שרה צודקת!!!

אם נקלף לרגע את הצבע הצהוב בכל הנוגע לעיסוק בנושא ההקלטה של שרה נתניהו, כשהיא צועקת על יועץ התקשורת שלה, לאור פרסום אודותיה, ובו לא צוין כי היא פסיכולוגית, נקבל התעקשות שהיא לגמרי במקומה. בהקלטה מדגישה נתניהו במפורש ובהטעמה את מקצועה ואת שני התארים שצברה בדרך אליו. לא נדבר ברשימה זו על איך נאמרו דברים כמובן, אלא על מה נאמר ועל המהות.

בעברית, ולפי הלך הרוח הציבורי הנושב בימים אלו, קוראים לזה אולי קטנוניות – אבל ב”משפטית” יש לזה שם, ומשמעות כספית שאף אחד אינו מוכן לוותר עליה – מוניטין. המוניטין תמיד יעלה לשולחן הדיונים בעת פרידה – כל פרידה.

כמובן שאנו מאחלים לשרה וביבי נתניהו המשך חיים משותפים יחד, אבל חשוב לציין שנושא המוניטין הנצבר הוא נכס לכל דבר ועניין, שעליו שומרים בעליו לאורך ימים ושנים גם ללא כל קשר לשאלת פירוק השיתוף או הפרידה, וראוי שנציב זרקור אל ההיגיון מאחורי ה”עליהום” התקשורתי והציבורי, שסופגת שרה נתניהו, בכל הנוגע לדרישתה לציין בידיעה, שולית ככל שתהיה, את מקצועה – פסיכולוגית!

כששאלת המוניטין נידונה בעת פירוק קשר זוגי, או אפילו בין שותפים שאינם בני זוג, שבו נצבר מוניטין שאינו שנוי במחלוקת וניתן לכימות, ייתכן ונגלה ברגע האמת שישנה משמעות להתעקשות של מאן דהוא לשימוש בתואר המעיד על עיסוקו. בוודאי כשמדובר בעיסוק שנלווה לו גם תואר ‘אשת ראש הממשלה’, מה שהופך את המשמעות הזו – שנדמה כי היא קטנונית – למשמעות כספית גדולה.

שאלת המוניטין נידונה בכל תיק גירושין, כאשר מגיעים לסיום הדרך המשותפת ולאחד הצדדים נרכש מוניטין רב והצד השני מבקש לכמת אותו לכסף. מוניטין נדון בכל מחלוקת שבה מבקשים צדדים להיפרד – אם זה בני זוג ואם זה שותפים למשרד עורכי דין, או לחילופין, זיכיון לרשת פיצריות. מוניטין הוא כמו לוקיישן בנדל”ן – יש לו משמעות גדולה ולפעמים הוא אפילו הכל. כשאחד הצדדים צריך לוותר על המוניטין שרכש בעת פרידה, הוא למעשה צריך להתחיל מחדש – יש לכך משמעות כספית וכל הצדדים המעורבים בדבר מבינים זאת בטוב – או בהלך משפטי מורכב וארוך.

צריך להבין שיש להתייחס אל  המוניטין כאל נכס שנצבר בלי קשר לשאלת גירושין או פירוק שותפות בעתיד – וראוי לשמור עליו לאורך כל הדרך. יש לעמוד על המשמר בכל הנוגע לשמירה על המוניטין מצד כל האוחזים בו. קל לאבד מוניטין – קשה מאוד לבנותו ולשמור עליו. לכן נאמר שוב – שרה נתניהו צודקת כשהיא מתעקשת על ציון מקצועה, פסיכולוגית, בכל ידיעה, שולית ככל שתהיה, ועל כך נאמר “טוב שם משמן טוב”.

הכותב הוא עו”ד יצחק שילה מומחה לדיני משפחה

 

1 תגובה

להשאיר תגובה