“זהב ושנהב- אוצרות השושלת הפאטימית”

המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח יקיים ב 13 בדצמבר את הרצאתה של פרופסור רחל מילשטיין: “זהב ושנהב- אוצרות השושלת הפאטימית“. זהו המפגש השלישי בסדרת ההרצאות החדשה של המוזאון  “מפגשים בין תרבותיים בדרך הזהב”.

הסדרה מציעה הרצאות מרתקות בנושא המפגשים הבין-תרבותיים אשר נולדו בנתיב הסחר הטרנס-סהרי בזהב בין ארצות האסלאם לבין מערב אפריקה. דרך נתיב זה, הגיע האסלאם למערב אפריקה וחיבר בין תרבויות, דתות ומנהגים. בכל מפגש תתקיים הרצאה, ואחריה ייערך שיח גלריה בתערוכה.

 השושלת הפאטימית נוסדה בצפון אפריקה והשתלטה על מצרים, פלסטין ולבנון. במאות ה-10 עד ה-12הייתה קהיר, בירת השושלת, מרכז תרבותי ואמנותי חשוב, שהשפעתו התרבותית התפשטה על פני צפון אפריקה, מזרח אפריקה, חצי-האי ערב וארצות הלבנט. בשל מיקומה, אל קהיר הגיעו זהב, בדולח הסלע (קריסטל), שנהבים וקורות עץ משובח. כותנה מצרית משובחת, יחד עם מסורת אריגה אמנותית של קהילות קופטיות, העמידה את קהיר בשורה הראשונה של ייצור בדים יקרי ערך. בהרצאה נשמע על כל אלה וגם על משפחות של סוחרים יהודיים שסחרו בסחורות נדירות וחפצים יקרי ערך בין הודו לאירופה ותועדו במסמכי הגניזה הקהירית.

מילשטיין, היא מרצה לאמנות האסלאם באוניברסיטה העברית בירושלים, התמחתה בהיסטוריה של ציור מיניאטורות בעיראק, איראן, הודו והאימפריה העות’מאנית ובמחקר מטבעות בשושלות מוסלמיות קדומות. כמו כן חקרה נושאים דתיים ומיסטיים. הפרופ’ מילשטיין השתתפה בהרצאות בסדרות קודמות של המוזאון ואף השאילה לתערוכות פריטים חשובים מהאוסף שברשותה.

הסדרה הופקה בשיתוף עם מרכז חיים הרצוג לחקר המזרח התיכון והדיפלומטיה, אוניברסיטת בן גוריון בנגב והקתדרה העירונית באר שבע, ארגון ותיאום אקדמי: ד”ר שרון לאור-סירק אוצרת המוזאון.

מחיר מפגש: 40 ₪ / לחברי הקתדרה העירוני – 30 ₪.

לברורים והזמנות 8557* www.ine-museum.org.il

רח’ העצמאות 60, באר שבע | טלפון: 08-6993535

תגובות

להשאיר תגובה