האזינו: חידוש ל"שיר מולדת" של פנצ'ר מאת דור כהן

ביומן אישי כותב הזמר על החידוש לשירו של דידי הררי: "הוא בנאדם עם טוב לב, רגיש, אבא מסור ובעל נהדר"

די נמאס לי אני לא יכול יותר 
הכל נשמע אותו דבר 
הרסו לי את האוזן אותי זה מכפר 
את השוק הצליל הזה שבר 

זה נשמע בנאלי 
הורס אותי טוטלאלי 
אין פה קוקו 
אין פה סרפן 

השירים של פעם 
היה להם קצת טעם 
של ארץ ישראל הישנה והטובה 
"שירי לי כנרת" 
שרים רק במחתרת 
מה קרה למדינה

("שיר מולדת" מאת להקת פנצ'ר, מילים דידי הררי, לחן אורי לשמן וישי הברי)

כש"שיר מולדת" יצא לראשונה בשנת 1988 והושר על ידי להקת פנצ'ר, בכלל עוד לא נולדתי. אבל מגיל קטן שמעתי אותו מתנגן בכל תחנות הרדיו הגדולות, וזיהיתי כבר אז שזה שיר שאני פשוט לא יכול להפסיק לזמזם.

כשהייתי בן שש והמוזיקה היתה חלק בלתי נפרד מחיי היום-יום שלנו בבית, התקופה היתה לא קלה להוריי, שעבדו קשה כדי לכלכל את הבית ולדאוג לפרנסה: אבא עבד מהבוקר עד הערב כקבלן אינסטלציה ואמא עבדה באותה תקופה בעבודות מזדמנות, ולאחר זמן מה נכנסה לחברת הטלפון "בזק" הענקית. באותו הזמן גדלתי בתוך חממה, תוך כדי קבלת ערכים של השירים של פעם וכבוד לזמרים הגדולים שהיו באותה תקופה. המוזיקה היתה – ועודנה – שומרת על שפיותי. אפשר לומר שבין כל הלחץ והבלגן בחיים, המוזיקה הכניסה בי שמחה כבר אז, גם ברגעים הקשים.

"שיר מולדת" אומנם מדבר על התקופה של אז, אבל ישר ידעתי שזה שיר שיישאר כאן לכל החיים, ואני אישית חושב שאחד הדברים שזמר רוצה זה שיר שאנשים ישמעו אותו בכל תקופה בחיים – לא משנה כמה זמן עבר מאז שיצא – ויוכלו להגיד: "וואו, כמה שזה נכון ומתאים להיום".

את הלהקה אומנם לא יצא לי להכיר אישית או לשמוע בהופעה חיה, אבל את דידי הררי, שהיה חלק בלתי נפרד ממנה, יצא לי להכיר, לשמוע מה הוא חושב על היצירה וללמוד ממנו ועל ניסיון החיים העשיר שלו בתחום המוזיקה. בנאדם עם טוב לב, רגיש, אבא מסור ובעל נהדר, שאת כל כולו מקריב למען המשפחה, ממש כמו שאני גדלתי. החיבור הזה, עם "שיר מולדת", עשה לי רק טוב, כי לקחתי את הביצוע המחודש של השיר למקום הזה שאנשים יגידו "איזה יופי שבחור צעיר לקח את זה למקום כזה אמיתי".

בגלל זה ידעתי, עוד כשהייתי ילד, שיבוא היום ואכנס לאולפן מקצועי, ואעשה לשיר הזה ביצוע מחודש שיתאים לתקופה של אותו זמן. עם הסאונד והטכנולוגיה של היום, זה היה רגע מרגש ביותר לדעת שעכשיו אתה הולך להקליט שיר כל כך אמיתי שגדלת עליו, במיוחד כשמדובר בלהקה שאומנם לא קיימת אבל הצליחה להשאיר פה חותם לכל החיים. זה בדיוק מה שאני רוצה לעשות בקריירה שלי: שאנשים ידברו על החותם שהשארתי כאן, גם כשכבר לא אוכל לשיר.

שלכם, דור כהן 

 

9 הערות

להשאיר תגובה