צפויים היא סדרת רשת דוקומנטרית קומית חדשה, שעוקבת אחר כוכבי הרשת הגדולים בישראל. אלו אנשים מאוד צבעוניים ולא שגרתיים, שכל החשיפה שלהם צמחה מלמטה, מהיוטיוב. איליה ברבנר והדר סתיו הם אלו שעומדים מאחורי הסדרה שכבר קיבלה לא מעט צפיות ביוטויוב, ועכשיו הם רוצים להמשיך ליצור. “אנחנו מתלווים לאמנים מתחומים שונים, שזוכים לעשרות ומאות אלפי צפיות ברשתות בחברתיות, ובודקים מי האדם שעומד מאחורי הצפיות ואיך הוא הצליח לעשות את מה שרבים ניסו ולא הצליחו. לרוב האנשים האלו נותרים גם אחרי הצפייה בהם בגדר סוד עבור הצופים, אנחנו מנסים לפתור אותו” הם אומרים השבוע.

מי אתם בעצם, ספרו על עצמכם ואיך הגעתם לרעיון הזה

איליה: “אני עיתונאי ואיש טלוויזיה, בוגר החוג לקולנוע באוניברסיטת תל-אביב. כבר כשהתחלתי לעבוד בתקשורת, מצאתי שנושאים שאנשים אחרים מחשיבים ל”נחותים” – מרתקים אותי. גם את העבודות שלי באוניברסיטה כתבתי על אביבית בר זוהר ועל ‘היפה והחנון’, נושאים כאלו הרבה פעמים הרבה יותר קרובים ל”עם” מאשר מה שנקרא סוגה עילית. כשיום אחד ראיתי את “מאמי סונג” במקרה ביוטיוב, הבנתי שאני צריך לעשות עם זה משהו.”

הדר: “אני בוגרת לימודי קולנוע וטלוויזיה במכללת ספיר, תסריטאית, מתופפת לשעבר ועוד הרבה דברים שאני לא רואה מהם כסף. אני בכלל הגעתי מהתחום העלילתי, ככה ש”צפויים” בשבילי זה כמו הריון לא מתוכנן שיום אחד נתקעתי איתו ומאוחר מדי לעשות לגביו משהו. מאז ומתמיד אהבתי סיטואציות אבסורדיות שנעות בין גאונות ל”מה לעזאזל אני רואה כאן??”, אז כשאיליה הציע שניצור משהו כזה ביחד, קפצתי מיד על רכבת ההרים הזאת!”

מה עומד מאחורי הרעיון?

הדר: “מאחורי הרעיון עומדת קודם כל חדוות היצירה עצמה, הסקרנות לגבי האנשים האלו, ורצון לגרום לצופים לצחוק, להרגיש, להכיר משהו חדש. שנינו בעלי ניסיון בטלוויזיה “מיינסטרימיות” יותר, אבל כדי ליצור משהו מקורי החלטנו פשוט לקחת את המושכות לידיים וליצור סדרה עצמאית משלנו, שתיתן לנו את המקום לעשות את מה שאנחנו אוהבים, כמו שאנחנו אוהבים.”

את מי כבר ראיינתם?

איליה: “אנחנו לא רוצים להרוס את ההפתעה, אבל אנחנו יכולים להגיד שכל מי שראיינו הם דמויות מרתקות ומי שמכיר את תרבות הרשת הישראלית בטוח יזהה כמה מהכוכבים הגדולים שמשתתפים בסדרה.”

מה זה כוכב רשת בהגדרה?

הדר: “כוכב רשת זה אדם שכל מהות העשייה שלו מוכוונת לרשת, ומשם הוא שואב את הפרסום וההכרה שלו. בלוגרים, סטנדאפיסטים, זמרים, שחקנים וכו’ – אם פעם הכוכבים היו מגיעים לתודעה שלנו בעקבות הפרסום בטלוויזיה, היום המגמה הזאת משתנה, האמנים כבר לא מחכים שהטלוויזיה תגיע אליהם, אלא פועלים באופן עצמאי ואקטיבי לקבל את החשיפה שהם חושבים שמגיעה להם. מהבחינה הזאת יש בהם משהו הרבה יותר נחוש, רב יכולות ומודע למדיום מאשר הכוכבים של פעם.”

 קיבלתם תשובות שליליות?

הדר: “כמו בכל דבר, גם בעבודה על הפרוייקט הזה נתקלנו בתחילת הדרך בתגובות שליליות מצד דמויות מסויימות שהצענו להן להשתתף וסירבו, אם זה בגלל חשש מחשיפה או מסיבות אחרות שלהם. לשמחתנו, מדובר במקרים בודדים וכל הכוכבים שחלמנו שישתתפו בסדרה, אכן זרמו איתנו, ואנחנו אוהבים אותם ומודים להם על זה!”

אתם פונים לאנשים שיעזרו לכם להרים את זה, למה לתת לזה במה? 

הדר: “צפויים” הוא פרוייקט עצמאי שממומן לחלוטין מכיסנו. כרגע אנחנו מגייסים מימון ב”הדסטארט” כדי שנוכל להמשיך ולהפיק פרקים נוספים. אנחנו בעצם יוצרים סדרת רשת על אנשים שהתפרסמו בזכות הרשת, ויש פה אמירה אינטרטקסטואלית על המגמה של יוצרים לפנות לרשת ולהגיע לאנשים ללא תיווך. אנחנו משתדלים לעשות תוכן מקורי ומרענן שיתן אלטרנטיבה לתכנים שיש בטלוויזיה.”

אם הייתם יכולים להביא מישהו לתכנית כל אחד את מי זה היה?

איליה: “הייתי יכול לזרוק עכשיו הרבה שמות, כמו רבקה בלאק שעשתה את “פריידי” האלמותי, שבמידה מסויימת הגדיר את הז’אנר. אבל נראה לי שחלק מהקסם בסדרה, הוא שאלו אנשים שהם כוכבי רשת, ולא כוכבי טלוויזיה, וכל נגיעה שלהם במדיה ה”קלאסית” קצת הורסת אותם, אז מבחינתי הכוכב המושלם של “צפויים” מצלם ממש ברגעים אלו את הסרטון שיהפוך מחר לויראלי, וכרגע לא אני ולא אתה יודעים מי הוא.”

האם באמת קיימים כוכבי רשת בישראל?

איליה: “ברור! אליעד מלכי, גיבור הפרק הראשון שלנו, הוא לגמרי כוכב רשת, והוא הרבה יותר כוכב מהרבה “כוכבי” ריאליטי שאנחנו מכירים. יש בארץ הרבה מאוד אנשים שצורכים את התוכן הזה, לקליפים של אליעד יש עשרות אלפי צפיות, ומלבד כמה אייטמים פה ושם בטלוויזיה, אף אחד לא חקר את התופעה לעומק. אפשר לומר ש”צפויים” היא סדרת הדוקו הראשונה שבכלל מתעסקת בחומרים האלו, ולנו כיוצרים יש יהלומים לא מלוטשים בידיים.”

מה יחשב בעינכם להצלחה?

הדר: “מבחינתי ההצלחה היא כשמישהו ניגש ומספר לי שבזכות פרק של “צפויים” הוא הכיר צד אחר בדמות המוכרת מהרשת, ושזה שינה לו את מה שהוא חשב, או פשוט שהוא צחק מסצינה מסויימת. כיוצרת, זו הסיבה היחידה לצאת מהמזגן לצילומים ביום שישי באמצע אוגוסט… כל עוד נוכל להמשיך וליצור עוד פרקים, ולא יגמרו לנו כוכבי הרשת, אנחנו מבסוטים.”

רוצים לתרום ולעזור: https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=16086

לינק לעמוד הפייסבוק של השניים: https://www.facebook.com/tzfooim?fref=nf&__mref=message_bubble

43 הערות

להשאיר תגובה