כשעו”ד אפרת אומיאל פדידה שמעה על רצח האשה מטמרה על ידי בן זוגה, היא הרגישה שעליה לעשות מעשה. בשיתוף עם קרן רווה הוקמה קבוצת פייסבוק חזקה אשר הביאה לארגונו של יום הזיכרון לקורבנות האלימות נגד נשים- אירוע שיתקיים בתל אביב בחמישי הקרוב, ובמקביל בחמישה מוקדים נוספים בארץ ויכלול הרצאות, קטעי שיתוף ופאנלים בהשתתפות שרות, ח”כ ונשים נוספות בעלות עמדה

כשעורכת הדין אפרת אומיאל פדידה שמעה על הרצח שאירע באוגוסט השנה בטמרה, במסגרתו אמנה יאסין, שהייתה בהריון מתקדם ואם לשניים, נרצחה על ידי בעלה- היא הייתה מזועזעת באופן קשה ביותר. אבל בניגוד לאחרים ששומעים על מקרים כאלו, נזעקים לחמש דקות ואולי גם מצקצקים בשפתיים, פדידה החליטה לעשות מעשה שכן הרגישה שהיא כבר לא יכולה לסבול את מקרי האלימות נגד נשים בישראל.

” מתחילת 2017 – בתקופת זמן רק של חודש- שתי נשים נרצחו ושתיים התאבדו על רקע של אלימות שהן חוו מבני זוגן”, אומרת פדידה”, 19 נשים בממוצע נרצחות בישראל, וזו לא תאונת דרכים, זה רצח ומה שיותר מזעזע הוא שיש נשים שנפרדו מבן הזוג האלים, שיקמו את חייהם ועדיין הפרוד חזר ופגע בהן, זה אומר שאין לאן לברוח”.

יום הזיכרון לקורבנות האלימות כלפי נשים האירוע הארצי, שיתקיים ביום חמישי הקרוב ה-2.2 בתל אביב ובמוקדים נוספים ברחבי הארץ אותו מארגנות עו”ד פדידה ושותפתה קרן רווה (ביחד עם רבים שסייעו) נועד קודם כל לכבד את זכר הנרצחות ולייחד יום בשנה לשיח ציבורי בנושא האלימות כלפי נשים כדי לפעול למיגורה מהחברה הישראלית. אבל מעבר לכך, הנשים מקוות שהוא יביא אולי לשינוי.

יש בכן תקוות  שמשהו ישתנה אולי בעקבות האירוע ?

“אני לא אדם ציני, אלא מחזיקה בתקווה, אני מאמינה שככל שיותר נשים יהיו במודעות וידברו, ירגישו יותר חופשיות לשתף כך ייטב. היום נשים גם אם הן חוות אלימות הן לא תמיד יודעות שהן במערכת אלימה וגם מתביישות לשתף חברה או משפחה כי לא יודעות מה תהיה  התוצאה של השיתוף”.

כאמור כל האירועים יחולו בחמישי הקרוב, כשהאירוע המרכזי יתקיים בתל אביב באולם לשכת עורכי הדין ברחוב דניאל פריש 10 בשעה 17:00.הוא יכלול קטעי שיתוף, הרצאות ופאנל בנושא “כיצד ניתן למגר את התופעה” בהשתתפות : פנינה תמנו-שטה, ליהיא לפיד, גלית שאול מנכ”לית מרכז רקמן, תמר שוורץ מנכ”לית רוח נשית.

ברמת השרון יתקיים הערב בבית יד לבנים בשעה 20:00  בהנחיית עו”ד תרצה שובל בהשתתפות ראש עיריית רמה״ש אבי גרובר, ח״כ נורית קורן סגנית יו״ר הכנסת, דברת וייזר סגנית ראש העיר, אריאן לב ואומן אורח ירמי קפלן.

קפיצה לצפון, במשגב יתקיים אירוע מקביל  בספריית המועצה האזורית משגב בשעה 20:30 בהנחיית שמחה אמיתי ומרגי שפרן בהשתתפות: הסופרת מירה קאופמן שמח וההרכב המוסיקלי Becki’s Band. בסכנין יתקיים מעגל שיח בערבית בהנחיית אינאס זבידת.

בבאר שבע יתקיים האירוע במסל”ן רח אלפסי 12 בשעה 19:30

ההתארגנות העוצמתית הזו החלה בקבוצת פייסבוק שנפתחה רק לפני כחצי שנה על ידי עו”ד פדידה  ושותפתה  רווה. הקבוצה ששמה “כוח נשי ישראלי”, צברה כבר 7,000 חברות מכל הארץ ומכל סוגי האוכלוסיה : יהודיות, ערביות, דתיות וחרדיות. מטרת הקבוצה (שהיא סגורה אבל כל אחת יכולה להצטרף אליה) הייתה לקבץ הרבה נשים כדי לבצע כל מיני פרויקטים הקשורים לקידום שיוויון וזוכויות לנשים. “בניגוד לקבוצות פייסבוק אחרות שבהן רק מדברים, אצלנו גם עושים”, אומרת עו”ד פדידה. “היו לנו כל מיני רעיונות ואז עלה בנו הרעיון להקים יום זכרון לנשים שחוו אלימות.  המטרה היא להתייחד עם זכרן, להדליק נר זכרון וגם לאפשר מעגלי שיתוף לנשים. מקום שבו הן יוכלו לדבר, להעלות את הנושא ורצינו שזה יהיה בכל הארץ.

“התחלנו לגלגל את הדבר הזה, המון נשים מהקבוצה סייעו וחיברו אותנו עם אנשי מפתח ואנשי תקשורת וכך יצא מזה שבחמישי הקרוב יהיו חמישה אירועים מכובדים ברחבי הארץ  שבהם ידברו אנשים משמעותים וחשובים, זה יהיה מקום שבו אפשר להתאבל ולהתייחד עם זכרן של הקורבנות וגם לדבר ולחשוב מה אפשר לעשות, היכן אפשר לשתף”.

להערכתך, אלימות קיימת בשנת 2017 רק בחברות שמרניות וסגורות בישראל?

 

“ממש לא. הנה באירוע שיהיה לנו בבאר שבע ידבר האח של ענת אלימלך ז”ל שנרצחה על ידי בן זוגה על החיים בצל הרצח, ואלימלך לא הייתה שמרנית או ממשפחה דתית ועדיין הייתה קורבן של אלימות . זה יכול לקרות לכל אחת שהיא תמצא את עצמה במערכת יחסים אלימה, לא רק מבחינת מכות אלא גם אלימה רגשית ונפשית, כשנשים מוצאות את עצמן הופכות להיות אפס, אוויר בגלל הדרך שבן הזוג מתייחס אליהן, שהוא לא נותן לאשה לצאת מהבית, לראות חברות, שהן מנותקות ממערכות יחסים. זה יכול לקרות לכל אחת וזה המסר שאנחנו רוצות להעביר . לצערי כל אחת יכולה להגיע למצב כזה ואם היא תפשפש בזכרון היא אפילו אולי תמצא מערכת יחסים כזו בעברה”.

סיפרת כמה שהיית מזועזעת מהרצח בטמרה, הרבה מזדעזעים אבל לא עושים כלום . את עצמך חווית אלימות מצד בן הזוג וזה מה שגרם לך לפעול?

“אני אישית לא חוויתי אלימות כזו. כששמעתי את הסיפור בטמרה אמרתי , איך אפשר להישאר אדישים לזה? וכשקבוצת הפייסבוק שלנו הוקמה אמרתי, אני אעשה משהו שאני ארגיש שהוא משמעותי ומשם זה הצליח מעל ומעבר למה שציפיתי. הרבה אנשים נרתמו ומרגישים כמוני חוסר אונים לנוכח הזוועה”.

 

תגובות

להשאיר תגובה