“שימורי תיאטרון”

תערוכת עיצוב במה במבואה של “צוותא” מציגה מייצבים לזכר הפקות שירדו מן הבמות בבית קברות מסוגנן.

התערוכה באה לתת לקהל הרחב הצצה קטנה אל מאחורי הקלעים של העשייה הבימתית, ומאפשרת היכרות עם אומנות עיצוב הבמה אשר אינה ידועה מספיק לקהל הרחב.

בשנת 2019 הוצגה לראשונה בביתן הישראלי בקואדריאנלה של פראג התערוכה  “1600 feet under” שהציגה “בית קברות” להצגות שירדו מהבמה  – מייצבים של עיצוב במה ותלבושות של הצגות שרצו במשך שנים וירדו מהבמה, הוטמנו בקברים מעוצבים, מוטבעים במלח  מים-המלח לשימור .

זמן לא רב לאחר הצגת התערוכה בפראג, פרצה הקורונה לחיינו, והמיצג קיבל משמעות נוספת – עולם התרבות כולו נכנס להקפאה עמוקה. הצגות שזה עתה החלו להציג הופסקו, הפקות עתידיות הושהו, והצגות שרצו שנים רבות, אולי לא ישובו עוד.

בחודשים האחרונים, בתמיכת משרד התרבות, חברו אוצרת התערוכה ענת מסנר ומעצבת התערוכה פולינה אדמוב ל”צוותא”, ובנו את התערוכה הפיזית בלובי התיאטרון הסגור. התערוכה, שצולמה והועלתה גם לאתר מיוחד, מורכבת משלושה חלקים: הצגות שירדו והן “לשימור”  (שחזור של הביתן הישראלי מהתערוכה בפראג), הצגות “במקפיא” (הצגות שהפקתן הושהתה בשל הקורונה), והצגות “באינקובטור” (הפקות שנמצאות בתהליך וממתינות לפתיחת עולם התרבות על מנת לעלות לראשונה על הבמה).

בין הצגות העבר ש”ארונותיהן” הוצבו בלובי ניתן למצוא הצגות כמו “כטוב בעיניכם” (הקאמרי 2017-2019), “נפוליון חי או מת” (תיאטרון החאן הירושלמי 2019-2017), “חתונת הדמים” (תיאטרון ב”ש 2017-2018),, “יוליוס קיסר במצרים” (האופרה הישראלית 2017) ועוד.

בין ההצגות הנמצאות בהקפאה –”אותלו” (הקאמרי), “צ’פלין” (תיאטרון חיפה בשיתוף תיאטרון תל אביב), “חמדת אבות” (צוותא) הלוואי שהייתָ אישה (“תמונע”) ועוד,

בין ההפקות שנמצאות “באינקובטור” נמצאות “אלף שמשות זוהרות” (גשר), “המלך שלמה” (אורנה פורת), “פנתר כפול” (בית ליסין) ועוד.

עד שהקהל יוכל לבקר פיזית בתערוכה (עם פתיחת התיאטרון), התערוכה זמינה לצפייה באתר שהוקם במיוחד וכולל לצד צילומים של המיצבים, גם קטעי וידאו מההצגות וטקסטים המפרטים אודותיהן. האתר

התערוכה צפויה להיות מוצגת במקום עד חודש מאי.

אוצרת: ענת מסנר, עיצוב וגרפיקה: פולינה אדמוב, הפקה: צוותא.

תגובות

להשאיר תגובה