דוהרת

הכירו את ענבל מן – יוצרת וזמרת הפעילה זה שנים בסצינת הרוק המקומית ואחרי תהליך גיבוש חומרים ארוך וליקוט חומרים שחררה את אלבום הבכורה שלה – “דהירה”. את מרבית שירי האלבום כתבה והלחינה מן כשעל העיבוד וההפקה המוסיקלית אמון בן זוגה, משה לוי.

ענבל, מתי החל הרומן שלך עם מוסיקה?

“הרומן שלי עם מוסיקה התחיל מאז ומעולם.. מהיום שאני זוכרת את עצמי הייתי מחוברת בכל נים ונים למוסיקה בכל צורה ואופן. את השיר הראשון שלי הלחנתי בגיל 8. שמעתי מוסיקה בכל שניה שיכולתי. ניגנתי כל גיטרה וקלידים בגילאים מאוד צעירים. הייתי סולנית בביהס בכל הטקסים וההצגות. השתתפתי בלימודי חוץ לשירה ומשחק בניהולו של דני ליטאי בוחן להקות צבאיות בעבר,כתבתי טקסטים מהיום שלמדתי קרוא וכתוב ושיננתי בעל פה כל צליל ואות של כל השירים שאהבתי אי פעם”.

זוכרת את ההופעה הראשונה שלך ?

“ההופעה הראשונה שלי עם הלהקה שהייתה לי ועם החומרים שלי לא אוכל לשכוח..זאת הייתה חוויה מטלטלת מאוד נפשית:הופענו במקום שנקרא הגדה השמאלית.המקום היה מפוצץ, הסאונד היה זוועה והתרגשתי ברמות לא אנושיות.עוצמת החשיפה הנפשית שחוויתי הייתה קיצונית עבורי. לא ציפיתי שכך זה ישפיע עליי.אחרי ההופעה התאשפזתי באיכילוב עם אינפוזיות וכדורי הרגעה..חשבתי שלא אופיע יותר לעולם”.
איך נוצר הקשר עם משה לוי?

“הקשר עם משה נוצר בעיקבות בילוי במקום שהיה אז מחתרתי והיום הוא ה”מקום להופעות” -האזור.היינו מיודדים תקופה של כמה חודשים במהלכה יצא למשה לשמוע אותי מנגנת על בס ואף לשמוע כמה שירים שלי. אני הייתי בפרשת דרכים והתיעצתי איתו. מה עליי לעשות? למצוא מפיק? להקים שוב להקה? ומשה אמר: עזבי הכל. קחי גיטריסט נגני על בס ותתחילי להופיע. כך היה. עד שיום אחד הגיטריסט נעלם כמה ימים לפני ההופעה. חשבתי לבטל ומשה הודיע לי שלא מבטלים הופעות.לקח גיטרה ןהצטרף אלי. כך התחלנו להופיע יחד. במהרה צרפנו את אספיס על התופים והפכנו לטריו -ענבל מן וה”מחליפים”. במהלך הדרך הפכנו לזוג.. הקלטנו אלבום.. והשאר הסטוריה”.

תארי קצת את תהליך בחירת השירים לאלבום. איך את יודעת איזה שיר מתאים להיכנס לאלבום ואיזה לא?

“תהליך בחירת השירים לאלבום היה באופן מפתיע די קל. היו לנו 12 שירים מוקלטים מופקים וכמעט גמורים. כשהגיע המועד של המיקסים ומאסטרינג,החלטנו קודם כל שנלך על אלבום קטן. היום למאזין אין יותר מידיי סבלנות להקשיב ל 13 רצועות.. ומיכוון שאי. פי. זה 5 וזה היה לי מעט מידיי הלכנו על שבעה שירים. הבחירה נעשתה על פי הסיפור שהם מספרים. שלכל אחד יהיה את הצבע שלו,מכוון שלעיתים יש יותר משיר אחד שמדבר על אותו הנושא רק בשפה אחרת היה קל להןריד את אלו ולבחור על ידיי אינטואיציה חיבור אישי ומאזינים שמלווים אותי לאורך הדרך..יותר קשה היה לבחור את הסינגלים..השביעיה של האלבום הייתה טבעית וקולחת..ישנם שירים שאני מאוד אוהבת שלא נכנסו אבל אני יודעת שימצאו את דרכם החוצה באופן כזה או אחר”.

מה החלום הבא?

“החלום הבא הוא לכתוב את האלבום הבא ולחדש לעצמי. מיכוון שלקח לי המון שנים להוציא את אלבום הבכורה אני משתוקקת שהכתיבה של האלבום החדש תזרום ממני בעוצמה ותהיה מסעירה. אין כמו הרגע הזה של שיר חדש שנולד. זו חוויה מאוד רוחנית עבורי. רגע מזוקק שאין דומה לו בהתרוממות הנפש ואני רוצה שזה יקרה מהר באופן שיפתיע אותי..עדיין לא כתבתי את השיר הכי טוב שלי..אני מרגישה שהוא מבעבע שם בפנים…”

מאילו אמנים את שואבת השראה?

“אני שואבת השראה מכל אומן שחווה חוויות חזקות ומעצימות ושחיי את החיים במלואם למרות ובגלל. אני יודעת בשניה אחת אם זה אותנטי ואם אני מאמינה למי שעומד מאחורי היצירה.אני מחפשת את האמת האבסולוטית תמיד.. ויש לה המון פנים… היא וורסטילית אך מדוייקת וטהורה. אני תמיד פתוחה לשמוע שיר חדש וטוב גם של מי שבעבר לא האמנתי ולא התחברתי. אני יודעת שאנשים מתפתחים ומשתנים כל הזמן.אני מחוברת לרוק. זו השפה שהכי מדברת אלי אבל אוהבת כל מה שהוא טוב.גדלתי על מערב ומיזרח שמעתי הכל מהכל כילדה בבית ואני בטוחה שזה מה שנתן לי אופק רחב.”

תגובות

להשאיר תגובה