קרקס פלורנטין מביא לישראל את   Circus of the world, מופע וירטואוזי עצום  לכל המשפחה שיארח את הטופ של עולם הליצנות. הזדמנות מצוינת  להכיר את דרכו של מייסד הקרקס ניר דב קפלן שמאמין שגם בעידן הגירויים של היום, אנשים עדיין מתרגשים מלהטוטים

המופע שיתקיים בין התאריכים 24/03/16 -14/05/16 במתחם קרקס פלורנטין  בכפר הירוק, יארח את הליצן הידוע “פיודור” אשר הופיע על בימות “הברודווי” עם המופע “Slavasnowshow” הנחשב למופע הליצנות הגדול בעולם עוד ישתתפו צוות של אמני הקרקס מארצות ותרבויות שונות שנבחרו בקפידה על ידי המנהל האומנותי ומנהל  הקרקס- ניר דב קפלן שהסתובב חודשים רבים בעולם על מנת להביא לישראל את המופע שכולל גם פעילויות אקסטרים כמו: “קיר המוות” ,”נדנדה רוסית” “טרפז מתנדנד” ועוד. המופע מתאים לילדים מגיל 3.

דב קפלן (42) נולד וגדל בתל אביב, בן זקונים במשפחתו אחרי 4 בנות. אביו היה איש עסקים בתחום המזון, ואמו עקרת בית. בבית הספר נחשב לדבריו לילד בעייתי משהו, מעין ליצן הכיתה ובנוסף גם היה דיסלקטי ועבר טיפולים מיוחדים במרכז ‘ניצן’, עוד לפני שזה היה נפוץ כל כך . הוא נחשף לראשונה לאמנות הקרקס בגיל 16 בעקבות חבר שלמד בתיכון ‘תלמה ילין’ והגיע אליו אחרי שיעור ליצנות עם הקביים שמלוות את הפעלולים. דב קפלן  ראה ניצוצות, נדלק על התחום והחל להתאמן., בשילוב עם אידיאלים. “הייתי ילד בפלורנטין והתחלתי ללמד עובדים זרים ובתיכון רוגוזין. לימדתי שיעורי קרקס גם בבית הספר ערבי יהודי שבעיר, כי הרגשתי שאני יכול להשתמש בתחום הקרקס מתוך שליחות, של חיבור בין סוגי אוכלוסייה וגם להביא את העולם המופלא הזה אל כולם, במיוחד מי שלא נחשפו אליו”.

כשהשתחרר מהצבא נסע לטיול קרוון בפריז , וב-1933 השתקע בה, למד במשך 3 שנים את ענף האקרובטיקה בביה”ס הלאומי לקרקס ע”ש Annie Fratellini שבפריז.הוא העמיק את לימודיו ובין  1994- 1996  המשיך ללמוד בביה”ס לתיאטרון פיזי ע”ש ג’ק לקוק פריז צרפת ובמקביל הופיע בקבוצת קרקס נובה ברחבי אירופה בתפקיד ליצן אקרובט ובמגוון רחב של מופעים ביפן ובישראל.

בשנת 1998 חזר לישראל ובמשך שלוש שנים החל ללמוד בסטודיו למשחק ע”ש יורם לוינשטיין בתל אביב. ב-2002 הקים את קרקס פלורנטין, על שם השכונה שבה הוקם.

הקרקס משתייך לז’אנר הנקרא “קרקס מודרני”, הווה אומר  כזה שהוא ללא בעלי חיים,  (מה שמשמח בוודאי את פעילי הזכויות למען בעלי חיים שאף פעם לא אהבו את הפעלולים שהחיות היו נאלצות לעשות במהלך שנים רבות של קרקסנות בעולם) . בקרקס המודרני  אומני הקרקס הם הליבה ומתמחים באומניות השונות: אקרובטיקה אווירית, להטוטי אש, הליכה על חבל, טרמפולינה, ריחוף על נדנדה רוסית או גלגל ענק, עמידה על הידיים, רכיבה על חד אופן, תרגילי גמישות מורכבים וג’אגלינג. 

כיום הקרקס ממוקם בכפר הירוק והוא מתמחה במופעים המורכבים מעולם תוכן ויזואלי המותאם לכל גיל. במסגרת פעילותו השוטפת של הקרקס מתקיימים סדנאות קרקס, חוגי קרקס לילדים, לנוער ולמבוגרים, וקייטנות קרקס בחופשות.

 המיומנויות של דב קפלן הן אינסופיות ומורכבות כל כך עבורנו, מי שאינם מורגלים  אפילו בקפיצה על גומי. הוא מומחה באקרובנלס, הליכה על חבל , רכיבה על חד אופן גדול או קטן, טרמפולינה, טישו, טרפז מרחף, ג’אגלינג, אקרובטיקה ובנוסף גם מנגן על סקסופון וגיטרה.

 בין היתר, הקרקס הפיק וביים שלל אירועי החוצות הפסטיבלים ומופעי קרקס הכי גדולים בישראל כמו ‘מותק של פסטיגל’ ואחרים. בין היתר הופק מופע על גבי הטרפז המרחף בפסח 2011 בפטיבל פאסטי פארק עם קבוצת הקרקסנים מצרפת The flying old school. “למרות הפיגועים והמצב הביטחוני הרגיש פה, הצלחנו  להביא מגוון רחב של אמני קרקס מתחומים שונים מהעולם להופיע בישראל”, הוא אומר, “אני מאמין שהפעילות שלי  מראה איך אפילו כיום, בעידן שבו סף האדרנלין ממשיך לעלות,  אפשר להמשיך לרגש עם קרקס אקרובטי וגרנדיוזי מחד ומשעשע ומלהיב מאידך”.

 

 

 

17 הערות

להשאיר תגובה