אחרי שהופיע ברחבי הארץ ומחוצה לה כנגן של שלומי סרנגה ושמעון פרנס, הבוזוקאי הקפריסאי-בריטי-ישראלי דיוניסיס תאודורו החליט לצאת לדרך חדשה ועצמאית ולהרים מופע משלו – “בוזוקי גרוב”, בשיתוף איציק צארום, מופע המחזיר אותנו אל נבכי הנוסטלגיה היוונית-ישראלית שהפכה במרוצת השנים לחלק אינטגרלי מהפסקול הישראלי.

לצד קלאסיקות כ”זינגואלה”, “עיניים שלי”, “מיליסאמו”, “הכל בגלל האהבה”, דיוניסיס ייקח את הקהל למסע אל נבכיה של המוסיקה היוונית, הסיפורים מאחורי השירים והמטעמים הים תיכוניים האותנטיים.


דיוניסיס, מתי הגעת לראשונה לישראל ומה השיר הישראלי הראשון שספגת?

“נולדתי בקפריסין, גדלתי באנגליה וגרתי ולמדתי בניו יורק 8 שנים, שם למדתי היסטוריה יהודית, תנ״ך ו את השפה העברית. עליתי לארץ מניו יורק בשנת 2002. הייתי בן 29. מאז ועד היום אני מתגורר ברחובות, נשואי לדנה, ישראלית , ואב לשלוש בנות. השיר הישראלי הראשון שנחשפתי אליו היה ״נוף ילדות״ של שלמה ארצי. חברה מהעבודה בניו יורק השאילה לי את הדיסק והתאהבתי בלחנים ובמילים-למרות שאז, בשנת 2000, לא הבנתי מילה בעברית”.

מאילו אמנים אתה שואב השראה?

“בגיל ההתבגרות הייתי שומע הרבה אלויס, קוין, דייר סטרייטס, פינק פלויד וגם זמרות ג׳ז כמו נינה סימון, אלה פיצג׳רלד ובילי הולידיי. מאוד אהבתי את האנרגיות החזקות של הרכבי הרוק של שנות ה70. בשבילי אלויס פרסלי ופרדי מרקיורי הם הפפרמרים הכי מחשמלים של המאה האחרונה.

לבוזוקי היה לי מנטור ששמו מנוליס היוטיס. היוטיס גרם למהפכה במוזיקה היוונית ולבוזוקי בשנות ה50. הוא בא עם המון השפעות לטיניות ובעצמו היה מושפע מהגיטריסט האגדי ג׳נגו ריינהרט. תמיד האמנתי בורסטיליות של הבוזוקי. אהבתי לנגן מוזיקה מגוונת ולאו דווקא יוונית על הבוזוקי. זמרים ויוצרים ישראלים שמעוררים בי השראה: שלמה ארצי, אריק אינשטיין, עידן רייכל, יהודה פוליקר, ישי לוי ורמי קליינשטיין. יש כאן בישראל המון כשרונות גדולים והסביבה תומכת ומעוררת בי השראה ועשייה”.

כמה זמן הבוזוקי מלווה אותך?

“התחלתי לנגן בשנת 1984 כשהייתי בן 11. באותה שנה התחלתי גם להופיע. שנה לאחר מכן הצטרפתי ללהקת חתונות והיינו מופיעים בסופי שבוע. מ גיל 13 הופעתי יום יום בכל רחבי קפריסין. בכל תקופת החטיבה והתיכון הייתי מגיע רדום לבית הספר-חושב רק על מוזיקה ועל הלהקה. בגיל 18 התגייסתי ללהקה הצבאית של צבא קפריסין”.

ספר על המופע החדש “בוזוקי גרוב”.

“בוזוקי גרוב הוא פרויקט מוזיקלי משותף עם הפסנתרן איציק צארום. אנחנו מנגנים מוזיקה יוונית, מוזיקה מקורית שלנו ומוזיקה לועזית. בסיס היצירה והעיבודים הוא בוזוקי אקוסטי-קלאסי ובוזוקי אלקטרוני מיוחד בן 5 מיתרים. (ממה שידוע לי הראשון בעולם). לבוזוקי גרוב השפעות של ג׳ז, רוק, ביג בנד, בלוז, פלמנקו ולאחרונה מתנסים באלמנטים אלקטרוניים. המופע משלב את הלהיטים האהובים מהזמר היווני שתורגמו לעברית ואת השירים מקוריים שיצרנו. כמו כן המופע כולל שירים יווניים ולועזיים בעיבודים וביצועים חדשניים. המופע מצליח בכל רחבי הארץ”.

מי קהל היעד המגיע להופעותיך?

“הקהל שלנו רחב ומגוון ומכל הגילאים. בזמן האחרון עם הפקת הקליפ החדש שלנו אנחנו רואים יותר ויותר צעירים שבאים להופעות שלנו. קהל היעד הוא כל אחד שאוהב את צלילי הבוזוקי עטופים בהרמוניות מרגשות וקצב מנענע”.

מה השאיפה הגדולה שלך בישראל?

“ישראל מקום מדהים ועם מדהים. חייתי באנגליה 8 שנים, בניו יורק 8 שנים, בקפריסין 14 שנה. לא הכרתי מקום ועם כמו ישראל. עם של קדמה, עשייה, מסורת, מודרניות, שמחה, חום ואהבה. אני כאן 14 שנה וההתרגשות שלי לא דעכה. אני נדהם כל יום מחדש מכל מה שמתרחש כאן במדינה הקטנה הענקית הזו. השאיפה שלי היא להשתלב בקהילה הישראלית ולהחזיר לה את הטוב שאני מקבל ממנה, ללמוד ולספוג את התרבות ואת המנטליות הישראלית ולאמץ את גישת החיים שאומרת ״מצווה גדולה להיות בשמחה״. אני מרגיש זכות גדולה להיות בעל משפחה כאן ומאמין שישראל המקום הכי מתאים לגדל ילדים. אחד החלומות שלי מזה 15 שנה הוא לשיר בעברית”.

הופעות קרובות:

21.10 באוזן בר בתל אביב.
27.10 בכורזין בר גבעתיים
28.10 במועדון חמדת ימים.

26 הערות

להשאיר תגובה