משאיות עם ארגזים שהפכו לאוטובוסים , אוטובוס עם וווינקר שהנהג מזיז בעצמו ודלתות ידניות שעלול היה להעיף את האנשים, והראשון שהיה בו מזגן. המרכז ההיסטורי של אגד בחולון מציג תערוכה מרתקת ונוסטלגית שמספרת את ההסטוריה של התחבורה הציבורית, ובעצם של מדינת ישראל

מאז הגה חיים נחמן ביאליק את השם, היה “אגד” שם נרדף לאוטובוס. למעלה מ-80 האוטובוסים ושלל המוצגים במרכז ההיסטורי של אגד בחולון, מספרים כ-80 שנות היסטוריה של תחבורה ציבורית בארץ ובעצם את הסיפור הישראלי.
“לרוב האוטובוסים יש נגיעה להסטוריה של ישראל והקמת המדינה, למשל אירועים זכורים כמו הובלת שוטרים ואחיות להר הצופים, האוטובוס ממעלה עקרבים, חגיגות חמש שנים לאילת…אנחנו ממש רואים את ההתפתחות של המדינה דרך התחבורה הציבורית”, אומר מנהל המרכז ההיסטורי של אגד בחולון, נח סלוצקי, המגדיר עצמו קודם כל כחובב רכבים. הוא עצמו נכנס לחברה ב1971, במשך השנים הפך לחבר הנהלה והיה שותף להקמת המרכז (שהוא מוזיאון)בשנת 1991.
המבקרים מוזמנים לעלות על חלק מהאוטובוסים הישנים, להיזכר בימיה הראשונים של המדינה שבדרך או לגלות אותם בפעם הראשונה. האוטובוסים שופצו וחודשו עד הפרט הקטן עם הצבעים המקוריים ורובם אף נמצאים במצב נסיעה.
גם רכבים ששירתו את אגד כמו מכלית, אוטובוסי גרר ואוטובוסים ללימוד נהיגה, זוכים לכבוד המגיע להם. אגב בחלק מהאוטובוסים המשופצים ניתן לשבת ולראות את תיק הנהג ופורט הכסף ומנקב הכרטיסיות עם הצורות האישיות של כל חבר אגד, שהיה בשימוש לפני עידן ה”רב-קו” וכרטיסי הנייר המודפסים.
מי שלא היה כאן לפני עשרות שנים, שזה רובנו, יהיה מופתע לדעת שהאוטובוסים הראשונים כמו שמספר סלוצקי היו משאיות שעליהן נבנו ארגזים “האוטובוס הראשון היה עם ‘אף’ והיו בו רק 27 מקומות”, הוא נזכר בחיוך, “המצחיק הוא שהווינקר היה זרוע שזזה על ידי הנהג שהיה מורה כיוון ימין או שמאל, ה’גונג’ נתן צלצול אמיתי של גונג, הדלתות היו ידניות ולא על אוויר או חשמל כך שהנוסע היה צריך לרדת מאחור כשהוא מושך בדלת ולעיתים הקפיץ היה בורח מהיד והיו ילדים שהיו עפים החוצה”.
בתחילת שנות ה-50 חלה התפתחות מסוימת נכנסו לשימוש אוטובוסים עם 47 מקומות ישיבה ובשנת 1966 כבר היה האוטובוס עם המזגן הראשון, שהיה מיועד לתיירים. אוטובוסים ממוזגים ממש נכנסו לשימוש בסוף שנות ה-70, או אם נהיה מדויקים בדגם מרצדס 303 שנת 1979.
– בעצם מדובר כאן ביותר מסיפורה של אגד
” במרכז ההיסטורי , שנמצא סמוך לנתיבי אילון, ניתן לראות ולהרגיש היסטוריה בשפה פשוטה שמדברת אל לב ילדים ומבוגרים כאחד. אגד היא מילה נרדפת לאוטובוס כמעט 80 שנים ולכן לרוב האוטובוסים העתיקים יש סיפור: החל מהפורד טפלה (סיר ביידיש), שנסע בשנות ה-30 בין המושבות ושימש גם להובלת ביצים, כדי חלב, תרנגולות וירקות, דרך אוטובוס 2094 שהותקף בצומת נחלים למחרת ההצבעה של כ”ט בנובמבר (באירוע שהחל את מלחמת העצמאות), האוטובוס הראשון שנסע לסנטה קטרינה לאחר ששת הימים ועד לאוטובוס הקומותיים שפעל בשירות אגד בשנות ה-90″.
אם חשבתם שהוא נעלם מהעיניים מסתבר שאוטובוס ה’אקורדיון’ או בשמו הרשמי אוטובוס מפרקי עדיין על הכבישים ואפילו יש לו כבר 4 דלתות, כך שלא חיייבים לעבור דרך הנהג אלא ניתן לשלם גם מהדלתות האחוריות באמצעות כרטיס הרב קו. האוטובוס האחרון שמוצג ירד מהכביש רק בינואר האחרון, שכן לפי תקנון משרד התחבורה אוטובוסים יכולים לנסוע עד 15 שנים.

המרכז ההיסטורי של אגד, ממוקם ברח’ דן שומרון בחולון, ויפתח את שעריו בחוה”מ סוכות
בימים ג’-ה’, 18-20 באוקטובר 2016 , בין השעות 8:30-12:30 .
ביום ו’, 21 באוקטובר 2016, בין השעות 8:00-12:00.
הכניסה חופשית וכך גם החנייה.
במשך השנה פתוח המרכז ההיסטורי של אגד בימי שישי, בין השעות 8:00 – 12:00, כאשר בימים ראשון עד חמישי פתוח המרכז ההיסטורי של אגד לקבוצות בלבד ובתאום מראש בין השעות 11:30 – 8:00.
ניתן לתאם ביקור בטלפון: 03-9142361 או בפקס: 03-9142364

10 הערות

להשאיר תגובה