והזוכים הם

על השטיח האדום, צעדו נרגשים המועמדות והמועמדים אשר התחרו ב-18 הקטגוריות השונות. 1,000 חברי האקדמיה בחרו את הסרט “ימים נוראים” שזכה בקטגוריית הסרט העלילתי הטוב ביותר, השחקנית לירון בן שלוש זכתה בקטגוריית השחקנית הראשית הטובה ביותר והשחקן ערן נעים זכה בקטגוריית השחקן הראשי הטוב ביותר.

הסרט שקטף את הקטגוריה היוקרתית, הסרט הטוב ביותר, וייצג אותנו בטקס האוסקר ההוליוודי הוא הסרט “ימים נוראים”. בתחילת הערב צעדו נרגשים על השטיח האדום, שחקניות ושחקנים, בימאים ובימאיות ואנשי הפקה רבים שבשנים האחרונות עמלו על הפקת יצירה ישראלית מצוינת שתתמודד בקטגוריית הסרט הטוב ביותר ולבסוף תייצג את ישראל בטקס פרסי האוסקר האמריקאי.

הזמר הדתי ישי ריבו, פתח את הטקס עם השיר “לשוב הביתה” וריגש את הקהל. הטקס שהצדיע לסרטי הקאלט הישראליים, נתן מקום של כבוד לשחקנים בסרטים שנשזרו בתרבות הקולנועית הישראלית. ניצה שאול ומיקי קם, ששיחקו יחד ב”גבעת חלפון אינה עונה”, הגישו את פרס שחקנית המשנה הטובה ביותר להדר בן אוריה על תפקידה בסרט קצפת ודובדבנים. דן תורן, דליה שימקו ושרון אלכסנדר מהסרט “אחד משלנו”, הגישו את פרס הצילום לשי גולדמן, “מילים נרדפות”, יהודה ברקן ואורי שמיר הידוע כעו”ד קוגלר ששניהם שיחקו בסרט “אבא גנוב”, הגישו את הפרס על התסריט הטוב ביותר לסאמח זועבי, “תל אביב על האש”. חנה אזולאי הספרי ואביגיל אריאלי מהסרט “חולה אהבה בשיכון ג'” העניקו את פרס השחקן הראשי הטוב ביותר לערן נעים על תפקידו בסרט “עיניים שלי”, ענת עצמון ומאיר סוויסה “דיזינגוף 99” הגישו את פרס הבימוי הטוב ביותר לירון שני, “עיניים שלי” . 

הבחירה הסופית נעשתה ע”י 1,000 חברי האקדמיה ובהם נמנים כלל העוסקים במקצועות הטלוויזיה והקולנוע בארץ (במאים, מנחים, שחקנים, תסריטאים, צלמים, טכנאים, מעצבים ועוד) וכל מי שעומד מאחורי העשייה הטלוויזיונית והקולנועית בארץ. קבלת חבר לשורות האקדמיה מותנית בניסיון, עשייה ורקע מוכח בתחום. חברי האקדמיה, מלבד להיותם אנשי מקצוע בעלי רקע ברור במקצועות הקולנוע והטלוויזיה הישראלי, משקפים את המגוון העשיר ושלל הדעות, המגזרים והעדות בחברה הישראלית, ללא הבדלי דת, עדה ומגדר. 

בכדי לחבר את הקהל הישראלי לסרטי הקולנוע המתמודדים בטקס פרסי אופיר, האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה יצאה במיזם “טרום אפיר”, ושיתפה פעולה עם 11 רשויות ממטולה ועד אופקים, בהן הקרינו את חמשת הסרטים המתמודדים על קטגוריית הסרט הטוב ביותר. התקיימו עשרות הקרנות של קולנוע ישראלי ברחבי הארץ בשנתיים האחרונות, ועשרות אלפי תושבים נרשמו וצפו בסרטים שהוקרנו בערים השונות, ולבסוף גם זכו במפגש עם הבימאי/ת או השחקנ/ית הראשי/ת, שיצרו אינטראקציה עם הקהל על ידי שיח יוצרים. תגובות הקהל לפרויקט היו חמות, והמיזם אשר הינו חלק מפרויקט “מובילים קולנוע”, שפועל להנגשת הקולנוע הישראלי, הוגדר כהצלחה בחיבור של הקהל הישראלי ליצירות הישראליות של הקולנוע הישראלי.

מנחי הטקס יובל שרף וצחי הלוי העניקו את פרס השחקנית הראשית הטובה ביותר ללירון בן שלוש על תפקידה בסרט “אישה עובדת”, פרס שחקן המשנה הטוב ביותר לדובר קוסאשווילי על תפקידו בסרט “קצפת ודובדבנים”, פרס העיצוב האומנותי לעידו דולב, “הבלתי רשמיים”, פרס העריכה לאריק להב ליבוביץ, “הבלתי רשמיים”, פרס מוסיקה מקורית לדודו טסה, אהוד בנאי, יוסי מר חיים וניר מימון, “מאמי”, פרס עיצוב התלבושות לחוה לוי רוזלסקי, “הבלתי רשמיים”, פרס הסרט התיעודי הקצר לסרט “זונה כמוני”, פרס הסרט התיעודי ארוך לסרט “יונתן אגסי הציל את חיי” ופרס הליהוק לאורית אזולאי, “ימים נוראים”.

פרס מפעל חיים הוענק לבימאית מיכל בת אדם ופרס הישגיים מקצועיים למבקר והמרצה לקולנוע, נחמן אינגבר. הבחירה בשניים נבעה מתוך מתן הוקרה על תפקידם רב השנים במרכז התרבות הישראלית ובעיקר במרכז עולם הקולנוע הישראלי. השניים מזוהים עם עולם הקולנוע הישראלי לאורך שנים רבות. בת-אדם השתתפה בתחילת שנות השבעים במספר סרטים ובתחילת שנות השמונים פרצה בקריירה כבימאית עם הסרט “רגעים” שאותו גם כתבה וגם שיחקה בו. מאז ועד היום מיכל כתבה וביימה שלושה-עשר סרטים.

הזוכים בקטגוריות:

 

 • פרס הסרט הטוב ביותר – “ימים נוראים”.
 • פרס הבימוי הטוב ביותר – ירון שני, “עיניים שלי”.
 • פרס התסריט הטוב ביותר – סאמח זועבי, “תל אביב על האש”.
 • פרס השחקן הראשית הטוב ביותר – ערן נעים, “עיניים שלי”.
 • פרס השחקנית הראשית הטובה ביותר – לירון בן שלוש, “אישה עובדת”.
 • פרס שחקן המשנה הטוב ביותר – דובר קוסאשווילי, “קצפת ודובדבנים”.
 • פרס שחקנית המשנה הטובה ביותר – הדר בן אוריה, “קצפת ודובדבנים”.
 • פרס הצילום הטוב ביותר – שי גולדמן, “מילים נרדפות”.
 • פרס העריכה הטובה ביותר – אריק להב ליבוביץ, “הבלתי רשמיים”.
 • פרס הליהוק הטוב ביותר – אורית אזולאי, “ימים נוראים”.
 • פרס העיצוב האומנותי הטוב ביותר – עידו דולב, “הבלתי רשמיים”.
 • פרס עיצוב התלבושות הטובות ביותר – חוה לוי רוזלסקי, “הבלתי רשמיים”.
 • פרס האיפור הטוב ביותר – אורלי רונן וסיגלית גראו, “הבלתי רשמיים”.
 • פרס המוסיקה המקורית הטוב ביותר – דודו טסה, אהוד בנאי, יוסי מר חיים וניר מימון, “מאמי”.
 • פרס הפסקול הטוב ביותר – תולי חן, שי סיון ואיציק כהן, “מאמי”.
 • פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר (מעל 60 דקות) – “יונתן אגסי הציל את חיי”.
 • פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר (עד 60 דקות) – “זונה כמוני”.
 • פרס הסרט העלילתי הקצר הטוב ביותר (עד 40 דקות) – “יום רגיל”.

תגובות

להשאיר תגובה