מלבי אקפסרס

בשנים האחרונות, המוסיקה הישראלית יצאה מעט מה"קיבעון" ( שלא לומר "קיפאון") המוסיקלי בו הייתה שרויה זמן מה, ופתחה דלתותיה לערב רב של סגנונות מוסיקליים המקבלים פידבק ו"גושפנקא" מוסיקלית מהקהל. וכך, ההיפ הופ שהיה ב"מחתרת" לתקופה פרץ השנה היישר ללב המיינסטרים, וזה רק עניין של זמן שיגיע תורה גם של מוסיקת העולם הנוצרת בארץ, לכבוש את אותו קונצנזוס.

בשבוע שעבר, מכרה שלי רעות הפניתה תשומת לבי ללהקה שטרם הכרתי : "מלבי  טרופיקל", השם נשמע מתוק והעלה בי תהיות האם גם המוסיקה כך : ואכן כך: נחשפתי ללהקה, שעל אף שבמונחים של "תקשורת" ממוקמת כרגע ב"שוליים", מבחינת הקהל היא ההרדקור של המיינסטרים: קהל מעריצים נלהב המלווה את הלהקה בהופעותיה ברחבי הארץ, שירים מקוריים שכתבו חברי הלהקה בהשראת תרבויות שונות ובעיקר מוסיקה , מוסיקה , מוסיקה נהדרת החודרת ללב ולנשמה.

סיפור הקמת הלהקה די מעניין, ניצן ארושס (חבר הלהקה) , במקור מישראל, חי תקופה בכפר בקוסטה ריקה, שם חקר ולמד את המוזיקה הטרופית, את שיטת הנגינה על כלי ההקשה הלטיניים, ו"השתפשף" בנגינה בלהקות מקומיות.  

באותו זמן, אורי עידה, במקור ממקסיקו, היה בדיוק במסע ( על קרוואן) מארה"ב לקוסטה ריקה ונתקיים ממכירת תכשיטים ונגינת מוסיקה צוענית על אקורדיון ברחוב. ניצן פגש באורי ובאחוות אחים, הביא אותו כנגן אורח להופיע עם הלהקה בה ניגן Los Mapaches.

באביב 2014, תחילת "צוק איתן", השניים נפגשו שוב במקרה  בישראל: אורי, באותו זמן, ארגן הופעה בבר היפואי "אקבר" והזמין את ניצן לנגן שם ( זכר לו "חסד נעוריו") : הם ניגנו שירים של אורי ושירים של Los Mapaches .  אותו ערב ספונטני זכה לתגובות נלהבות מהקהל ובלבם של השניים גמלה ההחלטה להקים להקה.

אורי עשה עליה לישראל והשניים החלו לחפש מוסיקאים הבאים מעולמות שונים בכדי ליצור מוסיקה הממזגת תרבויות שונות: תוך זמן קצר הם פגשו את הסקסופוניסט דביר גולן המגיע מעולם הג'אז ואת איתמר רביב, בסיסט המגיע מהעולם הבלקני ולמעשה הפאזל של הקמת הלהקה הושלם. נוסף לכך, יש את ונדב פסט ( כינור) ונגן אורח: עומר קינן.

מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק הרשמי

של הלהקה: https://www.facebook.com/UnSaborTropical/timeline
נתמזל מזלי לתפוס לשיחה את חברי הלהקה בכדי לנסות ולהכיר אותם קצת יותר לעומק ובעיקר לתת לכם, קוראי המדור, את הטעם המתוק של "מלבי טרופיקל" שיעשה לכם את היום.

מי אתם "מלבי טרופיקל" ?

"אהלן, אנחנו ניצן ארושס, אורי עידה, דביר גולן,איתמר רביב ונדב פסט"

בצפיה בקטעי היוטיוב שלכם, נוכחתי לראות יצירות מקוריות שאינן בשפת "האם" עברית ולא באנגלית. מהיכן התעוזה והאומץ ליצור רפרטואר מקורי של מוסיקת עולם בישראל, בה לפעמים קשה לעכל מה שהוא "מחוץ לקופסא" ?

"איך שאנחנו רואים את זה, למוזיקה אין הגבלות ואין תבניות, ומה שמשחק לדעתנו את התפקיד העיקרי הוא האהבה שלנו לנגינה ולמוזיקה. אנחנו בעיקר משתדלים לכתוב מוזיקה מתקשרת ונוגעת, שמשלבת בין ארצות, שפות ותרבויות. את המילים כותב אורי עידה באנגלית, עברית, צרפתית, ספרדית ועכשיו הוא עובד על הפינית שלו"
ראיתי שיש לכם קהל רב בהופעות, מה סוד הקסם?

"קשה לומר מהו בדיוק הדבר שמושך את הקהל להגיע שוב ושוב להופעות ולהתרבות . ההופעה עצמה היא מאוד קומוניקטיבית ואנחנו משתדלים להיות ברמה מאוד גבוהה  של תקשורת עם הקהל. אנחנו לא שומרים על סדר קבוע או מבנה מסוים ויש הרבה חופש ומשחק לתגובות הקהל. בנוסף, המוזיקה מאוד מגוונת לכנראה פונה להרבה סוגי אנשים.

יש אלבום או סינגל באופק?

"אנחנו כרגע בתקופת הקלטות לקראת הפרויקט הבא שלנו שייצא בקרוב וחוץ מזה עובדים על שיתופי פעולה עם אמנים בארץ ובחו"ל."

מה האג'נדה שלכם?

"אנחנו מאמינים ביצירת מוזיקה ואמנות מקורית וייחודית ע"י שילוב כל מה שאנחנו אוהבים בעולמנו, אנחנו מאוד מאמינים באנרגיה חיובית ולעשות שמח ולהרקיד אנשים זו אחת המטרות העיקריות שלנו".

39 הערות

להשאיר תגובה