סיפור ההצלה הנועז של משפחת ססלר בימי השואה

ערב יום השואה – סיפור ההצלה יוצא הדופן של ארבעת האחים ססלר שנדדו ממחבוא למחבוא משך חודשים רבים כשהם ניצלים כל פעם באורח נס בזכות תושייתו של אביהם ואומץ לבם של מקומיים חסידי אומות עולם. 

אתמול נפתחה בספרייה העירונית בקרית אונו תערוכת מיצגים בשם 'מחבואים – לא משחק ילדים' שמספר את סיפור הבריחה וההסתרות הנועז של ארבעת האחים למשפחת ססלר. חנה האחות הבכורה מספרת בקצרה "הורי הגיעו לקרית אונו בשנת 49' למה שקרוי אז 'שכונת הבולגרים' ברחוב הרצל.
בסלובקיה חייתי יחד עם ארבעת אחיי ( אברהם (12) שרה (9) ופרץ (6), הייתי אז בת 14. כשצ'כסלובקיה נכבשה בידי הנאצים נמלטנו להונגריה. שם הכניסו אותי לבית סוהר. כשהבינו שאנחנו קטינים שחררו אותנו. בהונגריה שהינו שנה ובשנת 43' הגיעו לשם הגרמנים. אז אבי הבריח אותנו דרך הגבול שוב לצ'כסלובקיה. שם תחת השלטון הנאצי היינו צריכים למצוא מקומות מסתור כדי שלא ניחשף".
האחים לבית משפחת ססלר – אברהם, פרץ וחנה
מתוך התערוכה – 'מחבואים – לא משחק ילדים'

חנה ויתר שלושת אחיה הקטנים נאלצו לעבור במשך מספר חודשים בין 20 מקומות מסתור "המקום הראשון בו הסתתרו היה בשדה של תירס" היא נזכרת "התחבאנו מתחת לאדמה, בעליית גג. לקראת הסוף התחבאנו במקום יחסית טוב בתווך שנמצא בין שני קירות באחד הבתים של המקומיים. רק מהתקרה יכלו להכנס ומשם העבירו לנו את האוכל. שם הרגשנו קצת בטוחים. שם היינו כמעט עד סוף המלחמה. כשהגיעו שמועות שהרוסים קרבים. אמר לנו האיכר שאנחנו צריכים לצאת כי יכול להיות שיפציצו אותנו". חנה ואחיה הלכו בדרך לא דרך תוך סכנה נוראית אל מעבה היער "חפרו לנו בור וכיסו אותנו בענפים. היינו בשקט וכל הזמן היינו שומעים את היריות מעל ראשנו. היינו שמחים כי ידענו שהגאולה והשחרור קרוב מתמיד.
לאחר המלחמה הגיעה חנה לישראל לירושלים. היא כבר הייתה בהיריון מתקדם לאחר שהכירה את בעלה בתנועת נוער באירופה "הגעתי לארץ כשהייתי בחודש שמיני כך שדניאל בני היה הצבר הראשון במשפחה. האחים פרץ ושרה הגיעו לארץ דרך עליית הנוער . אחי אברהם נשאר בפראג שם הוא התנדב לקבוצת אנשים ציוניים שהתאמנו כדי להילחם בארץ.
בשנה שעברה חנה סגרה מעגל כאשר פגשה בצ'כוסלובקיה את אחד מבניו של חסיד אומות העולם שהחביא אותם "דיברתי על זה בתוכנית רדיו ארצית ופגשתי את ילדיו של אחד האיכרים".
לסיכום מספרת חנה מדוע כל השנים שורדי השואה לא דיברו "כשאנחנו הגענו ארצה היה לנו נורא. כל הצברים לא הבינו. בישוב העברי היו 600 אלף איש עמדו מול ארצות ערב. ושמה 6 מיליון הלכו 'כצאן לטבח'. הם לא הבינו איך לא התנגדנו. עד למשפטו של הצורר אייכמן. אז עלו העדים על הדוכן ואלו סיפרו במילותיהם את הזוועות של אותה פלנטה אחרת".
בטקס המרכזי של יום השואה ימחיזו את סיפור ההצלה המרגש של משפחת ססלר "זהו מודל שפיתחנו בעיר להנצחת זיכרון השואה" מספר ראש העיר קרית אונו, ישראל גל "אנחנו לוקחים כל פעם משפחה ומספרים את סיפור קורותיה בשואה. כך השואה הופכת לסיפור אישי ולא עוד מספר וכן כל הקהילה מעורבת בכך וגם מערכת החינוך".

תגובות

להשאיר תגובה