חגיגה אמיתית. זה מה שיש לי לתאר את ציפיותיי, רגשותיי וסקרונתי לתאריך ה-13.1.2016 בו  יתקיים ב"הוואנה קלאב" (יגאל אלון 126,תל אביב) הערב "מוריס בהוואנה" בו יארח המוסיקאי הותיק והאהוב מוריס אל מדיוני את נטע אלקיים, שי צברי, רוני עברין,  חגי בליצקי (קונטרבס), הלל אמסלם (כלי הקשה), אלעד לוי (כינור) ואופיר טובול (DJ  ופעיל חברתי בולט) לערב שכולו קסם, צלילים ונשמה.

מוריס אל מדיוני בן ה-87, אחד המוסיקאים הבולטים, משפיעים וחשובים במוסיקה הישראלית לדורותיה, אשר זוכה להצלחה רבה בארץ ובכלי התקשורת.

קצת על מוריס ( הקומוניקט תיאר זאת יפה מאוד) : "הוא החל  את הקריירה המוזיקלית שלו בעיר אוראן (אלג'יריה) כנער בשנות ה- 50 כשמצא בשוק פשפשים מקומי פסנתר חלוד. הוא התחיל לנגן מוזיקה קובנית, בוגי ווגי וג'אז שלמד בעצמו ובידר את החיילים האמריקאים שנכחו בעיר. בעקבות מפגש עם נגנים מוסלמים, שילב את אותם סגנונות עם המוזיקה האנדלוסית הקלאסית וכך נוצר הסגנון החדש והמרענן אותו הוא מנגן עד עצם היום הזה. אל מדיוני נחשב כיום לאחד האמנים החשובים בסצנת מוזיקת העולם ובשנת 2007 זכה בפרס המוערך של ה- BBC למוזיקת עולם. בפסטיבל ישראל נערך לכבודו ערב מחווה יוצא דופן בהשתתפות דייויד ברוזה, רוברטו רודריגז הקובני והתזמורת האנדלוסית. "

אחד החיבורים המרתקים והמעניינים של אל מדיוני למודרניזם המוסיקלי הישראלי זו נטע אלקיים, זמרת בעלת קול עוצמתי החודר עמוק לעמקי הנשמה, חיבור טבעי בין השניים המגיעים מעולם די דומה ויוצרים מאותו רגש- אהבה טהורה למוסיקה ולתחושה שהיא מפיצה סביבה.

זה כמה זמן שאני מחפש "תירוץ" לשוחח עם נטע ולתפוס איתה שיחה על מוסיקה, מוריס ורגש, והודות לערב הזה זכיתי בכך.

נטע , כיצד נוצר החיבור עם מוריס ? מה הדבר הראשון בו שמשך אותך ?

"החיבור עם מוריס נוצר אחרי שצפיתי במופע שלו בארץ בירושלים  עוד לפני שהיגר לכאן. הייתי מוקסמת והתמכרתי לצלילי הפסנתר שלקחו אותי לטייל במחוזות רחוקים המוכרים לי מסיפורי ילדותי. נוסטלגיה היא המחלה שלי. הצבתי לעצמי יעד לפגוש אותו. פניתי לחברי הטוב,  אופיר טובול, אשר משפחתו היתה קרובה למוריס עוד מאורן והוא הבטיח להפגיש בינינו. ביום שנפגשנו אילתרנו ושרתי מעט ומוריס היה מופתע והוא וג׳ולייט אישתו, חובבת מוסיקה לא קטנה עם ידע רב במוסיקה, שמחו מאוד. הוא חיבק אותי ואמר לו שאני מזכירה לו בגוון הקול את הזמרות איתן עבד. הייתי מאושרת. "

כאחד שגדל בבית בו סבי דבר ערבית ושמע מוסיקה על שלל סוגיה שחלקה בשפה הערבית, נדמה שבשנים האחרונות המוסיקה הזו קיבלה יותר הערכה וביטוי בתקשורת הישראלית. אני לא מתכוון לעניין ה"שד העדתי" וכו', אלא מעניין אותי: מה גרם לשינוי לדעתך? 

"דעתי מעולם לא השתנתה, מגיל מאוד צעיר הוקסמתי מהשפה ונהניתי להגות אותה. אני זוכרת את סבתא שוברת שיניים בעברית, ואת עצמי אומרת לה: סבתא אל תתאמצי אני אלמד את השפה שלך. מה שלקח זמן היה דווקא הלימוד והגילוי של העושר המוסיקלי שקיים בצפון אפריקה, שפע ההשפעות והסגנונות וכמויות היוצרים היהודים שפעלו ואני חושבת שהיום, כשהדור הראשון הולך ונאסף לבית עולמיו אנשים מתעוררים וקולטים את האובדן. זה ממש מבהיל שלא יישארו פה אנשים עשירים בשפות ותרבויות כמו הסבים והסבתות שלנו. הדור שלנו הוא התוצאה של מדיניות כור ההיתוך, חלק מההחלמה היא לתבוע את תרבות השורשים האבודה שלנו." 
מי הקהל המגיע להופעותייך ומה ההשראה הכי גדולה שאת שואבת מהקהל ?

"קהל מאוד מגוון, חובבי מוסיקה ומוסיקאים, צעירים ומבוגרים, אשכנזים ומזרחים, דוברי ערבית וגם כאלה שלא. הקהל הוא ההוכחה שיש צמא והמוסיקה הזו היא באר להם. ההשראה הכי גדולה שאני מקבלת מעבר לחום ואהבה, הדמעות והנוסטלגיה שעולים תמיד, היא התופעה של אנשים שלומדים את המילים וכותבים לי בקשות לשלוח להם טקסטים לבצע, מבקשים להבין על מה הטקסט…זה הניצחון שלי. תמיד הרגשתי שמרוקאית היא שפה אוניברסלית לא פחות מאנגלית."  

מה צפוי לנו במופע ב-13.1 ? 

"מופע מרגש וחגיגי שמחבר את מוריס לאחד הפרוייקטים הכי חשובים שעשה: החיבור בין מוסיקה אלג׳יראית ללטינית. סיפור חייו של מוריס כרוך בסיפורה של הקהילה היהודית באלג׳יריה, בזמן המלחמה הוא מספר על מועדונים וקברטים אליהם הגיעו החיילים האמריקאים וביקשו שירי בוגי ומוסיקת ריקודים לטינית, וכך נולד החיבור מבין אצבעותיו.מוריס זכה בפרס BBC על אלבומו הלטיני-אלג׳יראי עם רוברטו רודריגז. המופע יהיה מעין מחווה לדיסק הזה, מוסיקה מקורית חיה ומקפיצה, שי צברי המלך, רקדני סלסלה, ועוד הפתעות !"

fdd6c472-5cfc-44ef-af4b-de7fb20b113d

במה מוריס משפיע עלייך במוסיקה שלו ?

"מוריס הוא השראה קודם כל כבן אדם. הוא אישיות כל כך נעימה ומפרגנת, תמיד חביב ואוהב. זה תמיד מזכיר לי כמה חשוב, גם לאמן הגדול ביותר לזכור שהוא קודם בן אדם, מוריס לימד אותי שמוסיקה היא אהבה, היא שמחה ורגש. אפילו הכעס והתסכול דרך המוסיקה עוברים זיקוק ליופי ומרפא."

מתי  נזכה לשמוע שיר חדש/אלבום  שלך ?

"בקרוב ייצא שיר בביצוע שלי שכתב והלחין מוריס אל מדיוני, בתיזמור מיוחד של תום כהן. ובנוסף, בימים אלו אני ועמית חי כהן, בן זוגי לחיים וליצירה עובדים על האלבום הראשון יחד עם חברי ההרכב שלנו, שהם מהנגנים המובילים בסגנונות הצפון-אפריקאיים בארץ היום. באלבום המרוקאי-יהודי-ישראלי, יהיו חומרים מקוריים והוא יחבר בין ישן לחדש, עם הרבה השראה מהעבר המטרה שלנו היא גם להצעיד את המוסיקה הזאת אל הכאן ועכשיו." 

לרכישת כרטיסים: אתר לאן 8780*

1 תגובה

להשאיר תגובה