קולעת צמות ומגשימה חלומות

כבת העדה האתיופית, מלי אקלום הכירה בסבל שהיא וחברותיה עוברות כששוזרים להן צמות בשיער. בגיל 15 כבר עבדה בקליעת צמות בטיילת באילת וכשבגרה פתחה סטודיו לשזירת תוספות בעזרת צמות בשיטה ייחודית ללא חומרים כימיים ובעזרת חוט ומחט בלבד. השיטה שלה גם מצילה נשים ממראה מקריח או שיער דליל. “זו העצמה נשית בעיני כי שיער הוא הכוח של האשה”

אם עד לא מזמן ראש מלא בצמות קלועות היה משויך בעיקר לנשים אפרו אמריקאיות- או בישראל לבנות העדה האתיופית – היום הנוף ברחוב המקומי והעולמי שונה לחלוטין. נערות ונשים מכל העדות והצבעים מתהלכות גאות כשעל ראשן מתנוססות תוספות שיער שבנויות על תשתית הצמות. אצל חלקן זה לא רק בשביל הכיף או הגיוון. לפחות מי שטופלה בידיה של מלי אקלום, בעלת סטודיו לשזירת שיער בטכניקת צמות יחודיות, גם הרוויחה הסתרה מוצלחת של התקרחות או התדללות השיער, בלי סבל או שימוש בחומרים כימיים ותוספות שיער מאולצות, אבל על כך בהמשך.
אקלום, אחת שמבינה בשיער בעייתי ובשזירת צמות בפרט, מסכימה שאלו הפכו לטרנדיות במיוחד והיא רואה את ההבדל בסוג הלקוחות שלה : “פעם מאה אחוז מקהל הלקוחות שלי היו שחורות והיום 50 אחוז מלקוחותיי הן ‘הקהל הלבן’ וזה כיף גדול”, היא אומרת, עד היום הייתה תחושה או אגדה ששזירת צמות זו שיטה רק של השחורות, ובישראל האתיופיות. אנחנו ממש לא המצאנו את השיטה היא באה מהגטו בארה”ב ששם הם הכי יצירתיים בעולם וזה חדר להוליווד בגלל ביונסה וריהאנה ומשם יצא החוצה לשוק הגדול, היום משפחת קרדשיאן עושה לנו שירות מצוין”.

אקלום (36) תל אביבית, פיתחה מילדותה רגישות יתר לשזירה ולצמות מכיוון שהגיעה מסביבה בה כל האמהות שזרו צמות לבנותיהן. אקלום ואחיותיה וחברותיה כולן סבלו מכאב פיזי אמיתי בזמן שאמהותיהן שזרו את שיערן בכח רב, ומתוך הכאב והתסכול פיתחה מלי טכניקה עדינה ויחודית וכל סביבתה החלו לבקש רק אותה שתעבוד על שערן.
“תמיד הקדמתי את זמני וחיפשתי את הדברים השונים, בגיל 14 כבר רציתי להתפרנס בעצמי, לא באתי ממשפחה עשירה כמובן אבל גם לא רעבה ללחם ורציתי לעזור”, היא אומרת, ” דיברתי על כך בשיחת חולין עם בת דודה שלי שהבריקה ב’יציאה’ שאולי אפשר להרוויח כסף מקליעת הצמות…כך מצאנו את עצמנו בגיל 15 בטיילת של אילת, עושות צמות. במשך השנים עשיתי המון דברים ואת שזירת הצמות כמקצוע שני אבל בשלוש שנים האחרונות אני עוסקת רק בזה וחושבת לעצמי ‘וואלה, בורכתי בידיים טובות ואני יכולה לפרנס את עצמי”.

בתחילה הצטרפה אקלום לצוות בעסק של אחיה הנחשב לאחד היבואנים החזקים והוותיקים בארץ בתחום תוספות השיער וכך מצאה עצמה ממלאה משבצת ריקה אצל אחיה ולאט לאט כל הלקוחות היו מבקשים לעבור תחת ידיה הענוגות. קיבלה המון פידבקים מהסביבה מה שגרם לה להבין שהיא יכולה להתפרנס מתחום זה בעצמה.
היא החליטה לצאת לעצמאות כלכלית ולפני כשנה וחצי הקימה את הסטודיו/גלריה שלה בדרום תל אביב (רח’ מנחם בגין 1), מקום שאפשר להגדיר אותו בלי הגזמה כמהפכני ועושה קסמים, ובטח אושר רב לנערות ולנשים שמגיעות מכל רחבי הארץ, חלק מהן סובלות מקרחות בראשן, או דלילות השיער ואנחנו יודעים מה זה עושה לבטחון העצמי שלנו, גברים כמו נשים.
אקלום פיתחה שיטה שהיא אלטרנטיבה משתלמת וטובה למי שסובלת מדלילות והפתרון היחיד שהיה עבורה עד כה הוא ללבוש פאה – לא תענוג גדול בחום הישראלי או בכלל, ומה שיוצר מראה ממש לא טבעי בעיני רבים.
יתרונות השיטה שפתחה היא שזו עובדת ללא חומרים כימיקליים בכלל, בניגוד לכל שיטות תוספות השיער הידועת כמו הדבקות, הלחמות וכד’ שהורסות את השיער הטבעי, אצל אקלום הכל מבוצע רק ממרכיבים טבעיים בעזרת חוט ומחט בלבד.
איך זה עובד?
“אני עושה בעצם תפירה, עובדת על בסיס של צמות עם חוט ומחט ולא שמה כימיקלים, דבקים או חרוזים שתולשים את השיער והורסים אותו. היות ואני קולעת את השיער הטבעי בצמה אז הוא שמור בצמה שנשמרת בתפירה. עד היום מה שעושים אחרים זה מדביקים את התוספות שיער, דבק ושיער לא הולכים ביחד אז זה יוצר קריעות של שיער. השיטה שלי עדינה יותר למי שצריכה להוסיף אורך או מילוי לשיער.
” יש מקרים קשים יותר שעם הזמן התחלתי להתעסק איתם של התקרחויות והתדללות שיער בחלק הקדמי, אלו מצבים שחשבו שאין יותר מידי מה לעשות איתם אלא לשים פאה, אני נותנת פתרון שהוא לא משהו זר שמורידים ושמים אלא בעזרת השיער הטבעי גם אם הוא מועט אני מצליחה ליצור תשתית של מין קרקפת שניה, צמות שנצמדות לראש. אני נעזרת בשיער מיוחד שאני משלבת בצמה כדי שהיא ‘תחזיק’ וזה יוצר קונסטלציה שעליה אפשר לשזור את התוספות , כך האשה מרגישה שזה השיער שלה, הוא הופך להיות חלק ממנה ולא משהו שצריך להוריד כמו פאה שמחממת את הראש ועושה תחושה לא נוחה”.
את ממש מצליחה ‘להציל’ נשים מקרחת?
“יש מקרים שהצלחתי לשקם קרחות, אני רואה בזה העצמה נשית כי שיער הוא הכוח של האשה וכשהיא מרגישה איתו טוב היא מרגישה טוב באופן כללי. עם הזמן הבנתי שמעבר לעניין של יופי וגיוון ומשחק עם השיער אני מצליחה לשמר להן את השיער שלהן ויש מצבים שממש מצליחה לתת פתרון לנשים שהמצב שלהן קיצוני.השיטה עוזרת לכך שאין תלישות וקריעות שיער, השיער הטבעי משתקם. התוצאה היא מראה טיבעי, מגוון והעבודה נעשית עם שיער בתולי בלבד. אני לא קורעת להן את השיער הטבעי שזה הדבר הכי חשוב. בשיטת השזירה את יכולה גם להוריד את התוספות אם מאסת בהן ולחזור למצב הקודם, במקרה הטוב שיקמתי את השיער והצלחתי לעבות אותו”.

המחירים בסטודיו שלה אטרקטיבים, העבודה הינה מקצועית ועדינה. מתאים לנשים בעלת שיער דליל, קצר וסתם כאלו שרוצות מראה שונה. מלי’ס מקבלת כל יום, א’-ה בין השעות 10 בבוקר ל 20 בערב.
מלי’ס 054-9875100
https://www.facebook.com/Malis-hair-beauty-fashion-and-art-1486117978355949/

3c8c336c-eca0-4d46-9493-b2079824e209

12 הערות

להשאיר תגובה