חצר בית

תכירו את המיזם הכי חברתי בתל אביב: חנות בגדים בנמל יפו בה מועסקות נערות בסיכון שהמקום הוא נקודת הזינוק שלהן לחיים טובים יותר.

בשקט בשקט, מתחת לרדאר כמעט, מתקיים בנמל יפו מיזם חברתי-עסקי, שכבר יותר מדי זמן, מעט מדי אנשים יודעים עליו. החצר הנשית הינה מרחב שנועד להוות בית לנערות ונשים צעירות, שנמצאות במצבי מצוקה וסיכון. החצר הראשונה הוקמה בשנת 2003 ביפו ומאז הוקמו שלוש חצרות נוספות בחיפה, נתניה וקריית מלאכי.

הנערות מוצאות בחצר מקום נטול שיפוטיות, שם הן מבלות עם נערות כמותן ומקבלות סיוע מצוות מקצועי.  מטרת הצוות, בסופו של דבר, היא לעזור לבנות לצאת מהמקום בן הן נמצאות ולהשתלב בחברה. מתוך כך נולדה חנות החצר הנשית בנמל, שנוצרה כדי לספק הכשרה תעסוקתית לנערות שבחלקן הגדול נפלטו ממסגרות ומתקשות להחזיק מעמד במקומות עבודה.

החנות, שהינה חברה בע”מ ומתקיימת כעסק לכל דבר, מוחזקת על ידי שלושה גופים: הראשון הוא החצר הנשית, המטפלת בצד החברתי, הגוף השני, העסקי, הוא קרן דואליס (עמותה הפועלת לקידום מטרות חברתיות) והשלישי הוא הביטוח הלאומי אשר מקציב מדי שנה סכום כספי מטעם הקרן לילדים בסיכון ובכך מאפשר לחנות להתאזן כלכלית.

 יציאה לעולם האמיתי

בחנות מועסקות כרגע שמונה נערות בטווח הגילאים 17-25. הן מגיעות לתקופה של כשנה וחצי, ובליווי צמוד של עובדת סוציאלית הנמצאת באופן קבוע בחנות, הן מגדירות מה הן רוצות להשיג וכך בונים עבורן תכנית. התכנית מתחילה בשלב הבסיסי ביותר של להבין איך מתנהלים בתוך מסגרת של עבודה, ונמשכת עד השלב שבו הנערה מוכנה להמשיך הלאה למקום עבודה חיצוני. בשלב זה הצוות, הכולל את העובדת הסוציאלית, את מנהל החנות ואת המנכ”לית, מחפש יחד עם הנערות את מקום העבודה המתאים להן, מלווה אותן לראיונות עבודה ותומך בהן בכל תהליך הפרידה מהחצר והיציאה לעולם האמיתי.

העבודה וההכוונה בחצר הנשית בנמל מאפשרות לנערות להשתלב במגוון עיסוקים רב בעתיד, ולאו דווקא בעבודות אותן עשו בחנות. כאן גם המקום להוסיף כי החצר מחפשת מעסיקים ידידים – מעסיק עתידי המכיר את פעילות החצר וצרכי הבנות, ויעסיקן תוך התחשבות ברקע שלהן.

עשרות מעצבים תורמים לחנות פריטים, הן מתוך הקולקציות הנוכחיות שלהן והן עודפים. כל הפריטים עוברים תהליך סינון יסודי, ורק פריטים במצב מעולה נמכרים בחנות. ביריד של פריטי החנות, אשר יתקיים השנה ב-24-26 ביוני, יימכרו שמלות שנתרמו על ידי מיטב מעצבי שמלות הכלה בארץ, ביניהם: ליהי הוד, פנינה טורנה, גדי אלימלך, בוטיק ורנר, אלון ליבנה, ענבל רביב, אניה פליט, הילה גאון, גליה להב ועוד. היריד ייערך בהאנגר 2 בנמל יפו, אשר מיועד להכיל כמות רבה של קונות.

22 הערות

להשאיר תגובה