הן נמצאות בכל מקום: בטלויזיה, בפוליטיקה, בתחום האופנה, בתיאטרון, במוסיקה ובעיקר בכל מה שקרוי "תרבות". כן כן, אינכם טועים, מדובר ב"נשים". אבל לא סתם נשים, נשים פורצות דרך, כאלו ששמות עצמן בקו הדק בין הצלחה לכשלון, בין תעוזה לתבוסתנות ובין נורמה למציאות.

הפעם אני רוצה לספר לכם על אישה פורצת דרך שכזו, רונית רולנד שמה, מוסיקאית, יוצרת/זמרת כשרונית שמאחוריה מספר אלבומי סולו, פסקול לסרט ( עניין מיוחד כשלעצמו, שכן בעולם הקולנוע, רוב הפסקולים נוצרים ע"י גברים, אבל רולנד, מיודעתנו, פורצת דרך, זוכרים?) , הפקות לאמנים אחרים ובעיקר חשיבה מחוץ לקופסא ואמביציה להביא את המוסיקה לכמה שיותר אזניים בדרכים כמה שיותר מיוחדות ושונות ולמנף אותה לשיאים חדשים.

דוגמא לשאיפה הזו, רולנד תציג לראווה ב-19.1.2016 ב-20:30 במופע מיוחד שמוקדש למאבק באלימות בכלל ובנשים בפרט.

המופע – A – MAZE, הוא מופע בשלושה חלקים שיתחיל בINTRO ברחבת הכניסה ללבונטין 7 ת"א, ימשיך בחלל ההופעות מתחת לאדמה עם רונית רולנד לצד הלהקה שלה בשילוב וידיאו ארט של דין אהרוני ומחול של רות אהרוני, והאורח המיוחד החצוצרן ארתור קרסנובייב (התפוחים) ונבלנית הפילהרמונית טלי גלזר. המופע יסתיים בחלל הבר בחלק השלישי והאחרון, שיארח את בנות מיומנה בביצוע של שירים נוספים מתוך מוזיקה לסרטים שכתבה רולנד, עם דגש על "הסרטים שלי" השיר החדש שלה שילווה בקליפ שזכה עד כה ביותר ממאתיים אלף צפיות וזכה בפרס בפסטיבל בניו יורק.

בין ההכנות ההיסטריות למופע, תפסתי את רונית לשיחה צפופה על המופע, על היותה אישה פורצת דרך ועל המוסיקה שלה, אהבת חייה.

 

רונית, ספרי קצת על עצמך: מתי התחלת להופיע ובמה הרזומה שלך מתהדר עד כה?

"אני מגיל חמש על הבמה, מנגנת על כל הכלים, הייתי ילדת פלא כבר בגיל חמש לאחר שהופעתי בפסטיבל שירי הילדים ב"שירו של פו".

למדתי בבית הספר רימון ואחריו בברקלי לסימסטר אחד, כשחזרתי התחלתי להופיע עם נורית גלרון ולאחר מכן היתה לי הזכות להופיע עם נעמי שמר ז"ל ולהקליט שלושה שירים לאוסף המלא שלה אין לתאר את החוויה הזאת. התחלתי לעבוד על חומרים משלי והחלטתי להוציא אלבום, לא רציתי לחכות לחברות התקליטים והפקתי אותו לבד אחריו באו עוד שלושה אלבומי סולו ועוד פס קול אחד לסרט"סטפן בראון"

במקביל הפקתי אלבומים לאומנים אחרים וגם לקחתי חלק באלבומים של אסף אבידן דודו טסה שלישיית מה קשור רונית שחר ועודהקמתי לייבל עצמאי בשם "הום טאון מיוזיק" שהוקם לתת בית לאומנות חדשנית ופורצת דרךממש בימים אלו יצא אלבום הסולו החמישי שלי "מבוך" ואותו עשיתי יחד עם המוזיקאי גיל לואיס ששוהה בלונדון, יצרנו אותו בהתכתבות, כייף גדול לעשות את זה ככה.

אני כותבת מוזיקה לסרטים, מחול , תאטרון וטלוויזיה ומשלבת את כל העושר המוזיקלי הזה באלבום האחרוןהופעתי המון בכל הארץ ועכשיו אני מופיעה במופע חדש שנקרא "A-MAZE" או "מבוךוהוא רב תחומי, מלא במוזיקה, מחול ווידאו ארט. טירוף שלם."

מתי אפשר לומר שגילית את המוסיקה ומה היא עושה לך?

"המוזיקה זרמה בעורקיי מגיל אפס. למדתי פסנתר וגיטרה כבר מגיל 5 ותמיד הייתם מוצאים אותי שרה על איזה שולחן בביתכנראה ששאבתי את המוזיקה מהמשפחה שלי, ההורים שלי שרו וניגנו וסבתא שלי הייתה פסנתרנית קלאסיתלא היה יום בחיי שלא שרתי או ניגנתי או כתבתיהמוזיקה היא כלי הביטוי שלי, שם אני יכולה לצעוק , לבכות ולשמוח בלי לעצורהמוזיקה מאפשרת לי לעוף רחוק רחוק."

ספרי קצת על A MAZE.

"המופע A-MAZE שיצרתי יחד עם דויד פרל המנהל האמנותי, הוא מופע חצוף ומאתגר, שלא היה כדוגמתו בארץ, כזה שלוקח את הקהל לכל מיני חללים או מסובב אותו בחלל אחד, תלוי במקום. הוא רב תחומי ויש בו מוזיקה, מחול ווידאו ארטכל מופע שונה מקודמו יש המון הפתעות בכל מופע וכל אחד כזה הוא שונה ועם אורחים אחרים או במיקום אחראם אתה מפספס אחד , הפסדת 🙂 ואם באת לעוד אחד זכית לחוויה חדשה המופע לא נותן לקהל לנוח ומאתגר אותו בכל רגע."

איך נוצר החיבור עם מיומנה?

"לקראת צאת המופע של מיומנה "מיומנה בזאפה", ביקשה ממני אחת המופיעותרות אהרוני, שהיא אחות של זוגתי דין אהרוני, לעבד להם שיר למופע הסכמתי בשמחה, ופגשתי חבורה של אנשים סופר מוכשרים שהיה תענוג לעבוד איתם לאחר מכן דם שרתי ועיבדתי להם שיר למצעד הלועזי השנתי של גלגל"צ לאור שיתוף הפעולה הפורה שנוצר בינינו התהדק הקשר וחלק מהרקדנים רוקדים ושרים בהופעות שלי."

את יוצרת מוסיקה לקולנוע, מהנשים הבודדות שעושות זאת, מהיכן התעוזה ומה הדבר האישי המיוחד שאת מביאה איתך לעבודה שכזו מבחינה מקצועית?

"אני לא רואה את העובדה שאני אישה שכותבת מוזיקה לסרטים כתעוזה. אין סיבה שבגללה נשים תהיינה חלשות יותר בתחוםגדלתי על קולנוע, אמא שלי ממש החדירה את הקולנוע אל מתחת לעור שלנואת כל השחקנים ואת כל הסרטים של פעם אני מכירה כמעט לגמרי.בדיוק את האהבה הזאת אני מביאה לעבודה על המוזיקה לסרטים.הקשבה עצומה ורצון להיות כלי נוסף בסימפוניה המרתקת הזאת שנקראת "סרטאני אוהבת לנגן על כל הכלים וזה אחד היתרונות שלי, אני חושבתאני ממש מצליחה לשיר אותם אל תוך הסרט."

יש אלבום חדש באופק?

"אני מקליטה את האלבום האחרון "מבוך" גם באנגלית עכשיו. בעקבות ההצלחה של הקליפים בפסטיבלים בעולם וביוטיוב, אנשים כותבים לי מכל העולם וזאת אחת הסיבות שהחלטתי לפתוח את עצמי לעולם. לא רק עברית, המוזיקה היא שפה אוניברסליתחוץ ממנו מתבשל לו עוד אלבום בעברית ועוד אחד באנגלית בקונספט מעניין ממש. הפתעה".

ספרי קצת על "הסרטים שלי". איך שיר נולד?

"הסרטים שלי" הוא קטע פרוזה ששלח לי אשכול נבו הסופראנחנו מזה זמן עובדים יחד והתלהבתי מהקטע הזה. אין לי מושג איך הצלחתי להלחין אותו מאחר והוא לא היה כתוב כשירהשיר זכה לקליפ מבריק של שני במאים צעירים מברלין ,ליאל סימון ואון הלפרן וזכה למאות אלפי צפיות ביוטיוב ובפרס ראשון בפסטיבל בניו יורק. הוא ממשיך להסתובב בפסטיבלים."

היכן ניתן לראותך מופיעה?

"ההופעה הקרובה של "maze-A" תהיה בלבונטין 7 ב19 בינואר בשעה 20.30 ההופעה הזאת נערכת אחת לשלושה חודשים כיוון שאני בכל הופעה מחדשת ועובדת על הפתעות חדשות לקהל. היא מלאה באורחים ובתכנים מגניבים. בהופעה תהיה מוזיקה מהאלבום החדש ומוזיקה מסרטים שכתבתי. להקת נגנים מעולים שמנגנים איתי,קטע מחול של רות אהרוני ממיומנה,קטע מחול של בילי בארי מלהקת בת שבע, וידאו ארט של דין אהרוני, החצוצרן ארתור קרסנובייב, נבלנית אורחת טלי גלזר, בנות מיומנה בקטע סטפס מדליק ועוד המון הפתעות לבונטין יולבש מחדש באור גדול.בקרוב מאוד אנחנו מגיעים גם לירושלים."

בלעדי לקוראי המגזין Tlv Times : במשך 48 השעות הללו, תוכלו להוריד ולהאזין לאלבומה החדש של רונית רולנד – "מבוך",  בבנדקאמפ בלינק הבא http://ronitroland.bandcamp.com/album/maze

 

37 הערות

להשאיר תגובה