חלום. כולם שואפים לגעת בו, אך אף אחד לא יודע מתי הוא יתפוס אותך. תשאלו את רותם עלימה ( 28) – מפיקת סרטים ופרסומות שבגילה ה"מופלג"  הספיקה לשהתתף בפסטיבל ברלין, לעלות לגמר של קרן פרלוב, להפיק סרט שזכה במדליית הכסף באוסקר הסטודנטים האמריקאי ואפילו להיות מועמדת לפרס אופיר פעמיים ברציפות כשבאחד מהם גם זכתה.

אם תשאלו את רותם אם הגיעה לפסגה? ממש לא. כנשמה יוצרת המחפשת תמיד את הפרויקט הבא, את היצירה החדשה וההתבוננות החדשה על העולם מבעד לעדשה, עלימה משנסת מדי בוקר מתניה ומפלסת דרכה בתעשיית הקולנוע והטלויזיה – וידה עוד נטויה.

הדבר הראשון שקסם לי ברותם הוא דרך התבוננותה על החיים, טוהר המידות והערכים הנשגבים לפיהם מנהלת חייה המקצועיים והאידיאולוגיים והכשרון שהיא שואפת לפתח, לטפח ולהרחב אופקיו בכל פרויקט או עבודה שנזדמנים בפניה – הדרך לחשוב מחוץ לקופסא ועם זאת ליצור משהו שידבר גם ל-So Called "קופסא" מעוררי השראה והתפעלות – ונדמה כי ההשתתפות באוסקר הנכסף היא רק יריית הפתיחה עבור המפיקה הכשרונית.

רותם, כמפיקה זוכת פרסים, מה הדבר המיוחד שאת מביאה אתך לכל הפקה והפקה אליה את ניגשת : בין אם זה סרט או פרסומת או כל דבר – יש מעין "חותם" של רותם עלימה – מהו בדיוק ?

"אני חושבת שכל אחד מאתנו, בכל דבר שהוא עושה, עושה משהו מיוחד.
אחת הטרגדיות הגדולות של אנשים היא שהם מנסים להיות כמו מישהו אחר. כל אחד מאתנו יודע לעשות משהו מיוחד, בצורה מיוחדת, אפילו אם זה משהו לכאורה קטן. מי שלא יכול להיות אסטרונאוט או כוכב הוליוודי או מנכ"ל אפל, שיעשה את הדבר "הקטן" שלו בצורה גדולה.
בסטנד אפ שלו, מספר כריס רוק – שחקן ואמן מדהים – על הדרך הקשה שהוא עבר עד שצבר הון שאפשר לו לקנות וילה מפוארת. והשכן שלו? השכן שלו הוא רופא שיניים.
גם אנשים שעושים דברים קטנים, יכולים לעשות אותם בצורה גדולה."

כשהיית קטנה , שיערת בחלומות הכי פרועים שלך שתגיעי רחוק כל כך ? ידעת ייעודך כבר אז ?

"האמת שכן, למדתי קולנוע עוד בתיכון וכבר אז הרשיתי לעצמי לחלום, להיות קשובה לנשמה שלי וללמוד מאנשים מצליחים – הם תמיד חולמים וחושבים בגדול.  אנשים שאומרים לך שאתה לא יכול – לא מדברים עליך, הם מדברים על עצמם."

במקום להתעסק בהנאה והיתרונות של מפיקה עצמאית בארץ, בואי נדבר קצת על החסרונות הכרוכים בכך..

"הסוד של החיוך שלי הוא תמיד להביט על מה שיש ולהגיד "תודה", ואז להביט על מה שאפשר להשיג ולהגיד "יאללה". יש מספיק אנשים שבוכים ומתלוננים על מה שאין. ברור שיש קשים, תעשייה קטנה, אין מספיק כסף, אין מקום לכולם וכ"ו וכ"ו  אבל אותי זה לא באמת מעניין. אני מעדיפה להכיר תודה על מה שיש ולעשות עם זה את המקסימום."

מה הריגוש הכי גדול שלך במקצוע ?

"הדבר הכי גדול בבני אדם, הוא שהם מתקשרים באמצעות סיפורים. הספר הכי חשוב בעולם, התנ"ך, הומצא הרבה לפני שהיה כתב או דפוס. איך זה יכול להיות? כי אנשים מתקשרים, מבינים וזוכרים סיפורים. יש מישהו שלא זוכר את סיפור דוד וגולית?
היכולת לייצר סיפור, לייצר מציאות חדשה, להעביר רעיונות – זה כמעט כמו לעשות קסם – וזו זכות ענקית."

יודעת להצביע על השלב בו תגידי לעצמך : "רותם – הגעת לפסגה" ? מה השאיפה הכי גדולה שלך ?

"כששואלים אותי מה הדבר הכי גדול שעשיתי, אני תמיד חושבת על הפרויקט הבא שלי. אני נהנית ליצור ולחדש, ואין באמת סיבה להפסיק. אני באמת חולמת על לביים סרט הוליוודי באורך מלא. וזה חלום לא פנטזיה. ואיך אני יודעת? כי זה מגיע עם תכנית.
זה לא פשוט, כמובן, אבל אף פעם לא הייתי מהאנשים שמחפשים את הפשוט והקל, את הנוח והמוכר, את הבטוח והמוגדר. יכול להיות שאצליח, יכול להיות שלא. אבל אני בטוח אעשה את כל מה שאוכל. "

מה את עושה בימים אלה ?

"מפיקה פרסומות וכותבת סרט קצר שאני מתכננת לביים, בתקווה בשנה הקרובה. "
יש לך אולי טיפ למפיק או מפיקה צעירים המנסים לפלס דרכם בעולם הקולנוע והתקשורת הקשה?

"שאלו פעם את ג'ון גטי, מיליארדר ואיל הנפט, מה סוד ההצלחה.
הוא אמר שצריך שלושה דברים:
1. לקום מוקדם בבוקר
2. לעבוד ממש קשה
3. למצוא נפט

וברצינות, אני חושבת שאין באמת טיפים וקיצורי דרך. כשיש קשיים – זה מצוין, כי לומדים. כשהולך טוב – זה מדהים כי פורחים. תמצאו את מה שמיוחד בכם, תעבדו הכי קשה שרק אתם יכולים, ותיהנו מהדרך, לא רק מהתוצאה. "

השלימי את המשפט : רותם עלימה היא..

"רותם עלימה היא.. מישהי שלא אוהבת להגדיר את עצמה (מחייכת)   "

 

26 הערות

להשאיר תגובה