאלות שיעלו כשהזמן יחלוף כי הזכרון יטשטש. לא נשארו ניצולים רבים, אלא בעיקר סיפורים.  בני הדור השלישי צריכים לזכור ולא לשכוח זה משפט מאוד קלישאתי אבל בזה מתעסק הפרויקט".

איזה תחושות עלו בך בעת העבודה על השיר?

"בגלל שבאמת אין לי איזושהיא  זיקה וקרבה משפחתית לנושא השואה אני יכולה להתחבר לזה רק מהמקום הרגיש והאנושי. טקסטים שנוגעים בשואה הם מאוד מאוד ספציפיים מתארים מקומות, אנשים, רכבות. כל דבר שקשור לשואה ושנוגעים בו צריך לגעת בכפפות של משי כי הכל מאוד עדין ורגיש, יש מקומות, תיאורים ואנשים ספציפיים, אתה לא רוצה חלילה לא לכבד את המילים שאתה שר".

מזור בת ה-25 פרצה לחיינו ב-2011 , עת שודרה העונה הראשונה של תוכנית הריאליטי- שירה "אייל גולן קורא לך", מזור שהשתתפה בתכנית זכתה במקום הראשון , להפתעתם של לא מעטים; אולי בגלל הלוק המוקפד של הילדה הטובה (ויש מי שכינו מראה הספרנית) או בגלל העובדה שהיא פסנתרנית, מזור הצטיירה כמי שפחות משתייכת בהוויתה לג'אנר המוזיקה הים תיכונית שעליה התבססה התכנית.

"כן, נחשבתי לפחות חלק מהסגנון הזה אבל עדיין הייתי שם, אם יש זמרת שאני אוהבת מילדות ועד היום זו שרית חדד, בבייסיק שלי , הברירת מחדל היא להקשיב לשרית, תמיד הקשתי למוזיקה ים תיכונית. אולי זה משהו בהתבגרות שלי כמוזיקאית, העובדה שאני פסנתרנית קלאסית בבסיס שלי, אז ביחס לכל ג'אנר אחר שאגע בו, אולי זה יראה תמוה לאנשים. אני משתדלת לשלב בין כמה סגנונות שמעניינים אותי , לקחת את המיוחד מכל דבר ולשמור על איזון, לא להתפזר יותר מידי".

בקרוב תעלה העונה החדשה של 'איל גולן קורא לך'. "תמיד אנשים שואלים אותי אם אני ממליצה ללכת לתכניות ריאליטי אז כן. נניח שאת עובדת בתור תחקירנית, אז לאחר השתתפות בתכנית כזו או שתהפכי לזמרת מפורסמת או שהכי גרוע פשוט תחזרי לאותו מקום שהיית בו. אני מאוד ממליצה לאנשים ללכת להיבחן, לרדוף אחרי החלומות זה מאוד חשוב בעיני. אבל כדאי להנמיך צפיות כי כגודל הציפיה כן גודל האכזבה, כך למדתי".

היא הוציאה את אלבומה הראשון "רק בשבילו" ב-2013 ובאותה שנה גם התמודדה על כרטיס הכניסה לאירוויזיון, אבל לא הצליחה להעפיל לגמר.

כעת היא עובדת במרץ לדבריה על האלבום השני ואת יום העצמאות הקרוב תעשה בלוס אנג'לס, שכן היא נוסעת לכמה חודשים לארצות הברית, בשביל הקריירה. היא נפרדה מקצועית מאיל גולן שניהל אותה מוזיקלית  ואל תצפו שהיא תדבר על כך יותר מידי. "יש פרטים שאני לא יכולה לדבר עלהם כרגע וכל עניין הדרך החדשה שלי תישמר לטיימינג אחר", היא אומרת.

מה קרה בינכם?

"זה פחות נוגע לעניינו…אני רק יכולה להגיד שאני עובדת על אלבום שני שעתיד לצאת בקרוב וטסה עוד יומיים ל-A.L (לוס אנג'לס) לתקופה בכדי לעבוד שם. לא, זה לא לשנים, אסע לכמה חודשים, יש לי אמא כאן שתמות ממפח נפש אם אשאיר אותה בלעדיי מספר שנים. אני מקווה לחזור ולחיות על קו ישראל לוס אנג'לס ושזה יניב פירות. מתרגשת, זו פעם ראשונה שביום העצמאות אני לא אופיע, אלא מול קהילות ישראליות בחו"ל.

אי אפשר להתעלם מהשינוי הגדול במראה של מזור שהורידה ממשקלה כ-26 ק"ג. מי שזכתה לכינויי גנאי על מראה החיצוני בהדגש על משקלה ובחירת הבגדים שלה, נראית כיום שונה לחלוטין אבל פשוט נפלא, חטובה ובריאה הרבה יותר. "איך עשיתי את זה ? בכוח רצון ובעבודה קשה. מקפידה על תפריט מאוזן  ויש לי מאמנת אישית איתה אני מתאמנת פעמיים בשבוע , בלי הפסקות והנחות, כבר שנה וחצי וגם כשאהיה בחו"ל המאמנת תעביר לי שיעורים וירטואליים. הסוד הוא שאין חריגות וביטולים בכושר אבל אני גם לא אוסרת על עצמי, אוכלת מה שאני רוצה אבל במידה".

ומה עם החיים האישיים, זוגיות למשל?

"אין לי זמן לזוגיות, כן, אני יודעת שצריך להיזהר מלא למצוא לכך זמן אבל אני מאמינה שברגע שאחליט להתפנות לכך אני אקבל את זה, זה יגיע אלי. החיים שלי עוברים כעת מלא תהפוכות , אני אישית הכי לא רוצה מישהו שעוסק גם הוא במקצוע שלי, מצד שני קשה לי למצוא זוגיות בגלל החוגים שאני מסתובבת בהם שהם סביב עולם המוזיקה. לא ניסיתי מעולם להכיר למשל דרך אתרי הכרויות ואני כנראה גם לא אנסה, אני בעד מפגש פרונטלי".

אולי תכירי יהודי נחמד בלוס אנג'לס

"עכשיו אני מתחילה לאהוב את הכיוון שלך".

 

41 הערות

להשאיר תגובה