תקדים דרמטי : 10 אלפים מילואימניקים פעילים הודיעו 'מפסיקים את השירות' בתגובה להמשך החקיקה

מחאת המילואימניקים כנגד החקיקה המשפטית של הממשלה מתגברת מיום ליום אם התקרבות מועד החקיקה. במוצ"ש קיימו מובילי 'אחים לנשק' בראשות רון שרף ואייל נווה מסיבת עיתונאים בשידור ישיר הם הודיעו כי כ-10,000 מילואימניקים מכ-40 יחידות מכל הצבא יצטרפו למחאת הטייסים ויודיעו על פרישה (או השהייה) ממילואים, בהן מיחידות כמו סיירת מטכ"ל, שייטת ויחידות מסווגות נוספות בלשכת נתניהו העריכו כי "גל המחאות יירגע אחרי שהחקיקה תעבור". במערך המ"מ הגיבו בחריפות: "רה"מ התנתק מהמציאות"

אייל נווה, ממובילי מחאת המילואימניקים, אמר בתחילת מסיבת העיתונאים בבית חיל האוורי: "היום אנחנו, המייצגים כעשרת אלפים חיילי מילואים, שאומרים לממשלת ישראל לראש הממשלה, לשר הביטחון: האחריות לחורבן הבית השלישי תהיה עליכם". נוה הוסיף: "כבר חודשים ארוכים שאנחנו בשטח, לא בבית, לא בעבודה. אלו המילואים הארוכים והחשובים היותר שנקראנו להם. עשינו הכל על מנת להגן על המדינה, על בטחונה ועל הדמוקרטיה. עשינו הכל בכדי להימנע מלהגיע לרגע הזה. לא הותרתם לנו ברירה -הבאתם אותנו למקום שבו אנחנו אומרים – עד כאן".

"אם אתם רוצים אותנו אתכם ולצדכם – כמו ששירתנו תחת ממשלות מימין ומשמאל, באוויר, בים, ביבשה, בשריון, בתותחנים, בסייבר, במשימות סודיות במדינות זרות, נלחמים כתף אל כתף על בטחונה ושלמותה של ישראל היהודית ודמוקרטית", אמר נוה, "אנחנו קוראים לכם מפה לעצור את החקיקה ההופכת את ישראל לדיקטטורה. ביטול עילת הסבירות היא לא תיקון מערכת המשפט היא מתן כוח בלתי מוגבל לממשלה כמו שאמרנו תמיד התחייבנו לשרת את הממלכה ולא את המלך".

לאחר נאומי מובילי המחאה הופנה המיקרופון  לאלוף משנה, נבו ארז, מפקד דובדבן ושייטת 13 לשעבר, לקח חלק במסיבת העיתונאים ואמר: "אנשים מדהימים מכל קצוות הארץ שכבר יותר מחצי שנה נמצאים בכל מקום על מנת לומר לממשלה הזאת ובעיקר לעומד בראשה עד כאן. מאבק זה מתנהל ברגעים אלה ממש ואנחנו נמצאים בנקודה קריטית – המאבק בא לעצור את מדינת ישראל מהמדרון הכל-כך מסוכן שמביא אותנו לתהום של סוף הדמוקרטיה והפיכת מדינת ישראל לדיקטטורה".

"השסע עמוק מתמיד והוא הסכנה הגדולה ביותר למדינת ישראל", אמר אל"מ ארז, "אנחנו לפני חורבן בית שלישי. מדינה מתפרקת, יום יום הכל מתפרק – הכלכלה, ההייטק, יחסי החוץ, המשפט, ועכשיו הצבא. יש אדם אחד שאחראי על כל זה, הוא מתומרן ולא מתמרן. ביבי אתה אחראי ואף אחד אחר לא אחראי על זה. ראש ממשלה שמתמרן את החברה ומרסק אותה איבד מבחינתי את צלם האנוש וכל זה בגלל אינטרסים אישיים".

אל"מ ארז הוסיף: "ההפיכה המשטרית הורסת גם את הצבא, אנחנו במאבק קשה וזמנים בלתי רגילים שדורשים מכל אחד מאתנו גם מעשים לא רגילים. אני כמו עוד מאות אנשי מילואים שמבחינתנו שמנו את האמון בשלטון אך השלטון שבר את כל הערכים הבסיסיים שלאורם נשבענו לשרת את צה"ל. אני פונה כאן לכל האנשים הנפלאים בישראל ואומר להם לא לסרבנות אבל כן להשהיית ההתנדבות למילואים". לדבריו, "זה אחד הנשקים הנכונים למאבק הזה ובזמן הזה. אני אישית לא מתכוון להתנדב לשרת במדינה דיקטטורית. שום איום של מדינה כזו או אחרת לא מאיימים על מדינת ישראל כמו ניסיון ההפיכה שמתבצע מול העיניים שלנו ברגע זה".

שרת התחבורה, מירי רגב, הגיבה, וכתבה: "לא נאפשר הפיכה צבאית, הסרבנות מסוכנת לביטחון המדינה ועלינו להוציא את הפוליטיקה מהצבא". כמו כן, שר התקשורת קרעי כתב: "הקפאת החקיקה בשלב הזה אולי תרפא את המחלה – תרגיע את הרוחות במדינה ליום יומיים, אבל תהרוג את החולה – לא תישאר לנו מדינה דמוקרטית". שר האנרגיה, ישראל כץ, הוסיף: "ביום שני החקיקה תעבור או בהסכמה או בנוסח הקיים. הוויכוח הוא כבר לא על עילת הסבירות שרבים הסכימו לה בעבר. יש כאן ניסיון לנצל שירות צבאי כדי לכפות על הממשלה לשנות מדיניות".

מנגד, 950 יוצאי מערך המבצעים המיוחדים ואנשי הסייבר ההתקפי מסרו הערב כי "נתניהו יודע טוב מאוד מה אנחנו עושים במהלך שירותנו בכל רחבי העולם ושאנחנו לא מפחדים מכלום, ולעולם לא מוותרים. אם הוא באמת חושב ש"יומיים אחרי העברת החוק אנחנו נרגע" – הוא פשוט התנתק לגמרי מהמציאות. שום דחיה, ריכוך או פלסטר לא יעזרו הפעם. אף מילואימניק לא יחזור להתנדב בגלל ריכוך טקטי ומקומי של חוק בודד. השבר באמון הוא כה עמוק, שרק טיפול שורש יטפל בבעיה – של גניזת ההפיכה, אחרת כל חודשיים נעמוד שוב מול תהום".

 

תגובות

להשאיר תגובה