הורדתם את הפוך מהארון? סיבה טובה לרכוש מצעים חדשים. המדריך המלא

לא משנה כרגע מהו המצע של הליכוד ומהו המצע של כחול-לבן. מה שחשוב כרגע, רגע לפני בוא החורף האמיתי, הוא אילו מצעים יעטפו אתכם בעונה הקרה. המומחים של "סוהם", מותג הטקסטיל החדש שכבש כבר את הסלבס בישראל, משיבים לכל השאלות הקשות.

  • יש מצעים ב-100 שקל ויש מצעים ב-800 שקל. תכלס, יש הבדל ביניהם?

לפני הכל, בחרו במצעים עשויים מכותנה – כותנה איכותית היא חומר מושלם למצעים, היא רכה, מאווררת ועמידה. אבל מתברר שיש כותנה ויש כותנה: כותנה מצרית עדיפה על כותנה רגילה. כותנה מצרית היא כינוי שגור (אם כי מטעה) לזן מסוים של כותנה, הידוע גם ככותנה מזן פימה או כותנה ארוכת סיבים. מקורה של כותנה זו ביבשת אמריקה, שם טופחה והושבחה במשך עידנים. לפני כמאתיים שנים היא הובאה למצרים העות'מנית, גודלה בהצלחה רבה ויוצאה לכל העולם, כך זכתה לשמה.

מחירה של כותנה זו לרוב כפול או יותר מכותנה רגילה, אך היא נותנת תמורה בכך היא רכה יותר, יש לה ברק טבעי ויכולת עמידות לאורך שנים. בשונה מבדים מעודנים אחרים, כמו משי או פשתן, בדים העשויים מכותנת פימה ניתנים לכביסה במכונה, וגם כמעט חסינים להיווצרות כדורי סיבים, שנוטים להופיע על פני בדים מכותנה רגילה אחרי כעשר כביסות.

הוספת סיבי פוליאסטר לבד מרמזת לרוב על איכות ירודה של כותנה, שכן הפוליאסטר משפר מאוד את עמידות הבד, אך המצעים הם גם פחות נעימים, פחות נושמים, מגבירים הזעת לילה ופולטים מיקרו-פלסטיקים בכל כביסה. 

  • מה פשר המונח "צפיפות חוטים", שחלק מהחברות מתגאות בו וחלק מסתירות אותו?

קל להשוות איכות של מצעים לפי מדד צפיפות החוטים שבהם: ככל שהחוטים דקים וצפופים יותר, כך המגע של הבד נהיה מעודן וחלק יותר.

הטווח נע לרוב בין 220 ל- 500 חוטים לאינץ׳ רבוע, ככל שהמספר גבוה יותר, כך המצעים משובחים יותר. שימו לב: רק חוטים הנטווים מכותנה משובחת יכולים להגיע לצפיפות חוטים גבוהה. לכן, צפיפות החוטים מעידה גם על המגע הצפוי מהבד, וגם על איכות הכותנה ממנו נטווה. 

  • האם באמת חשוב שלמצעים יהיה תקן?

זה אולי נשמע מיותר, אבל התשובה היא בהחלט! חשוב לוודא שהייצור של המצעים נעשה באופן בטוח, מבלי להשתמש בחומרים כימיים מסוכנים במסגרת תהליכי הייצור, שיכולים להשאיר שיירים בבד לאורך זמן. יותר מזה: חשוב לוודא כי למצעים יש תו תקן Oeko-Tex – תקן בינלאומי וולנטרי המבטיח שכל תהליך הייצור בטוח ושהמצעים נקיים מחומרים מסוכנים, ואף כאלה החשודים כמסוכנים אך המותרים לשימוש.

  • האם הצבע עלול לרדת בכביסה?

האמת שכן, אבל במצעים איכותיים אין סכנה לדליפת צבע בכביסה. לכן מומלץ לבדוק את הוראות הכביסה ולוודא שאין אזהרה מפני דליפת צבע בכביסה, שיכולה להעיד על בד מאיכות נמוכה.

  • שווה לקנות מצעים באלי-אקספרס?

במפורש לא! המצעים המיוצרים בארץ הם מהאיכות הגבוהה ביותר, בעלי תקן בינלאומי, ומגיעים ממקור מוכר ואמין. לכן, אם אתם רואים שהמצעים מיוצרים בארץ, אתם יכולים להיות בטוחים באיכותם. אם אתם קונים בסין… ובכן… אל אחריותכם.

  • למה חשוב לבדוק את מידות המזרן?

אם אתם אוהבים שהמצעים יושבים בול על המזרן, שהם נשארים מתוחים גם אחרי שהתעוררתם, ולא צריך לסדר אותם ולהחביא את השיירים מתחת למזרן – חשוב שהמצעים יהיו במידת המזרן.

  • גובה: לכל סדין יש מידת אורך, רוחב, אך גם גובה. מידה אחרונה זו לפעמים מוצנעת, אך חשובה לא פחות. אם אתם מכירים את החוויה של להתעורר על מזרן עם סדין מגולגל לצדכם, כנראה שהמצעים שלכם אינם בגובה המתאים. על מנת שהסדין לא יזוז במהלך הלילה, יש לבחור סדין עם גומי, כאשר הגובה שלו שני ס״מ לפחות יותר מהגובה של המזרן שלכם. המידה הסטנדרטית לגובה של סדין בארץ היא 30 ס״מ, מה שמתאים לרוב המזרנים בארץ, אך יש לבדוק טוב לפני רכישה, שכן ניתן למצוא בחנויות גם סדינים בגובה נמוך מכך. במידה ויש לכם מזרן עבה במיוחד או שאתם משתמשים בשכבת נוחות, מומלץ לרכוש רק סדין עם גובה מוגדל.
  • רוחב/אורך: הסטנדרט לסדין עבור מיטה זוגית בארץ הוא 160/200, למרות שהמידה הפופולרית ביותר למזרנים היא דווקא 140/190. סדין גדול מדי לא יושב יפה על המזרן כמו סדין שתפור לפי מידותיו. אם גם לכם יש מיטה במידות 140/190, שווה לבקש את הסדין במידה זו, במידת הניתן. כמובן שגם עלותו תהיה נמוכה יותר.
  • אילו טרנדים חזקים כעת בעיצוב חדר המיטות?

בעבר, הנטייה בישראל היתה להציע מצעים בהדפסים בולטים וצבעוניים. יש הטוענים, שהחיבה היתרה להדפסים צעקנים היא תולדה של האיכות הירודה של המצעים שנמכרו בארץ בעבר, כאשר ההדפסים שימשו אז להסתרת אי-אחידות ופגמים בכותנה. בשנים האחרונות ניכר שישראל חוברת לטרנד העולמי בעיצוב מצעים, שבו צבעים מלאים והדפסים אלגנטיים ומעודנים הם המבוקשים ביותר. סדין חלק מראה בצורה היפה ביותר את איכותו ואחידותו של הבד.

על מנת להוסיף עניין וצבע לחדר השינה, מומלץ לרכוש מספר סטים בגוונים מלאים שונים, אך המתאימים אחד לשני, ובכל כביסה לגוון בין צבעי הסדין והציפות/ציפיות.

רוצים לראות את המצעים המקסימים ונוחים-להפליא של סוהם? מוזמנים לאתר שלהם: https://soham.co.il/

 

תגובות

להשאיר תגובה