הלא לכל שיריה

השבוע חל יום השנה למותה של נעמי שמר, מחלוצות הזמר העברי ומהחשובות שבו. שמר, נפטרה לפני 12 שנים אחרי מאבק ממושך במחלת הסרטן והותירה אחריה מאות שירים ופזמונים שהיטיבו לתאר את המדינה דרך עיניה.

שמר עבדה עם כולם, הכירה את כולם וכתבה לכולם, היא תרגמה שירים, כתבה לחנים מקוריים והביעה את דעותיה במגוון נושאים דרך השירים שלה, “על הדבש ועל העוקץ”,”תלבשי לבן”, “אני גיטרה”, וכמובן השיר הכי מפורסם שכתבה והלחינה והפך למעין המנון שני למדינה”ירושלים של זהב” בביצוע של שולי נתן. השיר נכתב  מייד לאחר מלחמת ששת הימים בהזמנה מיוחדת של ראש עיריית ירושלים דאז, טדי קולק והוא בוצע לראשונה בחלק האמנותי של פסטיבל הזמר שנערך באותה שנה והפך מייד ללהיט. עם השנים הוסיפה לו שמר בית נוסף והשיר זכה למאות ביצועים שונים.

אבל שמר לא נחה על זכרי הדפנה, היא הוסיפה ליצור שירים, הקליטה את חלקם בקולה שלה, ואת רובם העבירה לאחרים, היא כתבה ליוסי בנאי, חווה אלברשטיין, נורית גלרון הדודאים, הגבעטרון, הפרברים,שוקולד מנטה מסטיק וכמובן ללהקות הצבאיות. בשנות ה-90 כוכבה דעך אולם היא הפציעה מחדש עם השיר “הכל פתוח” שכבה שנים קודם לכן והוא זכה לעדנה מחודשת בביצוע של עופר לוי ולאה לופטין.

שנה לאחר מותה הסתבר כי שמר כתבה מכתב ובו ביקשה להתוודות על מעשה. לדבריה, השיר “ירושלים של זהב” הולחן על לחן עם בסקי ואת הסוד הזה היא שמרה כל חייה מבלי שאיש ידע. לאחר מותה התגלה הסוד אבל זה לא גרע כוא זה ממעמדה כמשוררת הלאומית שהותירה חותם ענק אחריה. יהי זכרה ברוך.

תגובות

להשאיר תגובה