ירמי קפלן ( 54), הנראה לא פחות מבן 30, אחד מיוצרי הרוק הבולטים זה קרוב לשלושה עשורים, כשברזומה שלו חמישה אלבומי סולו שהפכו אבני דרך ברוק הישראלי  ( שהנחילו להיטים כ"הדפוק הזה", "כבר עכשיו", "קולה וברה", "מדוע לא באת", "אני אשתנה" ועוד) החדש ושלושה אלבומי שיתופי פעולה מוצלחים ( "תופעת דופלר", "תערובת אסקוט", ולאחרונה "פטיש") נמצא בתקופה פורחת בימים אלה.

מלבד הופעותיו המוצלחות "לבד",  הלהיט "היא האחת" שהיה לאחד השירים המושמעים ב-2014 , חבר השנה קפלן לצמד האלקטרו פופ המיוחד – ספנסרוסו (מתן ספנסר ואורי רוסו), שיתוף פעולה שהניב אלבום מיוחד – "פטיש".

ברם בעצם, גולת הכותרת של הכתבה הזו היא מסיבת סילבסטר של ירמי קפלן ולהקתו שהחל מ 2016 יתחיל סיבוב הופעות עם פרויקט ירמי קפלן @ ספנסרוסו . ב-31.12.2015 יתקיים המופע של קפלן,  ב"פאפאיתו" ופותחים יחד את 2016. בין ההופעות, החזרות, ההקלטות, התאמצתי קשות לתפוס "את ירמי לראיון, אולם בסוף הצלחתי!

 


ירמי, מה הדבר הראשון שהדליק אותך מתן ספנסר ואורי רוסו ?

"היופי של אורי והאופי של מתן. "

תאר מעט את תהליך העבודה שלכם על האלבום ומה צפוי לנו בו ?

"הייתה להם אסופת ביטים וכמעט שירים שחיכו לזמן המתאים. הם העבירו את הקטעים דרך קובי ויטמן שכתב או השלים לכדי טקסט שלם. שולחים לי את המרקחה במייל. אחרי שאני מפנים את השיר אני מגיע לעשות טייק שירה ראשון שאחריו יש הסקת מסקנות- לשנות אולי משהו בטקסט, בסולם, במבנה או רעיון הפקתי אחר. מדברים על זה, נכנסים לסיבוב שירה נוסף. מקשיבים כמה ימים ומתדיינים שוב אם יש למישהו מחשבות או רעיונות נוספים. הקסם הוא פשוט בחיבור, בכימיה ובתקשורת בין כולם בזמן העשייה יותר מהצד הטכני של התהליך עצמו. מה שצפוי לכם היא חוויה מרגשת בסאונד של אלקטרו רוק חדשני, באוירה אפלה וחודרת. למרות האופל בתכנים, ניתן לשמוע מתוך הטרקים את האנרגיות הטובות ששררו בזמן עשייתם". 

בדרך כלל כששומעים שיריך לאורך השנים, ניכר ה"חותם" שלך ( ולא משנה באילו שיתופי פעולה נטלת חלק ) , ואילו באלבום החדש אתה נשמע כירמי חדש, כזה שטשטש את החותם המוכר ויצר אחד חדש – מה הדבר הבולט שהבאת אתך לאלבום מנקודת מבטך?

"יחד עם הנסיון וכל העשייה המוסיקלית שכבר מאחוריי, הרצון לעשות, להשמע ולשמוע משהו חדש הוא הדבר החשוב שהבאתי איתי. הרצון שלי עצמי לשמוע ירמי חדש והיכולת להתערבב ולזרום  עם האנשים החדשים האלו עזרו לכולנו לעוף על הפרויקט ללא אגו. וגם הכנות שבשירה, אני חושב.."

אחרי 2 עשורים של יצירה מבורכת בתעשיית המוסיקה, מה שומר אותך כל כך צעיר למרות השנים החולפות?

"הרבה רעב, הרצון שמשהו יגרה אותי ויחדש לי בעשייה, הסקרנות והרבה אהבת חינם. "

מה המחמאה הכי "הזויה" שקיבלת בהופעותיך ?

"בסיום הופעה מישהו בא לשתף אותי שהוא מריץ בראש את השיר "תתחיל מאפס" בזמן שהוא עושה פארקור. אמרתי לו שהוא דביל וביקשתי ממנו שיפסיק לסכן את עצמו"


מלבד השת"פ המבורך עם ספנסרוסו, מה קורה אתך בימים אלה?

"בדיוק הרמתי עוד פרויקט יצירה בשם מקס קפלן, ילד שנולד לפני חודשיים וחצי, לי ולזוגתי יעל. מלבד זאת (כאילו שזה לא מספיק) אני מסיים להפיק מוזיקלית יוצר חדש ומיוחד בשם אדם זיו (היוצר של גלידת 'בוזה' המשובחת) ואף אנגן איתו בהופעות ככל שיתאפשר לי בלו״ז הלא פשוט. יש גם כמה הופעות שלי לפני שאני מתרכז בהופעות עם ספנסרוסו. כבר שנים שאני במעין הופעה ללא הפסקה. אין פסקי זמן ארוכים ואז יציאה ל״סיבוב הופעות״. מופיע בהמשכיות וגם עד כמה שאפשר עם אותם אנשים. זה מאפשר משחק ויצירה בזמן ההופעות עצמן. בכך שהנגנים כולם מכירים את החומרים מבפנים ומבחוץ מתאפשרת שחרור וזרימה ואלו הן חלק חשוב מההצלחה בהופעות. יש תמיד אלמנט בנגינה שהוא לא צפוי.  יש לכולם מקומות שבהם אפשר לאלתר בעיבודים. (יש לזה ערך רב גם מבחינה רוחנית) זה נחשב לאחת מרמות היצירה הגבוהות ביותר מבחינה רוחנית. בסילבסטר נקיים מופע בפאפאיתו בתל אביב. תהיה מסיבה פרועה שתכלול להיטים, שירי אלבום אהובים, קאברים שנותנים כבוד למוסיקה וגם נבצע אתו ״פטיש״ מתוך האלבום החדש. השיר יהיה נתול התוספות האלקטרוניות מהאלבום אבל נשאר חזק מדויק ופוגע. אחרי הסילבסטר נפתח את 2016 בסיבוב הופעות עם ספנסרוסו שיכללו את האלבום כולו, שיר חדש שלא נכלל באלבום, וגם ביצועים חדשים באווירת ספנסרוסו לכמה להיטים ישנים שלי. בקיצור- יש הרבה עבודה עוד לפני לשמחתי. "

תגובות

להשאיר תגובה