קחו רגאיי, קחו קצת השפעות תיכוניות, אלמנטים של פופ ורוק ישראלי ובעיקר המון חוכמה, תבונה ונשמה והרי לכם להקת "ג'ה בלס", להקת הרגאיי הישראלית המפיצה בשורת הרגאיי המקורי שלה ברחבי הארץ.

"432" הוא שם אלבומה השני של הלהקה ( אותו הפיק מוסיקלית יוסי פיין)  והסינגל החדש והאופטימי שלה – "מה שמכוון", בו בולט קודם כל הפתיח הים תיכוני העובר במעבר חד אל הרגאיי ( טקסטואלית ומוסיקלית) המתוק של הלהקה.  

קודם כל מי אתם "ג'ה בלס" ?

"ג'ה בלס זה קודם כל משפחה! גיא עמיר, הבסיסט של ההרכב, איחד אותנו לפני 6 שנים, אחרי שבחר אותנו בקפידה מתוך הג'אם בפאב הג'ילבון שבגולן, אותו הוא הנחה בכישרון. כמובן שאף אחד מאיתנו לא ידע על התכניות של גיא, עד לרגע שבו קיבלנו הזמנה חגיגית להצטרף להרכב רגאיי חדש ואיכותי.

הסיפור, היה סיפור אהבה מהרגע הראשון- תחושה של משפחה, של נגינה לשם האומנות, האפשרות להיות קודם כל מי שאתה, בלי לשחק אותה, בלי לחץ ובלי מטענים.. ועד היום, זו התכונה הכי משמעותית בהרכב. זה מתבטא בוייב שמורגש בכל אחד מהשירים שהקלטנו וכמובן שבכל הופעה. זה זורם מהבמה לרחבה ומדביק את כל הנוכחים בשמחה ונינוחות.
חברי ההרכב הם:
גיא עמיר – בס
מיקו ברנר – תופים
אופיר גל – חשמלית
שמוליק אפטר – אפקטים ואלקטרוניקה
אוריה צור – שירה, סקסופון וגיטרה

ואיתנו במשפחה גם עוז ג'רפי על הסאונד.

כיצד נוצר החיבור עם יוסי פיין ?

"אחרי 5 שנים של נגינה והופעות, החלטנו שהגיע הזמן להקליט סינגל אז נכנסנו לאולפן ו… אופס, יצאו 4 שירים ביום אחד של הקלטות, ככה נולד אלבום ה EP הראשון שלנו "רגאי מצפון ציון". בסיבוב ההשקה של האלבום, חבר משותף השמיע אותו ליוסי פיין, שבתגובה, התלהב, הגיע להופעת ההשקה בת"א, התלבש על ההרכב כמו כפפה על יד והציע להקליט יחד אלבום נוסף. כעבור חודשיים, מצאנו את עצמנו שוב באולפן, והפעם, עם הטאץ' המופלא של יוסי, מה שלקח אותנו בדהרה אל מימוש הפוטנציאל המוזיקלי שלנו. בינינו, אנחנו כבר מתכננים את האלבום הבא, עם יוסי כמובן, שנכנס לתוך המשפחה בטבעיות מבורכת."

מי הגה את שם הלהקה ומה משמעות השם ?

"בחזרה השנייה שלנו, הצעתי את השם ג'ה בלס. חבר יקר, הדביק אותי בביטוי, שבעצם אומר "ברכת ה'", אך משמש כתחליף למילים: סבבה, אחלה, תודה לאל, סחתיין וכו'… שמוליק מההרכב, שהוא גרפיקאי מוכשר, עשה את הקישור הפרדוקסלי והגאוני עם "נובלס" ומאז השם קיבל אפילו יותר משמעות."

מה הדבר העיקר שלקחתם מהרגאיי כדרך חיים ?

"מעבר להיותו ז'אנר שמחובר לרוחניות ולתפילה, דבר שמחלחל אל תוך החיים כשלעצמו…, הרגאיי מציע עולמות שלמים של הרמוניה, קצב וצליל, בתוך מבנה פשוט ובסיסי והמון ספייס בין הצלילים.
הסגנון הזה מכיל בתוכו טיצ'ינג עמוק לדרך חיים של פשטות וזרימה עם הרגע בהקשבה ושמחה. אני בהחלט יכול לומר שבמהלך 6 השנים של ההרכב, כולנו מתפתחים באופן מובהק, להיות אנשים טובים יותר ממה שהיינו."

ספרו קצת על הסינגל החדש – "מה שמכוון". איך נולד?

"מה שמכוון, נוצר מתוך קטע נגינה אינטואיטיבי וספונטני, שנולד בהופעה בצפון הארץ. (בכל הופעה, אנחנו יוצאים למסע מוזיקלי אינטואיטיבי כדי לאפשר לקהל לחוות את המוזיקה החיה והפועמת שנובעת מהרגע)
המבנה המוזיקלי המיוחד, והתנועה בין הפארטים השונים, משכו מילים שמתארות את הדואליות בין התנועה הכיאוטית והרנדומלית לאלמנט המאורגן ומסונכרן באופן מעורר פליאה, של החיים. אחרי כמה הופעות, בהן צללנו אל תוך חקירה ב"לייב" של הקטע, החלטנו לקבע את השיר ולהקליט אותו.
היום אנחנו עוברים מסעות דומים עם שירים אחרים, שיום אחד יוקלטו ויתקבעו. "

מה השאיפה שלכם כלהקה ?

"להמשיך ללמוד את הישות שג'ה בלס מבקשת להיות, להופיע המון, להקליט מלא מוזיקה חדשה ולהביא שמחה וחיבור, דרך מוזיקה וגוד וייבריישן, לכל משפחת האדם."

היכן ניתן לראותכם מופיעים בימים אלה?

"בינואר-פברואר, נהיה בפגרה קצרה ובמרץ אנחנו חוזרים לעניינים בכל הכח עם סיבוב אביבי בכל הארץ. נפתח את העונה בפורים ב"האוס אוף מארלי" בדיזנגוף סנטר, ב 25/3 (סביב 14:00). פרטים לגבי שאר ההופעות יפורסמו בקרוב בשלל כלי התקשורת…"

23 הערות

להשאיר תגובה