הפסטיבל, שחוזר כעת לבמת התיאטרון לאחר שנתיים של גרסאות אונליין עקב מגפת הקורונה, יארח בשנתו הרביעית יוצרים וקבוצות תיאטרון מהעולם ומישראל. מגוון תכני הפסטיבל יציף שאלות על זהותה ושייכותה של היצירה האמנותית, ויוקדש לנושא העל האקטואלי ״תיאטרון של מהגרים״. כלל המשתתפים, שיגיעו השנה מצ׳כיה, אנגליה, רוסיה, ליטא, אוקראינה וישראל הם אמנים היוצרים מחוץ לגבולות ארץ הולדתם – מהגרים ופליטים, וכן ישראלים עולים חדשים וותיקים. במטרה לסייע לאמנים שעלו ארצה לאחרונה יערך במסגרת הפסטיבל אירוע חשיפה בהשתתפות בכירי עולם התרבות הישראלי.  6-10 ביולי 2022 | בית תיאטרון מלנקי, חומה ומגדל 32, תל אביב-יפו
 
הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון, תל אביב, ״חברים גדולים של תיאטרון קטן״, נוסד על ידי תיאטרון מלנקי (=קטן, ברוסית) בשנת 2018, בעקבות מפגשים מעשירים שנרקמו עם יוצרים וקבוצות תיאטרון ממדינות שונות במהלך סיבובי הופעות התיאטרון בעולם לאורך השנים. אג׳נדה לוחמת, אהבה ותשוקה לעולם התיאטרון הן הכוח שמניע את ניהול הפסטיבל כמו גם רצון ליצור פלטפורמה רחבה לאנשי תיאטרון, יוצרים, שחקנים, בימאים ומחזאים שרואים בתיאטרון ייעוד אמתי, ושואפים לפתח את השפה האמנותית שלו כחלק ממרקם אמנותי יצירתי גלובאלי. בשלוש השנים הראשונות לפעילותו, ארח הפסטיבל, תיאטראות מפולין, אנגליה, גרמניה, רוסיה, בולגריה, צ’כיה וישראל. עם פרוץ מגפת הקורונה, התאים עצמו למציאות המשתנה, ומגוון ההצגות ואירועי הפסטיבל הנלווים התקיימו בשידורי זום אונליין.
בשנתו הרביעית, חוזר הפסטיבל הבינלאומי לבמת תיאטרון מלנקי ולמרחב העירוני סביבו. בין ההצגות והמופעים:
פרמיירה עולמית להצגה ״The Whole New World״ עבודתו של קונסטנטין קימנסקי (בריטניה) שעוסקת בחיי פליטים בהשראת מלחמת רוסיה באוקראינה ותועלה במהלך נסיעה באוטובוס (מתוכננת להשתתף בפסטיבל אדינבורו בספטמבר 2022).
״מתאבלים עליכם בכל אותיות הא׳-ב׳״ (ליטא-ישראל) עיבוד בימתי חדש לסיפורם הטראגי של הרוגי המלכות מברה״מ לציון 70 שנים לרציחת הכותבים היהודים הדגולים, קורבנות המשטר הסטלינסטי, בהשתתפות הלנה ירלובה ואנדריי קשקר ועוד, בשיתוף מרכז היידיש הבינלאומי מיסודו של הקונגרס היהודי העולמי ובתמיכת מוזיאון העם היהודי ״אנו״ וקרן נדב. אמן הראפ המצליח אנדריי פוטחין (זוכה תואר MC הטוב ביותר ברוסיה, נמלט כעת מהשלטון), עם בכורה למופע חדש שעוסק במלחמה באוקראינה והגירה. התיאטרון הצ׳כי Adresat Neznamy עם עיבוד עכשווי לספר החשוב ״מען לא ידוע״ של (קתרין) קרסמן טיילור – סיפור חברות בתקופת עליית הנאציזם טרום מלחה״ע השנייה, בין יהודי לגרמני. “Sonechka” ע״פ ספרה של המשוררת מרינה צבטייבה (תיאטרון אקטיביסטי – מוסקבה). ״בעצם הדרך״ מופע אוטוביוגרפי, רומן קויפמן (ישראל). ״נקודת ציון״ מופע תנועה בהשראת המלחמה באוקראינה (ישראל). ״Material For״ תיאטרון ויזואלי (ישראל), ועוד.
בפתיחת הפסטיבל, תיאטרון מלנקי יעלה את ההצגה התיעודית ״סיפור וחצי״ שמביאה לבמה סיפורי עלייה אמתיים של צעירים דור 1.5 מעליית שנות ה-90 לישראל.
מגוון התכנים יוצגו באנגלית, יידיש, צ׳כית ורוסית בליווי תרגום לעברית.
 
לצד מופעי תיאטרון – התערוכה החדשה ״פליטים״ מקבץ מעבודותיו של הצייר היהודי-סובייטי הנודע מאיר אקסלרוד ז״ל, שעסקו בפליטי הפוגרומים מאוקראינה שהתרחשו לפני כ-100 שנה, וכן מופעים מוזיקליים, התרחשויות אמנותיות ועוד.
במסגרת הפסטיבל השנה יתקיים אירוע חשיפה שיחבר בין אנשי תיאטרון עולים חדשים ופליטים מאוקראינה ורוסיה, לבין בכירי עולם התיאטרון והתרבות הישראלי, מתוך רצון לסייע בקליטתם של יוצרים שנעקרו ממרחב היצירה שלהם.
מיכאל טפליצקי, מנהלו האמנותי של תאטרון מלנקי: ״ב-25 שנות קיומו תיאטרון מלנקי ניסה, והייתי אומר די בהצלחה, לשמור על הפרסונה שלו. ללכת בדרכו המפותלת והמאתגרת ולחלוף על פני תיאטראות ותעשיית תיאטרון ענקית, שעסוקים בהפקה המונית של ׳הפקה תיאטרלית׳ ולא באמנות התיאטרון עצמו. לפני ארבע שנים החלטנו שהגיע הזמן ליצור פסטיבל שיפגיש אנשים שמאמינים שתיאטרון יכול לפתור את כל הבעיות, לשנות את העולם, לעצור את כל המלחמות. טוב, בסדר, אולי לא את כל הבעיות, אבל לפחות חלק… אנשים שמאמינים כמונו שבזמן שהעולם הופך טכנולוגי עם קצב חיים מטורף, בתיאטרון אפשר לעצור ולהסתכל מסביב ולחיות באמת את הרגע. הפסטיבל הקרוב ייתן במה לאמנים שמסיבות שונות נאלצים ליצור בסביבה עם מנטליות אחרות משלהם, בסביבה של שפה אמנותית שונה, שפה פוליטית שונה, שהם חייבים להסתגל אליה. להסתגל או לנסות לשנות – זו השאלה שאנחנו שואלים את עצמנו כל הזמן, אנחנו בוחרים לשנות.״
מחירי המופעים יעמדו על 70-120 שקלים / למידע נוסף וכרטיסים: אתר הפסטיבל,
https://2202.kartisim.co.il/ או בטלפון 054-2488104
________

תגובות

להשאיר תגובה