על ניהול פנאי בימי בידוד הקורונה ובכלל

ד”ר גרשון פז-טל, מומחה לניהול פנאי – אישי, משפחתי, תאגידי, ממלכתי לאומי, אומר: הקורונה יוצרת תופעת פנאי כפוי אותה צריך ללמוד לנהל ברמה האישית וגם החברתית

מאז פרצה מגפת הקורונה ואתה הסגר, שאלת האופן שבו יש לעשות שימוש בשעות הפנאי הארוכות, תופסת מקום מרכזי בכל בית . ד”ר פז-טל מאמין שהפנאי הוא משאב שיש ללמוד לנהל אותו, ספרו “הכל מתחיל מהבית על ניהול הפנאי” אקטואלי מאין כמוהו. הוא מכיל 350 עמודים עשירים בידע מחקרי מדעי ומעשי.  יש בו התייחסות נרחבת ומעמיקה לכל קבוצת גיל בנפרד (מ8 ועד 80), מלווה בהדרכה פרטנית  המאפשרת ללמוד כיצד לנהל באופן אישי או חברתי- משפחתי, את שעות הפנאי הארוכות.

מספר עקרונות מפתח:

כבר  מגיל ביה”ס יכולים הילדים ללמוד מהי “מערכת של פנאי”  אותה יתאמו לעצמם, בעזרת ההורים לפי נטייתם. כך לומד הילד לבנות ‘עיסוק עצמי ‘ ומעשיר. שאינו תלוי רק במסכים שלפניו.

בגיל הנעורים ישנה משמעות חזקה עוד יותר, לדעתו של ד”ר פז-טל בניהול הפנאי. מדובר בדור פתוח למידע, עם כישורים טכנולוגים, אבל גם  עלול להיות פגיע יותר ברשתות החברתיות .”הכלל הוא” אומר פז-טל : שאין חלל עיסוקי ריק ואם הנער לא יעסוק בעיסוק “חיובי ופרודוקטיבי” אזי הוא יעסוק בעיסוק פנאי שלילי…” ולכן חשוב לדבר עם הנער והנערה ולהבין כיצד כל אחד מהם היה  רוצה למלא את הזמן הפנוי

בתוך המערכת המשפחתית חשוב לעודד סיעור מוחות של כל בני הבית (כולל הילדים הקטנים) להעלות רעיונות לפעילות משותפת (למשל- הכנת ארוחת ערב ביחד/ יצירת סרטון משפחתי… ) כמו גם פרטנית המתחשבת זה בזה ( חלוקת זמן מחשב וכו’).

הכלל ‘אל תיתן להם דגים תן להם חכות’ – משמעו -למד את הילד/ה איך “לצוד, למצוא לבד, את הפעילות הנכונה

גם בימים אלה של השבתת הפעילות החוץ ביתית, נתן לתכנן את הדבר הבא הגדול- הנסיעה והיעד שאתם חולמים לטייל בו כשהגבולות יפתחו.. יש בכך החדרה של רוח חיובית ואופטימית בימים של חוסר וודאות ומצד שני הזדמנות לנצל את הפנאי לתכנון נכון ויעיל של הטיול הבא.

ד”ר פז-טל לא רק נאה דורש אלא גם נאה מקיים ובצד פעילותו  המדעית ,הציבורית והעסקית כמנהל סטארטאפ  חובק עולם, הוא מטפח בביתו במרתף תצוגה אוסף  מרשים של מטבעות ושטרות, מפות א”י, ופריטי נוסטלגיה ייחודית, ד”ר פז-טל מעשיר עצמו בתחביבים מגוונים כ- נווט,סייר,ג’יפאי, טייס דאון, צוללן, טייל בשביל ישראל, מעניק שיעורי ניווט רגלי בהתנדבות, גם לגורמים בעולם האליטיסטי החרדי , על מנת שימנעו  מאסונות בימי ” בין הזמנים…”

ניתן להזמין את הספר בווצאפ 0505276768 או במייל [email protected]

תגובות

להשאיר תגובה