שני תודר הקימה לפני 30 שנה את ‘סטונאייג’ חנות לקריסטלים ואבני חן שצמחה להיות ‘המכה’ של חובבי הגבישים מפיצי האנרגיה שיכולים להישבע כיצד האבנים שינו להם את המזל. בשיחה איתה היא מגלה איך בתקופת המגפה הייתה עלייה במכירה של קריסטלים לחיזוק מערכת החיסון  “זה לא האבנים כמו מה שאנחנו מאפשרים להם” 

“בקצה רמת גן יש מקום מיוחד שם אפשר לעמוד ולהריח שוקולד” אומר השיר הידוע ואילו במקרה שלנו מדובר במקום מיוחד בו אפשר לעמוד ולאחוז באלפי אבנים וקריסטלים מרהיבים.  תכירו את חנות ‘סטונאייג’ – ככל הנראה החנות הגדולה בישראל ובעלת המגוון הרב ביותר של קריסטלים ואבני אבן “מקום בו אנשים מגיעים לחוויה” כמו שמצהירה בפתח שיחתנו שני תודר, האישה והאנרגיה שמאחורי החנות הזאת שרק כאשר פותחים את דלתות העץ המרשימות שניצבות בכניסה ונכנסים לחלל הגדול מרגשים איך פתאום הידיים והעיניים נמשכות אל שלל הגבישים שמונחים בכל פינה. אל החנות מגיעים מפורסמים, חבורת הפקה של טלויזיה ובעיקר כאלו שרואים בקריסטלים מקור לשיפור הבריאות והמזל “אנשים שנכנסים לפה הם בהלם מהשפע והם אומרים לי שהם מרגישים שהאבנים מקבלים אהבה”. 

בעלה של שני, אדם הוא כמה לא מפתיע – גמולוג – חוקר אבנים שנוסע בכל העולם ונכנס למכרות בדרום אפריקה, ברזיל וסין כדי לאתר שם אבנים מיוחדות. שני ואדם הם גם אורחי קבע בתערוכות בנושא שמושכות אלפים שמחפשים ‘את האבן הנכונה’. שני אחראית על החלק ‘האנרגתי’ מתוקף כך נהפכה למומחית בכל הקשור לקריסטלים ואף מעבירה סדנאות בעניין “הבסיס הוא שלא צריך להאמין בדבר” היא מציינת ומיד מוסיפה “צריך רק לאפשר”. בספר מרהיב שהוציאה לאור תודר לפני כמה שנים תחת השם ‘סוד הגביש’ היא כותבת על תחילת דרכה בעולם הקריסלים “בשנת 1987 במהלך טיול לפריז מצאתי את עצמי עומדת מול דוכן קריסטלים. הבטתי באבנים ובחרתי בשתיים כמתנה לאימי. לא תיארתי לעצמי שאחרי שננה גם אני אעמוד מאחורי דוכן ואמכור לאנשים”. שנה לאחר מכן היא הכירה את אדם “אדם נרשם ללימודים של מדעי כדור הארץ ואני למדתי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוני’ ת”א”. אמה של תודר, מנורה צ’רני הייתה עוד בשנות השישים מדריכה ומטפלת רוחנית הרבה לפני טרנד הניו אייג’ שהגיע לארץ שנים לאחר מכן “אמי שכנעה אותנו לרכוש אבנים ולהציגם לאנשים שהגיעו אליה לטיפולים ודרך זה נחשפתי לעולם הזה”. 

בשנה האחרונה, שנת הקורונה מספרת לי תודר “הרבה אנשים הגיעו לרכוש אבנים שיגנו עליהם או שיחזקו את המערכת החיסונית”. בימי הסגרים היא עברה למשלוחים ובין הסגרים “היה פה ממש טירוף” היא מציינת “גם היה יותר זמן פנוי לאנשים וגם המודעות לנושא גדלה ואנשים יותר פתוחים לזה”. אחת האבנים שמככבת בתקופה זו היא הפורמלין השחור “זה קריסטל שנותן הגנה מאנרגיות שלא מתאימות לנו”. תודר מציגה לי שתי אבנים לחיזוק מערכת החיסון שגם להם הביקוש עלה “אני לא אמליץ עליה במקום חיסון אלא כחיזוק”.  

תגובות

להשאיר תגובה