מה חשוב בביטוח נסיעות לחו”ל? כיצד אורזים מזוודה? וכיצד מתכננים טיול עם הילדים? אלו השאלות שעמדו במרכז אירוע ייחודי שארגנה חברת הביטוח AIG שנגע בהיבטים שונים של יציאה לנופש, היבטים שלא תמיד נלקחים בחשבון, אך יכולים להפוך את הטיול לחוויה מעצימה ומהנה, כמו גם לחוויה מתסכלת ולא נעימה.

את ההרצאה הפותחת נתנה יפעת רייטר, סמנכ”לית ביטוחי תאונות אישיות, חיים ובריאות, שסיפקה שורת עצות בבחירה של ביטוח נסיעות לחו”ל. יפעת הדגישה כי בין שורת ההחלטות שיש לקבל לקראת נסיעה לחו”ל, הבחירה בביטוח נסיעות לחו”ל היא בעלת משמעות רבה ביותר, ובמקרים בהם משהו חלילה משתבש, בחירה זו מהווה את  ההחלטה החשובה ביותר. יפעת הסבירה כי קודם כל מומלץ לבחון מה הם הצרכים של הנופשים. לאור המבחר הקיים היום בביטוחי נסיעות לחו”ל, הן בכיסוי הביטוח והן בגבולות האחריות של הכיסויים השונים, יש להתאים את הביטוח לאופי החופשה: ביטוח עבור חופשת בטן גב בקפריסין או טיול במוזאון באירופה אינה דומה לביטוח הנרכש עבור טיול תרמילאים בדרום אמריקה או חופשת סקי בשוויץ. כמו כן קיים הבדל ברכישת ביטוח עבור אדם בריא לאדם עם בעיה רפואית או אישה בהריון.

על אף שביטוח נסיעות לחו”ל מתייחס גם לגניבת או אבדן רכוש או דרכון, הרי שהגורם המשפיע ביותר על רכישת ביטוח נסיעות הוא הוצאות רפואיות והטסה רפואית לישראל. ישנם מקרים בהם מצבו הרפואי של המבוטח, השוהה בחו”ל, מצריך את העברתו לישראל לצורך קבלת המשך טיפול רפואי. העברת המבוטח מצריכה לעיתים הטסה עם ליווי של צוות וציוד רפואי, המותאמים למצב הבריאותי שלו. אלו עשויים להסתכם בעלויות כספיות גבוהות מאוד. חשוב מאוד לוודא, שפוליסת הביטוח כוללת כיסוי להטסה רפואית לישראל. במקרה כזה, זכאי המבוטח שהתאשפז או שפונה לישראל במהלך הטיול בחו”ל להחזר הוצאות עבור הטסת ילדיו מחו”ל בחזרה לישראל.

בנוסף, אם לפי המלצת רופא, מצבו הבריאותי אינו מאפשר את חזרתו של המבוטח לישראל, והוא נדרש להאריך את תקופת שהותו בבית מלון בחו”ל, יש לבדוק האם הביטוח מעניק כיסוי עבור ההוצאות בגין השהות הנוספת במלון בחו”ל, הן למבוטח והן למלווה. מקרים אלו רלוונטיים במיוחד בפוליסות משפחתיות וזוגיות, שכן אירוע שמצריך הפעלת פוליסת נסיעות לחו”ל עבור אחד מבני המשפחה, משפיעה מן הסתם על כל בני המשפחה.

ביטוח נסיעות לחו”ל הוא אחד המוצרים הנפוצים ביותר בענף הביטוח בישראל ולמעלה מ-85% מבין מהישראלים אשר יוצאים לחו”ל רוכשים ביטוח נסיעות מבעוד מועד. יחד עם זאת, רענן סעד, המשנה למנכ”ל ביטוח ישיר, אשר דורגה לאחרונה על-ידי משרד האוצר במקום הראשון מבין חברות הביטוח במסגרת דירוג איכות מדד השירות בכל הקשור לטיפול בפניות ותשלום תביעות ללקוחות ביטוח נסיעות לחו”ל, מציין כי למרות המודעות הגבוה לצורך ברכישת ביטוח נסיעות לחו”ל, ישנם נושאים מסוימים בביטוח זה אשר הציבור אינו ער אליהם ועלולה להיות להם משמעות במקרה חירום רפואי המתרחש מחוץ לגבולות הארץ.

מטיילים ישראלים אשר זקוקים בחו”ל לטיפולים רפואיים עלולים לגלות שעלותם של השירותים הבריאותיים הללו עשויה להיות גבוהה ומשמעותית. כאשר רשת הביטחון הרפואית המוכרת לנו אינה פרושה תחת רגלינו, מטיילים בחו”ל הפונים לטיפול מתמודדים לא רק עם עוגמת נפש אלא גם עם הוצאות כלכליות מרקיעות שחקים. פוליסת נסיעות לחו”ל היא פוליסה מודולארית המקבצת כיסויים והרחבים שונים כגון כיסוי לביטול או קיצור נסיעה, הוצאות רפואיות, הטסה רפואית, פיצוי במקרה מוות או נכות מתאונה, ספורט חורף, ספורט אתגרי, ביטוח כבודה (מטען), כיסוי כנגד תביעות צד שלישי ועוד. הפוליסה מספקת מענה מבחינת ימי אשפוז, רכישת תרופות, הסעות, הטסות רפואיות, איתור וחילוץ, המשך טיפול בארץ עם החזרה לישראל, ניתוחים דחופים ועוד.

בחברה מציינים כי חשוב לדעת שהפוליסה הבסיסית אותה מציעות חברות הביטוח השונות אינה כוללת החמרה של מצב רפואי קיים. פירושו של דבר הוא שמבוטח שסובל לדוגמא מסכרת ונאלץ להתאשפז עקב בעיה הקשורה למחלה זו בעת שהייתו בחו”ל, עשוי למצוא עצמו ללא כיסוי ביטוחי וייאלץ לממן את הטיפול הרפואי מכיסו.

כך למשל, מבוטח שטס לארה”ב נאלץ להתאשפז בשל אבן בכליה. עלות הטיפול וההוצאות הנלוות עמדה על סכום של למעלה מ- 37,000 ₪. בבדיקת עברו הרפואי של המבוטח נמצא כי האבן בכליה אובחנה טרם יציאת המבוטח לחו”ל אולם הוא לא רכש הרחבה ביטוחית של מצב רפואי קיים על אף שהוצעה לו. למרבה הצער, המבוטח נאלץ לשאת בכל עלויות אשפוזו. מאידך, מבוטח בעל היסטוריה של מחלות לב רכש פוליסת נסיעות לחו”ל הכוללת הרחבה של מצב רפואי קיים. בעת שהותו בחו”ל, עבר המבוטח התקף לב קשה מאוד ואושפז בבית חולים בחו”ל כשהוא מתנדנד בין חיים למוות. מכיוון שהמבוטח רכש כיסוי ביטוחי מתאים, כאמור, הוא קיבל מימון מלא לטיפול במצבו, הכולל מומחה רפואי שהוטס למקום הימצאו ובדק את מצבו הרפואי. בכפוף להמלצת המומחה, הוטס המבוטח לישראל באמבולנס אווירי אשר כלל צוות רפואי והמשך טיפול בישראל. ההוצאות הרפואיות אשר הוענקו למבוטח במימון מלא של חברת הביטוח עמדו על למעלה מ- 100,000 ₪.

לפיכך, כיסוי ביטוחי מורחב, הכולל כיסוי למצב רפואי קיים, מומלץ במיוחד לסובלים ממחלה כרונית, בין אם מטופלים ובין אם לאו; למי שהיה מאושפז בששת החודשים שקדמו לנסיעה ולמי שנוטל תרופות באופן קבוע. המקרים השכיחים ביותר הם נטילת תרופות על בסיס קבוע, כגון: טיפול ביתר לחץ דם, סוכרת, בלוטת התריס ועוד; אשפוזים במהלך חצי שנה אחרונה כתוצאה מבעיות בריאותיות שעשויות לחזור כגון בעיות גב, בעיות לב, תפקודי כליות ועוד ומחלות כרוניות כגון מחלות לב, הפרעות בתפקודי איברים כגון כבד וכליות ועוד. לנשים בהריון מומלץ לרכוש הרחבה ספציפית המיועדת להיריון בכדי לכסות ביטוחית כל אירוע רפואי הקשור בהריון.

לרשות המבוטח שתי אופציות לרכישת הכיסוי: כיסוי מצומצם בפרמיה מוזלת, בהתאם לקבוצות גיל המיועדת למי שמטופל בתרופות באופן קבוע בלבד ולא אושפז בחצי השנה האחרונה או כיסוי מורחב בפרמיה לפי קבוצות גיל, המכסה גם מצב בו היו טיפולים רפואיים או אשפוז בחצי השנה האחרונה.

בנוסף, חשוב לדעת שניתן לרכוש ביטוח נסיעות לחו”ל טרם היציאה מישראל אולם לאחר היציאה לא ניתן לרכוש ביטוח זה כלל. עם זאת, העידן הדיגיטלי מאפשר פעמים רבות הרחבה של הפוליסה בזמן החופשה על ידי רכישה און-ליין דרך אתר חברת הביטוח או יצירת קשר בטלפון עם נציגיה בארץ במידה ומתעורר צורך להתאים אותה לפעילויות ספציפיות שלא היו צפויות בעת הזמנת החופשה.

לסיכום, פוליסת ביטוח נסיעות מאפשרת למבוטח לצאת מישראל מצויד בחבילת כיסויים מקיפה הנותנת מענה כמעט על כל הצרכים הרפואייים שהמבוטח יזדקק להם בחו”ל.

תגובות

להשאיר תגובה