"עוברות אורח", מופע חדש המבוסס על ספריה של ריקי דסקל בשיתוף מלכה מרין ונגה אשד, מתבונן בתופעת החזרה של הקהילה הגאה לעיר הגרמנית למרות תופת השואה

70 שנה אחרי השואה, מתרחש בימינו אנו תהליך בלתי נתפס שבו גלגל ההיסטוריה מחזיר רבבות ישראליות וישראלים אל ברלין, המקום שהקיא ורדף אותם רדיפה כפולה במאה הקודמת. בכך בדיוק עוסק "עוברות אורח", מופע חדש שמתבונן על חזרת קהילת הלהט"בים אל ברלין למרות תופת השואה. יוצרות המופע, נגה אשד, ריקי דסקל ומלכה מרין, מתבוננות בתופעה, שומעות ומשמיעות את הקולות.

המופע מבוסס על ספריה של ריקי דסקל ומשולבים בו טקסטים של לאה גולדברג מתוך "מכתבים מנסיעה מדומה", עיבוד טקסטים מתוך פייסבוק ושירי זמר. במהלך העבודה על חומרי המופע השלוש שמעו קולות "גאים" שעולים מתוך הטקסטים, והם הפכו לדמויות בהצגה.

היוצרות רואות בעיניים כלות איך הארץ היקרה להן מתרוקנת משכבה עצומה של הדור הבא, דור הילדים, מיטב החבר'ה – דווקא לגרמניה, לברלין. כל אחת מהן קשורה בצורה זו או אחרת לשואה: נגה משתייכת לקהילה הלהט"בית, כאשר חלקים ממשפחות הוריה, שהיו כבר בארץ בזמן השואה, נספו. הוריה של ריקי שרדו את המלחמה, ולאחריה שהו שלוש שנים במחנה עקורים בברלין, שכיום משמש שכונה בורגנית מפוארת בשם "שלאכטנזה". מלכה היא בת הדור השני לשואת יהודי הונגריה.

היחס של כל אחת מהן לשואה שונה. מלכה ונגה לא דורכות בגרמניה, בעוד ריקי נוסעת לשם לעתים תכופות. באחד מביקוריה בעיר סעדה בחברת חברים ישראלים ובחברתו של גבר שהודיע מראש, כדי למנוע אי נעימויות ביודעו שמדובר ביהודים וישראלים, כי הוא אחיינו של גנרל נאצי, מי שהיה אחד היועצים הקרובים של היטלר אשר הוצא להורג במשפטי נירנברג.

ריקי דסקל היא משוררת, שחקנית ומורה ל"דיבור לבמה". ספר שיריה השישי, "כמות שהוא", ראה אור לאחרונה בהוצאת עם עובד. מלכה מרין היא יוצרת תיאטרון עצמאית, במאית ומורה למשחק ולכתיבה דרמטית. בעבודותיה – "קולות", "הטפט הצהוב" ו"ירמה שלי" שמוצגות בימים אלה בתיאטרון הסימטה. נגה אשד היא יוצרת "קהילתית" ותיקה שבין יצירותיה הצגות, הספר "מזון מלכות" (1998) ותוכנית הטלוויזיה "גאים להציג".

מרין, דסקל ואשד משתפות פעולה שנים רבות בהפקות תיאטרון קאמריות המשלבות משחק, מוזיקה ושירי ספר. בעבודותיהן המשותפות: "אשה מן האדמה" (פסטיבל עכו, 1981), הצגה המספרת על דמות האשה על פי המקורות היהודיים אשר זכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר וכן בצל"ש למוזיקה; "בתוכו" (תיאטרון הסימטה, 1985) – מופע משירי משוררות ישראליות ואחרות; "רכבת בבוואריה" (פסטיבל עכו, 1987) – חוויות "הדור השני" במופע פורץ דרך בעיסוק בנושא; ו"ספר הזיכרונות של בטני" (2005) – מופע על פי שיריה של דסקל.

"עוברות אורח" – יום חמישי, 14.6, 20:00 במוזיאון עין חרוד – אודיטוריום מירון סימה, המשכן לאמנות עין חרוד; יום ראשון, 26.6, 20:00 באולם התיאטרון של המרכז הגאה בגן מאיר, טשרניחובסקי 22, תל אביב. מחיר כרטיס יחיד: 50 שקל, זוגי: 97 שקל.

תגובות

להשאיר תגובה