אז איתרם דירה חדשה שמתאימה לצרכים ולחלומות שלכם… נהדר! רק לפני שאתם שולפים את העט וחותמים על חוזה כדאי לשים לב למספר נושאים חשובים – ועדיף בליווי של עורך דין.

סביר להניח שרכישת הדירה החדשה תהיה ההוצאה הגדולה ביותר בחייכם הפרטיים, כך שיש להתייחס לעסקה בזהירות ובכובד ראש. על כן, אחת ההמלצות הודאיות היא להיעזר לצורך הבדיקות המקדימות בעורך דין מקרקעין ותיק ומנוסה, כדוגמת עו"ד דוד סופר, ובכל מקרה כדי להבטיח את זכויותיכם והנאתכם מהדירה לאורך שנים יש לבחון מספר היבטים מרכזיים:

האם קיימים שעבודים על הדירה – אתם לא ממש מכירים את מי שמוכר לכם את הנכס, וגם אם קשה להאמין – ייתכן שקיימים שעבודים על הדירה שאחרי חתימה על החוזה יעברו אליכם. כדי להימנע מהצרה הצרורה הזאת יש לפנות אל הטאבו ואל רשם המשכונות, ובמידה שנמצא שעבוד דרשו בעזרת עורך דינכם שבחוזה ייכתב במפורש שהסכום שאתם משלמים יעבור לכיסוי ההלוואה של המוכר. כלומר, לשחרור הנכס מהשעבוד.

  • חריגות, היתרים וצווי הריסה – במנהל ההנדסה של כל עירייה מסתתר היתר הבניה שניתן לדירה, וכך גם ניתן לאתר חריגות ממנו. במידה שחתמתם על החוזה ורק לאחר מכן התגלו חריגות, אתם עלולים להיתקל במשוכה גבוהה לקבלת הזכויות על הנכס, שיכולה להביא להוצאות כבדות. אגב, בתיק ההנדסה גם מצויים סימוכין להליכים משפטיים המערבים את הדירה או צווי הריסה, חלילה, כך שבכל מקרה אין לחתום על החוזה בלי לבצע את הבדיקה.
  • מס הרכישה – מס רכישה הוא מס שעליכם לשלם למדינה, הנקבע לפי מספר פרמטרים ומדרגות כתלות במצב הנכסים שמצויים בידיכם ובשיעור העסקה. למרבה הצער, יש זוגות שאינם מבצעים כראוי את הבדיקה וסבורים שישלמו מס רכישה נמוך מאוד, או לא ישלמו כלל, ורק לאחר החתימה מגלים שרשות המיסים תובעת מהם תשלום גבוה בהרבה. זהו סיבוך יקר ולא נעים שכדאי מאוד למנוע בבדיקה מוקדמת.
  • חכירת הדירה – חלק גדול מהדירות בארץ רשומות למעשה ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י). הן מוחכרות על ידי הקונה מהרשות לתקופה של 49 שנים, שלאחריה הן מוחכרות שוב. זהו תהליך הדורש חידוש ולעיתים "נופל בין הכיסאות" ושב להתעורר לחיים כאשר הדירה נמכרת. כעת, אתם נמצאים בדירה שתקופת ההחכרה עליה עברה ותהליך החידוש נופל עליכם, על כל המשתמע מכך. לכן, רצוי מאוד לבדוק גם את המעמד ברמ"י ולוודא שכל פרטי הדירה רשומים ברשות בצורה תקינה.
  • תוכניות בנייה בסביבת הדירה – מצאתם דירה ברחוב צדדי עם כמות השקט והשלווה שטובה לכם. ואולם, אם הייתם מעיינים בתוכניות הבנייה העתידיות בעירייה, הייתם רואים שממש קרוב אליכם יתחילו להקים בקרוב בית ספר, קניון, כביש ראשי או מגדל מגורים שחוסם את נוף. אז ממש לא כדאי להתעצל ולבחון גם את הסוגיה הזו.
  • נא לשלב סעיפים 8, 9 מהכתבה המקורית.

אלו היו רק מספר דוגמאות לנושאים רבים שיש לבחון לפני רכישת דירה. מאחר שלמרבית האנשים מהשורה אין את הידע לביצוע הפעולות, ובוודאי שלא להבטיח כראוי את זכויותיהם בחוזה, יש לפנות אל עורך דין שילווה את העסקה. שימו לב: לא כל עורך דין מסוגל לבצע את העבודה בצורה יסודית, מקצועית ומעמיקה. פנו אך ורק אל עו"ד המתמחה במקרקעין ושמאחוריו ניסיון נכבד בליווי רוכשי דירות.

לפרטים נוספים בנושא, התקשרו למשרדו של עורך הדין דוד סופר בטלפון 03-5618550.

תגובות

להשאיר תגובה