אלכס אנסקי (81) איש הרדיו הוותיק מעלה הצגת יחיד בחצרות בתים בגלל הקורונה "פעם ראשונה שאני יוצא מהרדיו לפגוש את הקהל שלי באופן אינטימי". הוא גם רומז על מה שקורה בימים אלו עם איראן "מכריזים מלחמה בטוויטר" ועושה הקבלה בין סוקרטס 'שערער על הסדר הקיים' לבין מה שקורה בשטחים "מה אני צריך לתת לאנשים תחושה שהמלחמה היא בגלל הכיבוש". 

 

בגיל 81 שמאחוריו עשרות שנים של עבודה כשדרן רדיו מוערך, שחקן וקריין הוא יוצא בהצגת יחיד שמחזירה אותנו 2300 שנים לאחור אל המשפט הכי מפורסם בתולדות הפילוסופיה המערבית בו סוקרטס מואשם בקלקול הנוער וערעור הסדר החברתי "אני לא בטוח עד כמה השתנה מאז" מספר אנסקי "זו תקופה לא ארוכה לשפוט דברים. אנשים כל כך מפחדים משינויים". אנסקי ישב בביתו בסגר הוא מספר על הרקע להולדת ההצגה "אז יש זמן לקרוא וחזרתי ל'אפולוגיה' כתב ההגנה של אפלטון שהיה בגיל 29 במשפט של סוקרט. זהו טקסט שלומדים באירופה ובארץ פחות". אנסקי ניסה להבין את חשיבות הטקסט הקאנוני ועקב אחר מאות פרשנויות עד שהבין "היה לי פשוט מחזה ביד רק נותר להוריד את המיותר". אנסקי התכונן להצגה במשך כמה חודשים והחל לעלות אותה במקומות פרטיים "הייתי בקיבוץ ואירחו אותי במוזיאון עתיקות זה היה נפלא. גם התפתח דיון ער בנושא". 

שאלתי את אנסקי לגבי ההשוואה המתבקשת בין משפט העם אי אז ביוון העתיקה לבין 'משפט העם' שעושים היום ברשתות החברתיות "זה אפילו יותר נורא" הוא אומר "היום אין לך לאן לברוח". בעניין המתיחות עם איראן אנסקי לא מבין "מדוע היום אנשים מכריזים מלחמה על איראן בטוויטר. זה הרי המוצא האחרון שצריך להיות". אנסקי רואה עוד הקבלה בין ימי סוקרטס לימינו "הוא ערער את הסדר כשאמר שיש גולגולות ברחוב ואני לא רוצה לתת את התחושה שהמלחמה היא בגלל הכיבוש".

תגובות

להשאיר תגובה