היא אחת הכוכבות הזוהרות בישראל בשנות ה-60 וה-70, הן כזמרת סולנית והן כחצי מהצמד המצליח "חדוה ודוד", כשקולה אחראי לכמה מהלהיטים הגדולים של המוסיקה הישראלית: "אני חולם על נעמי", "שנינו יחדיו", "בלב אחד" (סאלאם עלייכום), "השניים", "דבש", "שיר ריקוד" ועוד – כן, גבירתיי ורבותיי, אינכם טועים, מדובר בזמרת הנפלאה חדוה עמרני.

חדוה נולדה אל תוך המוסיקה: עוד בהיותה ילדה ידעה כי תהיה זמרת, אולם פריצת דרכה המקצועית הראשונה הייתה כזמרת בלהקת פיקוד מרכז והשתתפה בתכניות הלהקה : “חיילים יצאו לדרך" (1962) ,”למה כובע" (1963) ו “לא רוצים טובות" (1964) -חדוה הייתה סולנית הלהקה.    בצבא הכירה את דוד טל ז"ל (דוד רוזנטל) .

עם שחרורם מהצבא , הקימו חדוה עמרני, דוד טל ואריה גרנות (חברי להקת פיקוד מרכז) יחד עם גבי ברלין את "רביעיית הטיילת". הם הקליטו מספר שירים שהידועים מביניהם הם "הלילה לטיילת", ו"ואדי ערה".

באותו זמן, מבלי שום קשר ל ״רביעיית הטיילת״ החלו חדוה ודוד להופיע כצמד גם כן. ולאחר זמן קצר הבינו שהם מעדיפים להמשיך כ ״דואט״ הם עזבו את הלהקה וכך נולד הצמד ״ חדוה ודוד״.

בשנים בהם שלט בעולם הפולק העממי, חדוה ודוד נכנסו במהרה לתלם ההצלחה: הם הוציאו מספר תקליטים מוצלחים ( שכללו להיטים כ"שיר ריקוד", "סתיו", "מה עוד", "גוגולי גוגולי") , הופיעו בחו"ל והשתתפו בפסטיבל הזמר ( שירם "השניים" העפיל למקום השלישי בתחרות) . שיאו של הצמד היה בשנת 1971 עם זכיית שירם – "אני חולם על נעמי" במקום הראשון בפסטיבל הזמר בטוקיו שביפן, מה שהפך את הצמד להצלחה מסחררת בן לילה ביפן ובארה"ב. לשיר, אגב, הוקלטו גרסאות כיסוי רבות והוא עד היום נחשב קלאסיקה ביפן (וכמובן שגם בישראל).
לאחר שהקליטו מספר אלבומים ביפנית, הצמד עבר לארה"ב והתפרק ב-1976 ( כשהם מתאחדים מעת לעת למופעים מיוחדים, בעיקר ביפן ( עד פטירתו של דוד טל ז"ל ב-1999). חדוה, שהתגוררה בארה"ב, עשתה גיחות לישראל והשתתפה בפסטיבל הזמר המזרחי עם השיר "מי אני" (1977), בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר "בלב אחד" (1978) ו"שנינו יחדיו" (1979). ב-1981 השתתפה בקדם אירוויזיון עם השיר "בוא אליי" ובאותה שנה הוציאה את אלבום הסולו הראשון שלה – "אישה".

 

 

חדוה חזרה לארה"ב, ולאורך השנים כתבה והלחינה שירים, הפיקה אלבומים והופיעה בקונצרטים במרכזי קהילות יהודיות ואוניברסיטאות בארה"ב.

בשנת 1993 הוציאה אלבום בשם "מחפשת אהבה" , שירים בעל נופך תימני ( עם ח' ו-ע') שאת כולם כתבה והלחינה חדוה (מלבד "סעי יונה"). בשנת 2007 הוציאה חדוה את אלבומה "השיר הנכון”. בו נכללו שירים שנכתבו עבורה על ידי גדולי הכותבים בארץ. ביניהם אהוד מנור ז״ל שכתב לה את אחד השירים האחרונים שלו, וכמו כן מספר שירים שחדוה כתבה והלחינה. בשנים האחרונות השתתפה במספר מופעים ב"קאמרי", ביניהם מופע המחווה ליום הולדתו ה-87 של הנשיא שמעון פרס (2010) .

עד היום חדוה מוסיפה להופיע בארה”ב ויפן עם גיחות לישראל, מוסיפה ליצור ועדיין מקבלת את חיבוק ואהבת הקהל .

חדוה, במבט לאחור על הקריירה העשירה שלך, מה היית מגדירה כ"Highlight” של הקריירה המוסיקלית ?

"ההצלחה ביפן"

הופעת במסגרות כאלה ואחרות על הבמות הכי מפוארות בעולם, ראית קהלים מכל הסוגים והגוונים, ועם זאת, מה לדעתך מייחד את הקהל הישראלי ?

"הקהל הישראלי מבין את העברית שלי, הוא פתוח וחם, הוא שר איתי."

עברו 8 שנים מאז אלבום האולפן האחרון שלך, יש באופק אלבום חדש?

"אתה מדבר על האלבום האחרון בארץ, אבל בארה״ב הוצאתי מספר אלבומים והאחרון מביניהם שהוקלט בהופעה חיה עם תזמורת של 10 נגנים וזמרי רקע, יצא לאור ב2011."

מה את עושה בימים אלה?

"חזרתי לא מזמן  מהופעה מאוד מיוחדת ביפן בה שרתי את ״אני חולם נעמי״ בתוכנית  טלוויזיה ששודרה ישירות ברחבי יפן והעולם. מדובר על 20.000.000 צופים או יותר. את השיר שרתי ביפנית עם זמר הפולקלור היפני הכי פופולרי ביפן, שמו קסיאיקו ימהאוצ׳י, בן 31.בתוכנית השתתפו 30 מגדולי הזמרים של שנות ה70,80,90, אני הייתי היחידה שלא הייתה יפנית.אני מתכננת להוציא הקלטות ליפן ובוא לארץ בקרוב להופעות ואולי להקלטות. אני גם נהנית מהחיים ומקבלת כל רגע באהבה".

מה היחס לאמנים ותיקים בארץ, מנקודת מבטך?

" היחס לאמנים ותיקים בארץ הוא ממש ההיפך מארצות הברית. הם יותר מוערכים על ידי הקהל הבוגר שגדל איתם. אבל הדור הצעיר ברובו לא מתייחס אליהם כי הם מיושנים עבורו, אפילו אם אומן ותיק בא עם חומרים חדשים. ישנה מין התעלמות מהעבר למרות שיש כל כך הרבה חומר טוב ויפה מהותיקים."

שמעת על מותו של גבי שושן ז"ל, הכרת אותו? כיצד לדעתך ניתן היה למנוע את מותו הטרגי?

" הכרתי את גבי, ידעתי עליו אבל לא היינו בקשר שנים רבות. מאוד עצוב לדעת על פטירתו הקשה.איך אפשר למנוע, אם אדם מגיע למצב נפשי כל כך חלש ואין לו כוח להמשיך?

השלימי את המשפט : חדוה עמרני היא..

"זמרת, יוצרת, אשה, אם וסבתא אוהבת".

35 הערות

להשאיר תגובה