כשיצאתי מהרכב היה בחוץ קר וגשום, אך התנחמתי בעובדה שבעוד דקות ספרות אכנס לתאטרון 'הבימה'. כשהתמקמתי באחד האולמות, חיכיתי בסקרנות לראות מי היא אותה סיגל כהנא שתעלה על הבמה ותחממם את המקום עם המופע שלה, 'מחשבות אסורות'. כבר שנה וחצי שכהנא מופיעה ברחבי הארץ עם המופע ואף טסה פעם אחת להופיע איתו במנהטן. החומרים של המופע לקוחים מחיי היום יום ובנויים על המחשבות האסורות שמסתובבות לנו בראש ואנחנו לא אומרים בקול. לדבריה, "התפר שבין צחוק ובכי הוא דק והכי חשוב, שניהם מרפאים".

כהנא מספרת שלקראת גיל 40 היא עברה משבר בו היא חוותה תנודות וכעסים ובמקום להיכנס לדיכאון היא התחילה לכתוב. "סטנד-אפ נועד להצחיק, אך הוא מבוסס על סיטואציות יום יומיות שכשהן קורות הן לא מצחיקות בכלל", היא אומרת. "ברגע שאני מקצינה את אותן סיטואציות וצוחקת עליהן זה הרבה יותר קל. בסופו של דבר יש לנו את החיים בארץ ישראל שאנחנו נאלצים לחיות עם כל הצרות במדינה ויש לנו את גם הצרות שלנו, אני כל הזמן מאבחנת מצבים והופכת אותם למצחיקים".

כהנא מתגוררת בת"א יחד עם בעלה ושלושת ילדיהם. כששאלתי אותה מהו גילה, היא ענתה, 40 פלוס מינוס, כך גם הציגה את גילה בהופעה. "קשה לי להגיד מה הוא גיל שלי", היא אומרת. אז במקום לבכות, היא צוחקת על זה ואם אפשר לעשות מזה קטע סטנד-אפ מה טוב. בעברה היא התגוררה כשלוש שנים בניו יורק, שם היא למדה משחק והתחילה את העבודה שלה כשחקנית וקומיקאית. "תוך כדי לימודי המשחק בניו יורק כתבתי מופע פרודיה על החיים של הישראלים בארה"ב, עבדתי עליו עם קרן ידובסקי והופענו איתו ברחבי ארה"ב".

סיגל כהנא 3 - Copy

איך הרגשת בפעם הראשונה כשעלית על הבמה, חששת שאנשים יצאו באמצע ההופעה או לא יצחקו מקטעים מסוימים?

"במופעים הראשונים הייתה בי אימה שמעורבת בהתרגשות. היו לי צפיות שאנשים התחברו לקטעים מסוימים וזה לא תמיד קרה. אך בזכות העובדה שאני נורא אוהבת לאלתר, אין לי את הפחד לשמוע מישהו שיגיד לי במהלך המופע שמשמעם לו, להפך אותי זה מדליק, אני לא נבהלת מזה".

את לא נפגעת בכלל?

"לא, אם אעלב מכל הערה, אין לי מה לעשות במקצוע הזה, תמיד יהיו ביקורות והערות מאנשים, אסור להיכנס למקום רגשי. אני כן יכולה להגיד שכשהייתי ממש בהתחלה, הייתה לי הופעה אחת פחות מוצלחת וכשירדתי מהבמה אמרתי לעצמי שזהו, כנראה אני לא מספיק טובה. במקצוע הזה יש הרבה עליות וירידות, זה רכבת הרים. אני יכולה לקום בבוקר בהתלהבות ואחר כך אקרא ביקורת שכתבו שהמופע משעמם או לא טוב, אז ברור שזה ישפיע עלי ואתבאס. עם זאת זה לא יעצור אותי, אני יודעת לעשות את ההפרדה. אני כבר בגיל אחר, אני באה ממקום מאוד מציאותי ואני משתדלת להשאיר את המופע במקום שהוא נטו מקצועי".

מה את חושבת על העובדה שרוב מי שכיום עוסק בסטנד-אפ, אלו גברים?

אם תשאלי את בעלי הוא יגיד שאין בחורה בבית", היא צוחקת. "הצד הגברי שלי מאוד מפותח, אני מתנהגת כמו בן, אני לא עושה שופינג ואני גם מסתדרת נורא טוב עם בנים. בימים אלו אני מופיעה במרתונים ובאמת רוב מי שמופיע איתי הם בנים, אבל רובם יותר צעירים ממני אז אני מסתכלת עליהם כמו ילדים. אין ל את המקום הזה שבגלל שאני בחורה אני צריכה להוכיח, מבחינתי כבר הוכחנו הכל. מהרגע שאנחנו יולדות ילדים אף אחד לא יכול לדבר איתנו, בוא נראה גבר אחד שעושה את זה ואז נדבר".

מה את יכולה להגיד לסטנדאפיסט/ית שנאלצים להתמודד עם הסיטואציה שהקהל לא צוחק?

"צריך להבין שזה יקרה ולהיות מוכנים כשזה יקרה, וכשזה קורה פשוט לא לקחת את זה למקום אישי, כי אף פעם אי אפשר לרצות את כולם. כשלוקחים הערות פוגעניות וביקרות לא מחמיאות ללב, זה מוריד למטה, להפך צריך לקחת אותם כאתגר. הרעיון במקצוע הזה, הוא לא לראות בעיניים, אם את עוצרת, אין לך מה לעשות פה, לחכי הביתה".

ביום שישי הקרוב( ה-11\20) תופיע סיגל כהנא בצוותא תל אביב בשעה 22:00. כרטיסים דרך אתר פשבר

18 הערות

להשאיר תגובה