הצטרפנו בשעת לילה לסיירת החסד היחודית (סח”י) שפעולת בשכונת רמת אליהו בראשון לציון בה בני נוער מהעדה האתיופית לוקחים חלק פעיל בחלוקת מזון למשפחות קשות יום ועל הדרך לומדים מהי נתינה, אחריות וחוסן קהילתי 

כמעט כל שבוע זה קורה : בלבה של שכונת קשת היום רמת אליהו בראשון לציון מתארגנים עשרות בני הנוער יוצאי העדה האתיופית ותחת אור קלוש מציבים שולחן מתקפל, פורסים שמיכה ועליה חבילות מוצרי מזון בסיסי. ובכן – תכירו את הסטארט אפ החברתי הכי מקסים שתפגשו לאחרונה. מדובר בתנועת נוער בשם סח”י שפירוש שמה הוא : סיירת חסד ייחודית. ראשי התנועה אברהם חיון ועודד וייס עלו על משהו בהשפעת הגותם של הרבי מפיאסצנה והמחנך יאנוש קורצ’אק כאשר הם הבינו שכדי לרתום נוער בסיכון לכדי עבודה חינוכית משמעותית הם צריכים לתת להם את התחושה שהם לוקחים חלק ותורמים לעולם טוב יותר. על כן ביולי 2009 הם הגיעו לשכונה בקרית גת, הבעירו מדורה שמו קפה וחיכו. לאחר זמן מה הגיעה קבוצת נערים כדי לברר מי ‘הזרים’ שפלשו לשכונה. וויס וחיון אמרו לנערים שהם מעוניינים לעזור לאנשים נזקקים בשכונה אבל הם לא מכירים את המקום והם צריכים עזרה. התחיל שיח על מי צריך עזרה בשכונה וכבר בשבוע למחרת הוקמה סיירת החסד הראשונה שמחלקת בצורה של מתן בסתר חבילות מזון לפי רשימות של הנערים בשכונה אותה הם מכירים טוב מכולם. המיזם פשט לכל הארץ וכיום יותר מאלף נערים לוקחים בכך חלק

קבוצת סח”י (סיירת חסד ייחודית) בשכונת רמת אליהו בראשון לציון החלה את פעילותה לפני פחות משנה והיום כבר מונה הקבוצה קרוב ל-50 בני נוער המשתתפים בקביעות בפעילות חסד ונתינה בשכונה ולמען רווחת תושביה.  במהלך משבר הקורונה שפוקד את ישראל והעולם, הרחיבה הקבוצה מאוד את פעילותה, ובני הנוער ומתנדבים נוספים אספו תרומות של מוצרי יסוד וחילקו חבילות מזון בהיקפים גבוהים מתמיד, למשפחות נזקקות וקשישים בשכונה. כך בונים חוסן קהילתי! 

משבר הקורונה גובה מחיר גבוה מהמשק הישראלי כולו אך הפגיעה העיקרית היא בקרב העניים, לפי נתונים שהתפרסמו ישנה עלייה חדה במספר הפונים לסיוע בחודשים האחרונים. בן ביטון (31) “צ’יפ”, רכז, קבוצת סח”י בראשון לציון מספר: “מאז פרוץ משבר הקורונה, הפעילות שלנו התרחבה מאוד. אולם לצד הרבה מאוד נזקקים שאנחנו מאתרים והעירייה מפנה אלינו, ישנה לשמחתי גם עלייה מתמדת במתנדבים ובבני נוער המעוניינים לסייע ולהיות מעורבים. הקבוצה ברמת אליהו היא מאוד מיוחדת, קבוצה בעלת אופי משפחתי ממש כמו השכונה עצמה, כולם מכירים את כולם ויודעים בדיוק מי בשכונה צריך עזרה”. בן בעל תואר בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הגיע לסח”י מעולם ההייטק בחיפוש אחר תפקיד עם משמעות מעבר להכנסה. “החניכים מנהלים את עצמם ובאמת כמעט ואין בי צורך, גם אם אני לא אגיע החלוקה תתקיים. יש פה דוגמא אמיתית למנהיגות שצמחה בתוך הקבוצה, חניכים שלא מפסיקים לפעול ולתת”. 

מנכ”ל ושותף מייסד של העמותה, אברהם חיון מסביר: “התוכנית מתמקדת בהעצמה ושילוב הנוער בעשייה חיובית באמצעות הכשרה המעודדת יזמות ומעורבות. סח”י מושתת על מודל היוצר שותפות עם בני נוער ונוטע בהם תחושת שייכות ואחריות אישית”.

את הפעילות של סח”י בשכונת רמת אליהו, התחילו שני בני נוער שהכירו את הפרויקט בעיר אחרת במטרה לסייע ולשפר את המצב בשכונה. אחד מהם הוא יורדנוס טדסה (16), “אני הכרתי את סח”י בכפר הנוער קדמה שם למדתי, הייתי יוצא לפעילות בקריית מלאכי עם הקבוצה וחשבתי למה לא לפתוח קבוצה אצלי בשכונה, ברמת אליהו. אוהד רכז דרום של סח”י הגיע לשכונה שלנו וישבנו איתו גם חברים והחלטנו ללכת על זה ולנסות. לאט לאט מצטרפים עוד ועוד נערים מהשכונה ואני מאוד שמח שהקבוצה נהיית סיפור הצלחה!”.

היום, אחד מהפעילים הבולטים בקבוצה הוא עלמקן ALMKEN עלמו ALMO (19) המתגורר בעצמו בשכונה ועלה לארץ בשנת 2005 מאתיופיה כשהוא בן 4. לעלמקן 6 אחים והוא מתגורר עם הוריו, עובד כספר במספרה והיה מהמתנדבים הראשונים שהגיעו לפעילות הקבוצה בסח”י בשכונה: “חבר קרוב כל הזמן דיבר על סח”י, בוא תראה אתה חייב להצטרף הוא אמר לי. אז יום אחד הגעתי ומאז לא הפסקתי. יש סיפוק אדיר מהפעילות, עצם ההזדמנות לעשות חסד עם אחרים ועוד בשכונה שלי ממש מרגשת. אצלנו בשכונה יש הרבה סיפורים על נערים שנופלים למקומות לא טובים, המצב לא תמיד הכי טוב. לראות אותם באים לפעילות במקום ללכת להסתובב בלילה ולהסתבך, נותן לי הרבה משמעות. בהתחלה הייתי סופר את החניכים שהגיעו בעשר אצבעות, היום אני כבר לא יכול. פשוט כיף לראות, אני מרגיש שהחיבור שלי עם בני נוער וצעירים אחרים מהשכונה הרבה יותר חזק בזכות סח”י. אנחנו מדברים, מתייעצים, מספרים, זה מגדיל את תחושת החיבור בינינו ולשכונה. אני מרגיש שאנחנו כבר לא לבד. לתחושה הזו יש השפעה גם בחיים בכלל, לא רק במסגרת של סח”י. הפעילות בסח”י משנה חיים! עלמקן מתנדב גם במד”א ומלווה ותומך באישה מבוגרת בשכונה הזקוקה לסיוע עם קניות ותרופות

כיום, סח”י נחשבת לאחת מהתוכניות החברתיות המבטיחות בישראל, בעלת השפעה מוכחת בעבודה עם נוער בסיכון, צעירים וצעירות בפריפריה וקהילות מוחלשות ברחבי הארץ. 36 סיירות חסד פעילות היום ברחבי הארץ מצפון ועד דרום, כאלף בני נוער מעורבים בפעילויות נתינה בכל שבוע והם מסייעים ליותר מ-2000 משפחות ויחידים בקהילות. כחלק מתפיסת העולם הקוראת לאחדות, סח”י פועלת בקרב בני נוער חילונים, מסורתיים, דתיים וחרדים, ממגוון עדות.

על פי נתונים הלמ”ס דרך הפעילות, זוכים בני הנוער להשתייך למסגרת מטיבה, הם פעילים במהלך השנה על בסיס שבועי ומשתתפים במגוון פעילויות ביניהן: חלוקת מזון למשפחות נזקקות, שיפוץ בתים לנזקקים ובעלי צרכים מיוחדים, ליווי קשישים וניצולי שואה עריריים, הנגשת מבני ציבור לנכים ואיתור צרכים ספציפיים בתוך הקהילה, גם בעתות חירום. כך בימים אלו, בתקופת משבר הקורונה, קבוצות סח”י הוכרו ככוח חיוני ופעלו בשיתוף עם הרשויות המקומיות בכל הארץ במטרה לאתר נזקקים ולחלק חבילות מזון. עיקר הפעילות של סח”י מתמקדת בשכונות בעלות דירוג סוציואקונומי נמוך, תוך עידוד ורתימת עשרות מתנדבים, בני משפחה ואנשים נוספים מהקהילה, המסייעים לבני הנוער ותומכים בהם בפעילות החשובה. 

שכונת רמת אליהו מדורגת בתחתית הדירוג הסוציואקונומי של הלמ”ס, כ-30% מתושבי השכונה נעזרים בשירותי הרווחה בעיר. מנהל המתנ”ס קולין היימס מוסיף: “שכונת רמת אליהו הינה פריפריה חברתית בעיר יחסית עשירה במרכז הארץ, הפעילות של סח”י מעוררת השראה בשכונה משני היבטים: העזרה לזולת והסיוע לנזקקים וההיבט השני, הקניית ערכים לבני הנוער ומתן מודל של חיי קהילה שלא מוכר להם. החיבור של שני הדברים הופך את סח”י לפרויקט עם אימפקט חשוב מאוד וכולנו תקווה שהפעילות תמשיך ותתרחב”. 

תגובות

להשאיר תגובה