יום האיידס: תערוכת אמנות למיגור הבורות

שמונה יוצרים שמתמודדים עם הנגיף בתערוכה ייחודית שתציג במשך שבועיים וחצי בדיזינגוף סנטר במטרה להעלות את פתיחות הציבור ואת המודעות למחלה. הוועד למלחמה באיידס: “היעדר שיח פתוח בנושא והסטיגמות הנלוות מהווים מכשול בולט לבלימת התפשטות הנגיף”

לרגל יום האיידס הבינלאומי תעלה באמצע החודש תערוכת אמנות חדשה בשם “State of the Art” שמטרתה להילחם בבורות שפושה סביב המחלה. בתערוכה לוקחים חלק שמונה אמנים החיים עם נגיף ה-HIV אשר חושפים את חייהם באמצעות פסלים וציורים במטרה להגביר את פתיחות הציבור ולהעלות את המודעות למחלה. התערוכה היא יוזמת הוועד למלחמה באיידס והיא תהיה פתוחה לקהל הרחב ללא עלות במתחם הגלריה שבקומה הראשונה של דיזינגוף סנטר למשך כשבועיים וחצי, מיום חמישי, 13 בדצמבר, עד נעילתה ביום שני, 31 בדצמבר. נותנת החסות לתערוכה, שמוגשת כשירות לציבור, היא חברת GSK.

התערוכה הייחודית משתמשת באמנות ככלי להעלות את המודעות לאיידס, לייצר שיח חופשי ולהגביר את פתיחות הציבור אל מול אנשים החיים עם הנגיף. יוצרי התערוכה התנסו ביצירה באמצעות ציור אינטואיטיבי בהנחייתה של אסתר פומרניץ ונחשפו לטכניקות מגוונות ומורכבות בעולם הציור האינטואיטיבי, ומתוך התנסות, למידה וחקירה של עולם עשיר בכלים אמנותיים, יצרו את יצירותיהם. יחד הם יציגו 30 עבודות שבהן פסלים, ציורים ויצירות בתחומים נוספים – עבודות אמנות שהן תוצר של חשיפה אישית ועבודה אינטנסיבית, אשר תוכנן לקוח מעולמות האמנים והן מבטאות את תחושותיהם ורגשותיהם השונים סביב נשאות הנגיף. היצירות מציגות תמות כמו פחדים וחששות, סטיגמות גלויות ומופנמות, התמודדויות, פנטזיות, חלומות וקשיים לצד רגעי נחת, אושר וסיפוק.

“אנו מאמינים שבאמצעות האמנות נצליח להסביר ולהמחיש לציבור הרחב את העובדה שכיום אנשים החיים עם HIV חיים עם מחלה כרונית שניתן לנהל איתה אורח חיים בריא ונורמטיבי לחלוטין”, מסר דניאל מריומה, רכז רווחה קהילתית של הוועד למלחמה באיידס, “כ-40 מיליון בני אדם ברחבי העולם חיים עם HIV ורבים מהם אפילו לא מודעים לכך. על פי הערכות משרד הבריאות, בישראל יש כ-10,000 אנשים החיים עם איידס. היעדר שיח פתוח בנושא והסטיגמות הנלוות מהווים מכשול בולט לבלימת התפשטות הנגיף. אנו מקווים שהתערוכה תסייע בהעלאת המודעות לחשיבות הבדיקות התקופתיות ולשבירת הסטיגמה על אלה החיים עם המחלה”.

תגובות

להשאיר תגובה