האהבה חסרת הגבולות היא זו שחיברה בין השייח איהאב בלחה לבת זוגתו היהודייה אורה. וזו הייתה אותה אהבה חסרת זהות שחיברה אותם לדרך הסופית – זרם מיסטי באסלאם שדוגל בפתיחות ומתינות. יחד הם הקימו את עמותת ‘בוסתן בני אברהם’ שמקיימת דיאלוגים בין דתיים. בסופ”ש הקרוב הם יקיימו טקס מחול הדרווישים המחוללים יחד עם השייח ג’לאלדין רולאס מבכירי המורים הסופים בעולם ונצר לשושלת שמתחילה במורה הסופי הנערץ רומי

פגשתי את השייח איהאב בלחה באחת הסדנאות שהוא מקיים עם המורה שלו לדרך הסופית ג’לאלדין רולאס שהגיע השבוע בפעם הראשונה לישראל “הוא אחד השייחים היחידים שהם נצר לשושלת של רומי שהוא אחד הסופים הגדולים בהיסטוריה שספריו תורגמו לשפות רבות והוא פתח למיליוני אנשים את הלבבות. לכיוון אללה לכיוון האהבה. זו הפעם הראשונה שמגיע שייח בסדר גודל שכזה לארץ הקודש”.

איך בדיוק נולד המפגש הזה ?

“אנחנו כבר שנים תלמידים שלו. נוסעים אליו בעיקר לקוניה (העיר בתורכיה בה פעל רומי) ואחרי שנים של לימודים. אנחנו זה הכוונה לאני, בת זוגתי וחברים לדרך. היו שיחות עם השייח שיש ענין לעשות דווקא בארץ הקודש טקס שכזה לבוא וללמד. הוא הסכים כי לאהבה אין זהות”

רעייתו ושותפתו לדרך אורה כתבה פוסט מרגש לפני מספר ימים על איך וכיצד התחילה במסע שלה בדרך הסופית “לילה אחד, לפני 18 שנה, ראיתי חזיון של חמישה דרווישים מחוללים בחורשת הפקאן צמוד לביתי. הם קראו לי להצטרף אליהם. אז עוד לא הכרתי ולא ידעתי מי הם בכלל אבל הלב יצא, השתוקק וכך נקראתי למסע. פגשתי מורים רבים שקראו לעצמם סופים, שאהבו לקרוא שירה של רומי, שלימדו את המחול הסופי.אבל זה לא הספיק לי, רציתי את המקור.נסעתי לקוניה טורקיה ופגשתי את השיח’ ג’לאלדין לוראס, ידעתי באותו רגע שהוא המורה שלי. בפשטות, בצניעות, בחדות.התחלתי בלנקות את השירותים, אחרי כמה שנים עליתי דרגה, הגעתי לשטוף כלים במטבח, אחר כך לימדו אותי להסתובב, לתפור שמלות, לבשל, לנקות ובעיקר לשרת את כל הבאים בפתח הבית ולאהוב את כולם כילדיי.ביתו של ג’לאלדין הוא אחוזת אבן עתיקה בפאתי העיר קוניה, המקום בו רוחו של רומי מרחפת באוויר. הבית מוקף גינת עצי פרי ושיחי ורדים. שם לפני שנים שוטט אביו של ג’לאלדין עם תלמידיו וכך הסבא שלו וזה שלפניו כשהאב מעביר לבנו את הלימוד והידע עובר הישר מרומי עצמו מלפני 800 שנה.הסופיות מסתבר היא דרך חיים, דרך ארץ, משהו קטן שנטמן בלב ומלבלב עם השנים. משאיר מתיקות שמתרחבת. “לפני שאני עובר לצד השני אני רוצה לראות את ארץ הקודש” כך הוא אמר לי בפעם האחרונה שנפגשנו. אז הנה הוא בא ללמד אותנו מקרוב על אהבה על התמסרות”.

הזרם המרכזי באסלאם מסתכל על הסופים בעין חשודה. לא מעט רואים בהם אנשים יותר מדי מיסטיים שסטו מן הדרך ולכן לאורך ההיסטוריה מאמיני הדרך הסופית נרדפו . כיום בהרבה מקומות מקבלים אותם ובחלק גם הם נרדפים. רק לאחרונה ביצע ארגון דאעש פיגוע נוראי במסגד סופי במצרים “הסופים” מסביר לי איהאב “במקומות מסוימים כן נרדפים ובמקומות אחרים לא”. איהאב ורעייתו הקימו בשנת 2011 את עמותת ‘בוסתן בני אברהם’ שפועלת לדיאלוג בין דתי על בסיס אנושי והומניסטי “העמותה עושה פעילות של שלום ואחווה. הקמנו גם גני ילדים דו לשוניים אבל בעיקר חשוב לנו אותם מפגשים אנושיים בגובה העיניים. בטקס שיתקיים במוצ”ש ירקדו ויחוללו יהודים לצד מוסלמים, גברים ונשים “טקס עתיק יומין זה מתבצע על ידי כל בני האדם באשר הם. העיקר זה לפתוח את הלב ולהבין למה הגענו לעולם”.

טקס הסמע ייערך במוצ”ש הקרובה 31/3 בשעה 20:00

את הטקס ילוו טובי המוזיקאים, מורים סופיים מהעולם שהגיעו במיוחד, צוות מחוללים מיוחד (סמע-זן) מישראל, טורקיה, גרמניה וארה״ב ועשרות משתתפים. הטקס יתקיים באולם הספורט של חסן ערפה’ ברחוב נמל יפו

פרטים על המופע

https://goo.gl/UkNBVx

אתר עמותת בוסתן בני אברהם

http://www.bismilla.org/

 

 

 

 

תגובות

להשאיר תגובה