עמותת "למען חיות הבר" נמצאת בעיצומו של קמפיין גיוס ענק לבניית קיפודיה גדולה יותר, יעילה ונוחה יותר לקיפודים שבעזרתה המרפאה תוכל לטפל ביעילות רבה, להכפיל ואפילו לשלש את קליטת הקיפודים אליה- לטיפול במחלת הסקביאס ממנה סובלים
עמותת "למען חיות הבר" מפעילה מרפאה התנדבותית לחיות בר במושב אלישמע שבמרכז הארץ, מטפלת ומשקמת חיות בר ביניהם דרורים, יונים, עורבים, קוואקרים, אנפות, מגלנים וקיפודים.
בימים אלה הקימה העמותה קיפודיה אשר מטפלת במעל 1000 קיפודים בשנה(!) וכעת נמצאת בעיצומו של קמפיין גיוס ענק לבניית קיפודיה גדולה יותר, יעילה יותר ונוחה יותר לקיפודים שבעזרתה המרפאה תוכל לטפל ביעילות רבה, להכפיל ואפילו לשלש את קליטת הקיפודים אליה מבלי להרע בתנאים של מטופליה.
אביהוא שרווד יו"ר עמותת "למען חיות הבר" מדווח מהיכן מתחילה הבעיה ומהם הפתרונות: "בעולמם המושלם של הקיפודים, לא היו בטון, זבל ואוכל מעובד בכל מקום. הכל היה ירוק, פורח ועם שפע של חרקים, חלזונות ודברים מזינים וטבעיים. אבל בעולמינו קיימת סכנה נוראית, שאורבת לקיפודים בכל פינה ובכל פינת האכלה…והיא נקראת- מחלת הסקביאס. הסקביאס היא מחלת עור הנגרמת על ידי אקרית טפילית קטנה (אינה נראית בעין בלתי מזוינת) המתבטאת בגרד חריף.
המחלה נגרמת על ידי Sarcoptes scabiei, קרדית החודרת לתוך העור ומטילה שם ביצים רבות. נוכחות הטפיל והביצים במחילות הדקות שהוא חופר בעור גורמת לגרד עז המתגבר בלילה.
אצל הקיפודים המחלה מתבטאת בגרד קיצוני והתקשחות העור עד הרמה שהוא הופך כמעט למאובן. כל העור הופך לגלד שבסופו של דבר נופל ומשאיר את הקיפוד מתגרד, סובל וגרוע מכך, חשוף לחלוטין לכל טורף שחשקה נפשו בחטיף מזין, רך וחסר ישע.
הסיבה העיקרית להתפשטות המהירה של הסקביאס אצל קיפודי ישראל מפתיעה למדי: פינות האכלת חתולים.
אותם אנשים טובים שדואגי לחתולים דרי הרחוב אפילו לא יודעים זאת, אך יש כמה וכמה סיבות לכך שפינות ההאכלה מזיקות לקיפודי ישראל והרי הן לפניכם: רוב פינות ההאכלה מאכילות הרבה פיות ולכן בחירת המזון, ממניעים כלכליים וברורים תהיה בחירה במזון באיכות ירודה יותר, מזון על בסיס תירס ודגנים לדוגמה. אוכל זה אינו מתאים לתזונתו הטבעית של הקיפוד אשר מתבססת בעיקר על חרקים וחלזונות- אוכל בעל אחוז חלבון גבוה. האוכל הירוד גורם להשמנת יתר ופוגע ישירות במערכת החיסונית של הקיפוד ומאפשרת לכל מחלה להתלבש על הקיפוד הקטן ביתר קלות.
– פרלמנט שכונתי-
קיפוד היא חיה יחידאית אך בפינות ההאכלה, כאשר האוכל כל כך זמין וקל, הפיתוי גדול מדי לקיפוד השמנמן והגרגרן ואף קיפוד אינו מצליח לעמוד בפיתוי. כל הקיפודים מגיעים למפגש היומי ומספיק שאחד מהם חולה וכל אורחי הפרלמנט, אשר תזונתם כמו שאמרנו אינה נכונה ומערכת החיסון שלהם לוקה בחסר, נדבקים גם הם וככה ממשיכה שרשרת ההדבקה הכמעט אין סופית הזו.
-סיבה נוספת, מפתיעה לא פחות היא, שהחתול יכול להיות נשא של סקביאס הקיפודים. ברגע שריר של חתול נשא נשאר על האוכל שאותו אוכל הקיפוד, מכאן נוצרת סכנה להדבקה. מה גם שלא רק חתולים וקיפודים חולקים את שאריות המזון הנשארות פזורות על מדרכות רחובות המדינה. תנים, שועלים, חרקים, זוחלים, כולם חולקים את אותו האוכל. יותר מדי חיידקים עוברים על כל גרגיר וגרגיר אוכל כזה כך שלא מפליא שהדבר אינו מוסיף לבריאות אף יצור חי.
נקודה למחשבה ופתרון פשוט למניעת הדבקת הקיפודים: הגבהת נקודות המזון. ספסל, חומה או אפילו קופסת קרטון הפוכה מונעת מהקיפודים להגיע לאוכל בעוד שהחתולים יוכלו להגיע אליו באפס מאמץ.
 את עולמם המושלם של הקיפודים אנחנו לא יכולים לתת להם. אבל אנחנו כן יכולים לתת להם עולם קצת יותר טוב בעזרת כל תרומה שלכם"
לתמיכה בפרוייקט:

תגובות

להשאיר תגובה