גיצים

אחד הסינגלים המרגשים שיצאו השבוע שייכים לאדיר גץ המוכשר, שנדמה שהצליח למצוא את החיבור הנכון בין הנשמה ליצירה, בין משמעות ל"מסחריות" (על אף שאינו מסחרי בעליל), בין טקסט ללחן ובין לב המאזין ללב היוצר: הסינגל החדש שלו – "שבוע בלעדייך", אותו כתב והלחין אדיר לעיבוד והפקה מוסיקלית של דור אלקלעי הוא אחד השירים היפים מבית היוצר שלו, מתוך אלבום שני וחדש עליו הוא עובד בשיא המרץ.

מלבד המלנכוליה המתוקה במילים, הקול המלטף והלחן הקליט, גץ יצר סגנון אישי משל עצמו, סגנון ייחודי שאינו דומה לאחרים – סוד הקסם שלו!


מי שדי נשאר באותו מקום  השבוע הוא פאר טסי, שהסינגל החדש שלו – "תוציא תוציא" ( מילים ולחן: גילי זכאי) , דומה לשאר שיריו של טסי ומתאים כשיר שולי באלבום אך לא כשיר דגל באלבום, נסיון למחזר ולסחוט שוב ושוב את הסגנון של טסי, סגנון שהפך מאוס ולא מחדש : שיר קליט, קצבי ועם מוסר השכל, אבל בכדי להמשיך להישאר בצמרת המפה הים תיכונית, טסי צריך להביא "הברקה", שזה אומר לחפש סאונד חדש וגימיקי שישחזר את הצלחת אלבומו הקודם ויבדיל אותו מעוד מאות אלפי הזמרים הים תיכוניים המנסים לחקות את הסגנון הזה.


סטלוס ואורן חן, בדומה לטסי, קופאים על שמריהם ולא מצליחים לשחזר את הצלחתם מתקופת הזהב שלהם, ממשיכים להוציא שירים רומנטיים ורגילים שלא מחדשים לקהל, לא כל כך מרגשים ונשמעים כמו "אותה גברת בשינוי אדרת": אם זה לא שיר חפלה בנאלי אז זו בלדה יוונית נורמטיבית שלא מעוררת עניין כלשהוא ולא נשארת באוזן יותר מרגע שמיעת השיר. חבל, 2 קולות גדולים ומוכשרים  שמסוגלים להרבה יותר.

קראו לי מעט "אולדסקול", או "מיושן", אבל אחת ההפתעות הנעימות והמרגשות היא השיר החדש והמשותף של הגיטריסט אורי הרפז ( לשעבר חצי מצמד "הפרברים", ויוצר וגיטריסט מוכשר בשל עצמו) והזמרת הנהדרת חני לבנה, שהוציאו כחלק ממופעם המשותף את "שיר למענך" ( מילים: רחל שפירא, לחן: נחום היימן) הממזג את העברית היפה כפי שהיא צריכה להיות (ולא, עברית צחה אינה דבר "מיושן") בלחן הטיפוסי והקלאסי של נחצ'ה היימן כשהשניים מבצעים אותו בצורה שהיא לא פחות מכישוף קסום של קולות, הרמוניה וכשרון. תענוג.

31 הערות

להשאיר תגובה