"בחזרה לעבר", כך נקרא אלבומה החדש של היוצרת והזמרת המיוחדת ליאת גוריש, ואם אתם חושבים שלפי הכותרת מדובר באלבום נוסטלגי, הרי שטעות היא בידיכם: מדובר באלבום אישי הפותח למאזין צוהר אל עולמה הפרטי של ליאת הנושאת אותנו בנבכי המוסיקה אל ילדותה, נעוריה, בגרותה ובייחוד הערצתה את אביה, המוסיקאי אבנר גוריש ז"ל, שנהרג בתאונת פגע וברח כשהייתה בת 12 בלבד.

ליאת החלה לקרוא את שיריו שהיו כתובים בכתב ידו במחברת ישנה ומייד מצאה עצמה מתחברת לטקסטים. ליאת הבינה שאביה לא הגשים את חלומו, וכחלק מהתהליך הרגשי שעברה, החליטה למלא את צוואתו הלא כותבה , להלחין את שיריו ולהוציא אלבום שני שכולו יורכב ויוקדש לאביה ולשיריו.

גוריש הלחינה מילותיו של אביה והצטיידה במפיק המוסיקלי עובד אפרת וכך נוצר אלבום המחווה לאביה – "בחזרה לעבר" שהוא למעשה השלמה עם ההווה וזכרון לעתיד.

ליאת, הנה סוף סוף, אלבומך יצא. איך ההרגשה במילה אחת?

"אנחת רווחה הא.. עשיתי זאת! הוצאתי את שיריו של אבא לאור סופסוף!. הפרויקט הזה היה עמוס אמוציות וחששות. לא היה לי קל מהרבה בחינות גם לנבור בעבר, גם לחזור לזיכרונות וגם לשלבו יחד עם הפרויקט הלא נגמר של חיי – שני ילדי הגדולים והתינוקת שהייתה בדרך ועכשיו בת חמישה חודשים.אז הנה זה קרה!"

כמה זמן עבדת על האלבום ? כיצד היית מגדירה אותו בפנתיאון חייך?

"הפרויקט הזה התבשל אצלי שנתיים, ומאז הגיעה לידי עשייה בתהליך איטי. זה לא היה קל לחזור אחורה. לא ידעתי הרבה דברים על אבא, ולמדתי עליו הרבה, אם כי עדיין לא מספיק. גיליתי היכן גדל, למד, מה עבר והרגיש מתוך מחברות השירים שלו. אהבות שלו, אכזבות, ותהיות על העולם. פתאום לגלות דמות חיה ונושמת ואפילו דומה לך בדילוג של 30 שנה, מילדה לאישה. והדמות הזו היא אבא שלי.

אני מאוד אוהבת לקרוא ולדעת אוטוביוגרפיות , והנה הגיע אליי הפרויקט של חיי. קראתי, למדתי, התרגשתי וגם הנצחתי את אבא שלי. זכיתי וגם הוא זכה. דמותו כעת חיה וקיימת מתוך שיריו."

כיוצרת, מה הבאת עמך לתוך האלבום?

"כיוצרת עברתי תהליך מדהים, כיוון שרק עם פתיחת מחברת השירים של אבא התחלתי ללוות את עצמי בגיטרה, והמלודיות יצאו באופן שלא ברור לי, כאילו חזרתי בזמן. הגעתי לסגנון שונה, אחר. משהו נפתח בי. רק תוך כדי הקלטות הבנתי את זה, ואני נפעמת מכך עד עכשיו. איך זה הגיע לכדי זה. וכמובן שעם שרביט המנצחים של עובד אפרת כמפיק וכמעבד המוסיקלי זה מבחינתי יצא מושלם."

מה התגובה הכי מרגשת שקיבלת עליו עד כה?

"התגובות כולן מרגשות: איזה פרויקט מרגש, לחנים יפהפיים, טקסטים עמוקים. אבל הכי נעים לי לשמוע זה: "זה לא עוד אלבום. זה אלבום מיוחד ומעניין."שהרי כל אומן רוצה להיחרט ולהיזכר . כשאני יודעת שהאלבום שלי שונה ולא דומה ל… אני מרגישה סיפוק רב. הרגש שבי תמיד קיים בשיריי ואם הם גם מצליחים עניין ולא שבלוניים זה המון!"

היכן ניתן לראותך מופיעה בימים אלה?

מופע ההשקה התקיים לפני שבועיים בתיאטרון תמונע. היה מרגש ומדהים. אורחים נהדרים: סי היימן היקרה ועובד אפרת. אחרי המופע הרגשתי סוג של הקלה. עברתי שנה לא פשוטה בחיי מהרבה בחינות. כעת לוקחת נשימה גדולה כדי שיהיה בי את הכוח להמשיך בסדרת המופעים עם הפרויקט של אבא.

המופע הבא יתקיים באפריל וממש בקרוב אעדכן פרטים. מוזמנים לעקוב בפייסבוק בדף אמן או בדף הפרטי  liat gorish – ליאת גוריש."

מה הפרויקט הבא?

"יש לי הרבה פרויקטים, אז אמנה כמה: אלבום שירים אקוסטי מחומרים שכבר קיימים.  אני הרי כותבת מילדות, ספר שהתחלתי לכתוב לפני שנתיים ואני רוצה להוציא לאור. וגם הצגת יחיד שאני רוצה להעלות, לאחר שעשיתי קורס משחק מול מצלמה נפתח פניי עולם חדש שאני אוהבת ורוצה להשתלב גם בו .

עם כל הקושי , הרצון להיות על הבמה חזק ממני ואני עושה הכול כדי להיות שם. יחד עם עבודתי באוניברסיטה הפתוחה ועם גידול שלושת ילדיי לבד."

28 הערות

להשאיר תגובה