לשון ראשון – כנס השפה העברית ה-13 בראשון לציון הפעם בסימן "עברית בתנועה מתמדת". יתקיים ב-5-8 בפברואר 2020

הכנס שיחל ב-6 בפברואר ותעסוק בשפה דרך הסלנג הצה"לי, אשר השפיע ושזר אינספור ביטויים בשפה העברית. בערב זה, בעיבודו המוסיקלי של חמי רודנר, ישולבו מיטב להיטי הלהקות הצבאיות בביצועים סוחפים ויוצאי דופן של מירי מסיקה, משה אשכנזי, ניקי גולדשטיין, קובי אפללו  ורמי קלינשטיין.בפתיחת הערב יוענק בטקס חגיגי, זו השנה השביעית, פרס ראש עיריית ראשון לציון על שם מאיר אריאל. הפרס יינתן על יצירתיות בשפה העברית והנחלתה לרבדים שונים באוכלוסייה.

במוצאי שבת, 8 בפברואר, יחתום אברהם טל את כנס השפה ויארח לראשונה את גידי גוב. מפגש בין שפה, מילים ומוזיקה – מופע מיוחד על המילים בשיריהם הגדולים שהפכו לחלק בלתי נפרד מפסקול המוסיקה הישראלית.

הכנס יתפרש על פני ארבעה ימים, במהלכם יתקיימו מופעים מוזיקליים ייחודיים לצד דיונים מרתקים העוסקים בתנועתה המתמדת של השפה מזוויות מעניינות ושונות:

קבוצות העולים הממשיכות להגיע ומביאות איתן שפות חדשות, והשפעותיהן על העברית החיה

נעסוק בוויכוח ובהתחבטות בשאלות "מה נכון?", "איך אומרים?", ובהבדל בין התקני לבין המקובל, המשבר הפוליטי ישפוך אור על השפה הפוליטית המשתנה והשפעתה על חיינו,נתעמק במוזיקה הישראלית שמייצרת טקסטים בסוגות שונות ולקהלים שונים,נדון בדרכי הוראת השפה, הקריאה והכתיבה במערכת החינוך ועוד.

כמדי שנה, לקראת כנס "לשון ראשון", מתגייסים חלליה הציבוריים של העיר להצגת יצירות אומנות המספרות את סיפורה של השפה העברית. הפעם תוצג בבית האמנים תערוכת "א-"Z, שתעסוק בסוגיות השפה והתרבות הכפולה – הספרדית והעברית – שעומדות בבסיס זהותם, אישיותם ויצירתם של אומנים עולים ממוצא דרום אמריקאי אשר פועלים יחד בשדה האומנות.פתיחת התערוכה ב- 8 בפברואר, בשעה 19:30

תערוכות נוספות בגלריה העירונית לאמנות העוסקות בשפה העברית איתם טובול- רשות הקמעות – מיצב גרפי | בלה חבצקין – ציור, סיפור ואיור פתיחת התערוכה ב- 1 בפברואר, בשעה 19:30

מ"מ ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך והתרבות, ליאל אבן זהר: "כנס השפה העברית הוא אחד המסורות היפות והחשובות בעיר. הכנס השנה פונה לקהלים נוספים וחדשים וזוכה לשיתוף פעולה פורה מהצוותים החינוכיים ומהתלמידים בעיר שיהפכו לחלק בלתי נפרד מהכנס. אני מזמינה את כולם להגיע ולחגוג עמנו את חגיגת השפה העברית."

רז  קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון: "עיריית ראשון לציון גאה להמשיך את המסורת זו השנה ה-13 ולפתוח את כנס השפה העברית. השנה יכלול הכנס מופעים ייחודיים ומפגשים יוצאי דופן. אני מזמין את הקהל להגיע בהמוניו ולחגוג עמנו את חגיגת השפה העברית".

 

תגובות

להשאיר תגובה