הראיון הבא הוא עם צעירה מעוררת השראה, גיבורה אמיתית וכשרון מוסיקלי המהווה הוכחה מובהקת לכך שהמוסיקה הינה מצילת חיים. למעשה, אני מוכרח להודות, שלא הכרתי אותה לפני הראיון, אלא נחשפתי אליה לראשונה כשצפיתי ושמעתי אותה מתקלטת באיזו מסיבה לילית ביום שישי קריר וגשום, המוסיקה והכשרון נגעו לליבי והייתי מוכרח לומר לה זאת באופן אישי. לאחר חיפוש קצר בפייסבוק, הודיתי לה על אותו ערב מוסיקלי משכר חושים שהעניקה לקהל הנלהב ולי והתחלתי לשמוע סיפורה שלא רק שנגע לליבי וצמרר כל נים בדמי, אלא אף גרם לי לדמוע.

בזמן שהזמרת ילי בלנקשטיין הייתה בבית הספר, היא נתבשרה כי היא לוקה במחלת הסרטן, מחלה ש”גזלה” ממנה את נעוריה ה”נורמליים” ואילצה אותה לחלום על חיים ומוסיקה בזמן טיפולים אינטנסיביים וקשים מנשוא. בגיל 17 איבדה את חברתה הטובה ביותר מאותה מחלה, והבינה שהדרך הכי טובה להתמודד עם המחלה זה דרך המוסיקה ודרך המאבק למען חלומותיה הגדולים.

לאחר לימודי מוסיקה מסיביים ולימודי הפקה מוסיקלית ולאחרונה אף תקלוט מקצועי, בלנקשטיין מפלסת לאט לאט את דרכה בסצינת המוסיקה המקומית ומגשימה חלומה להפיץ את המוסיקה שלה לקהל הרחב, הן כיוצרת, הן כמפיקה, הן כמבצעת והן כתקליטנית. הראיון הבא הוא עם מעוררת השראה אמיתית. שלי

ילי, מתי נולד הרומן שלך עם מוסיקה?

“הרומן שלי עם מוסיקה התחיל בגיל 6, בשיעור הפסנתר הראשון שלי.המורה שלי ניגנה לי יצירה קלאסית של שופן והסתכלתי עליה בהערצה ועיניים נוצצות. עם השנים הרומן הלך והתעצם, סיימתי 12 שנות לימוד פסנתר בקונסרבטוריון, התחלתי לכתוב והגעתי למצב שאני מצליחה מתוך שמיעה לנגן ולפתח כל רעיון שיושב לי בראש.אני באה מבית מוסיקלי עם פשן מטורף למוסיקה. אמא שלי קנתה פסנתר בגיל 20 מכל החסכונות שאספה בחייה ודאגה להעביר לנו מסר חד וברור – מוסיקה בראש סדר העדיפויות.התמיכה הגדולה מהבית גורמת לי להבין שזה לגיטימי לעסוק במה שאני אוהבת. עם כל הסיכונים הכרוכים בדבר”.

 מתי ידעת שהמוסיקה היא חלק בלתי נפרד ממך?

“בתקופת בית הספר קיבלתי בשורה קשה שיש לי סרטן. המוסיקה היוותה עבורי מפלט בכל ההתמודדות עם המחלה. הרגשתי שאני פורקת את כל הכאב והפחד וזה עזר לי לברוח מהמחשבות. זו הייתה חוויה מאתגרת שעיצבה לי את האופי והביאה אותי לפרספקטיבה מאד שונה על החיים.עברתי טיפולים במשך שנתיים ובזמן שכולם בכו על אהבה ראשונה, אני דמיינתי את עצמי על במות גדולות עם הפסנתר והתשוקה האמיתית שלי.לא הסתדרתי עם מסגרות והרבה פעמים וויתרתי לעצמי בטענה שמותר לי, שעברתי מספיק שיט.לקח לי הרבה זמן להתייצב עד שבגיל 17 איבדתי את החברה הכי טובה שלי. עברנו ביחד את המחלה אך היא לצערי לא שרדה ..באותה תקופה הבנתי שהחיים קצרים מדי בשביל לבזבז את הזמן ואת החלומות שלי. הבנתי שמוסיקה היא הדרך הכי טובה להתמודד עם הבעיות ושזה הייעוד שלי וחלק בלתי נפרד ממני”.

את גם שרה ומפיקה, בסגנון אלקטרוני ייחודי. איך הגעת לעולם המוסיקה האלקטרונית?

“כשסיימתי ללמוד נסעתי לבוסטון לתקופה ושם גיליתי את הסצינה של המוסיקה האלקטרונית. העיר מלאה בהופעות לייב וברים עם וויב אנדרגראונד שקלע בול לטעם שלי.
תמיד נמשכתי לצלילי סינתיסייזרים ומכונות תופים ישנות אבל לא תיארתי לעצמי כמה העולם הזה מלא באפשרויות. תוך כדי השירות הצבאי, התחלתי לחקור לעומק את עולם ההפקה.הגעתי למכללת BPM ונרשמתי לשנת לימודים. בדיעבר אחת ההחלטות הטובות שקיבלתי בחיי.באתי למכללה עם ידע בתיאוריה מוסיקלית, אבל בהפקה היה לי אפס ידע ובסיס. עברתי שנה אינטנסיבית וצברתי ידע שצוברים בפרק זמן של 5-6 שנים לפחות.

לאט לאט בניתי לעצמי אולפן ביתי, התחלתי להתעסק עם מכשירים חיצוניים ולהשקיע כל רגע פנוי ביצירה. עם הזמן הגיעו גם ההופעות והפידבקים היו מדהימים.הגעתי לתובנה שאני רוצה ליצור הכל בעצמי מבלי להיות תלויה באף אחד. אני רוצה להפיק את המוסיקה שלי, לכתוב את המילים והלחן ולדעת שכל פרט הכי קטן הוא לגמרי שלי. זה הסיפוק הכי גדול מבחינתי”.

 ואיך הגעת לעולם התקלוט?

“הגעתי לעולם התקלוט ממש בטעות, זה תמיד הגניב אותי אבל ידעתי שאני רוצה להתעסק בעיקר בהפקה.עוד לפני הלימודים במכללה קניתי קונטרולר וניגנתי במסיבות חברים, נטו לכיף שלי..

לפני מס׳ חודשים חברים טובים פתחו מקום חדש בחיפה שנקרא מינימרקט. הם הציעו לי להתחיל לנגן שם מינימל וטכנו. זו הייתה הרגשה מדהימה לראות שאנשים רוקדים בטירוף למוסיקה שאני משמיעה ועם הזמן המקום צבר תאוצה והפך לאחד המועדונים הכי חזקים בסצנה.לבנות סטים זו אומנות. אני אוספת מוסיקה מגיל מאד קטן וזו הסיבה שכ״כ נמשכתי לזה. אני מנסה לבנות סיפור והתפתחות בסטים שאני מנגנת ואני מרגישה שיש לי עוד המון מה ללמוד.השאיפה היא באמת לתקלט טראקים שהם שלי אבל כרגע מבחינה סגנונית, המוסיקה שאני יוצרת שונה לחלוטין מהמוסיקה שאני מתקלטת. אני מתקלטת מוסיקה שכיף לי לרקוד לצליליה ויוצרת מוסיקה שתבוא לי טוב באוזניות ברגוע באמצע היום”.

מי הם האמנים האהובים והמשפיעים עלייך?

“אני מושפעת מהמון סגנונות.בצעירותי שמעתי רוק ומטאל, אח״כ זה התעדן לתקופה של פ׳אנק ודיסקו והיום בעיקר מוסיקה אלקטרונית דאון טמפו והיפ הופ אולד סקול שתמיד אהבתי.יש לנו אוסף תקליטי סיקסטיז עצום בבית אז גם לאולדיז אני מאד מחוברת.ההרכב האהוב והמשפיע ביותר – Air. הם היחידים שעושים לי לבכות.הם משלבים אמביינט עם השפעות של רוק וגורמים לי ללכת קצת לאיבוד בקטע טוב. מה שקוסם לי בסגנון שלהם ,זה שהם משתמשים בכלים אלקטרוניים שמאופיינים בצלילים פסיכדליים ועדיין מצליחים לשמור על קו רגוע ומינימליסטי.רדיוהד, מאסיב אטאק וג׳יימס בלייק אהובים עליי במיוחד. אני גם שומעת המון קנדריק למאר וטרייב קולד קווסט אבל פחות מושפעת מהם ביצירה שלי”.

 מה את מביאה עמך לסצינה התחרותית הזו?

“את עצמי מהמקום הכי אמיתי. הסצינה אכן תחרותית, אבל אני מאמינה שאני מביאה משהו ייחודי גם בסגנון וגם בסיפור חיים שלי. אני גאה בכל מה שעברתי ומקרינה את זה החוצה בשירים..אני יודעת שהזמנים הקשים הביאו אותי למקומות הכי יפים במוסיקה.באומנות מקורית (על כל סוגיה אגב) הביטחון העצמי מתערער בקלות. זו הסיבה העיקרית שהתחלתי מלהעלות רק קאברים לשירים. פחדתי לחשוף משהו שהוא ממש שלי ולקבל ביקורת שלילית.

היום אני משתדלת להעז כמה שיותר. התחרותיות גורמת לי לרצות את זה דווקא בגלל שזה כל כך קשה להשגה. אני עוד ילדונת.. בסה״כ בת 22. אני מרגישה שיש לי עוד זמן לבנות את עצמי ולהיות בטוחה במה שאני עושה. מצד שני אני רוצה לנצל כל זמן אפשרי כדי לפרוח כבר עכשיו”.

מה החלום הגדול שלך?

“לראות עולם ותוך כדי להפיץ את המוסיקה שלי לכמה שיותר אנשים. להתפתח בתחום ולעסוק בו, להתפרנס בסבבה ולקום בבוקר בידיעה שאני עושה את מה שאני אוהבת.אני מאד מאמינה בלגדול מלמטה ועובדת קשה כדי להגיע לתוצאות. ברור שהשאיפה היא לפתח קריירת סולו ומן הסתם להגיע לכמה שיותר אוזניים, אבל זה יבוא עם הרבה עבודה קשה”.

 היכן ניתן לראותך?

יש לי עמוד חדש יחסית בפייסבוק ויש שם כל מיני קאברים ורעיונות.  עדיין לא הגעתי לשלב שיש לי מספיק חומרים מקוריים בחוץ כדי לפתוח ערוץ יוטיוב או סאונדקלאוד אבל גם זה יגיע.מעבר לזה אני מופיעה, בעיקר בתל אביב ובחיפה. ההופעות בנויות מחומרים מקוריים בשילוב של קאברים שלקחתי למקום שלי. ההופעה הקרובה תהיה ב-05.01 וכל הפרטים נמצאים בעמוד. מוזמנים! העמוד בפייסבוק נקרא : “YALI music .

מה את עושה בימים אלו

“בימים אלו אני מבלה את רוב השעות באולפן שזה מעולה מבחינתי. אני עובדת על סינגל ראשון וחומרים לאלבום בכורה ומשתדלת לנצל את הזמן כדי לקבל כלים ולהתפתח”

 

25 הערות

להשאיר תגובה