על הספה על הפסיכיאטר ד"ר אילן וולקוב

מאז השביעי באוקטובר נראה כי הפכנו כולנו, מי יותר ומי פחות, לפוסט טראומטיים. כל חולשה התעצמה, חששות רבים התפתחו לחרדות וההתמכרויות העמיקו ובאופן כללי ישנה התחושה שלא נותרה קרקע יציבה תחת אף ישראלי בציון.

במיוחד בשביל זה יצאנו לשיחה עם דוקטור אילן וולקוב, פסיכיאטר מומחה ומנהל המרכז הרפואי Mindme  בקניון רמת אביב שיושיב אותנו לשעה על הספה ויעזור לנו להבין איך בכל זאת אפשר להתמודד עם התקופה הזאת, איך עוברים אותה בשלום והאם יש סיכוי לצאת ממנה מחוזקים.

האם יש עלייה במספר הפניות בגלל המלחמה?

יש עלייה משמעותית בעלייה בפניות, הן מבחינת אנשים שחווים לראשונה חרדות, הן מבחינת מטופלים ותיקים שפתאום תחת הלחץ חווים החמרה, והן מבחינת התמכרויות – שהן ניסיון לא מוצלח לאסקפיזם בתקופה המורכבת הזו. 

מה ההתמודדויות הנפוצות ביותר? האם נעשה שינוי מאז השביעי באוקטובר?

ההתמודדות הכי נפוצות הן חרדות, שזה מצב בו לחצים חיצוניים או פנימיים משבשים את המנגנון שאמור לעזור לנו להתגייס לאיומים וסכנה, ודיסתימיה – שזה מצב שבו אדם יכול לתפקד מאוד, ולנהל אורך חיים לכאורה תקין, אך בפועל הכל הוא ״חצי כוח״, הוא מדוכדך, הוא לא מספיק נהנה, והוא בעיקר מעביר את החיים יום אחר יום… לצד זה, יש כמובן טראומות רבות (של המלחמה, ומיניות), הפרעות אכילה (יש לנו יחידה מיוחדת לשם כך), והתמכרויות על שלל צבעיהם.

למה אנשים כל כך מפחדים להגיע לפסיכיאטר ואיך אתה מתמודד עם זה במרכז שלך?

אנשים מפחדים להגיע, כי הם עדיים שבויים של קונספציות עבר, בהן פסיכיאטריה יוחסה למשהו שונה מאוד ממה שהיא כיום. אם הם היו מבינים שפסיכיאטר הוא בסך הכל רופא ומטפל, שמגיע לייעץ להם כיצד לשפר את איכות החיים שלהם, לתת להם מידע, וכלים, הם היו מגיעים בהמוניהם.

מה האתגר הגדול ביותר של הפסיכיאטריה בישראל?

האתגר הכי גדול בעיניי הוא ההנגשה של הנושאים לציבור הרחב, תיווך ההבנה שבריאות הנפש היא עניין של איכות חיים, שכולנו אנושיים, ושפסיכיאטריה זה לכולם.

האם ניסית חלק מהתרופות שאתה נותן על מנת לחוות את חוויות המתמודד?

בתור מאובחן בהפרעת קשב וריכוז, ניסיתי לתקופה סטימולנטים, כמו ריטלין וחבריו, אך בסופו של דבר למדתי לסגל לעצמי אורך חיים, וחיים מקצועיים, שמאפשרים לי לאזן את הפרעת הקשב ללא טיפול תרופתי, ואף להרוויח מהדבר הזה ולהישען עליו.

איך אתה מרגיע את החרדות שלך?

אני שוחה. בגדול אני ממליץ לכל מטופל שלי לעסוק בספורט. זה לא באמת מנה איזה סוג של פעילות – העיקר לעשות אותה.

איזה פתרון מיוחד שמציעים במיינדמי שאין במקומות אחרים

אנחנו מסוגלים לתת מענה למגוון צרכים אישיים ומשפחתיים של בריאות הנפש, המענים מתחילים מטיפול רגשי פשוט של בעיות יום יומיות, ונגמרים בעבודת צוות של מטפלים רבים, המאפשרים חלופת אשפוז למשברים נפשיים גדולים. כל המנעד הזה, והניסיון הזה, קיים תחת קורת גג אחת מגובשת.

מה הייחודיות של מיינדמי?

תשובה: אנחנו עובדים בעבודת צוות, ומקפידים ״לראות את המטופל״, ולקיים מולו כל העת דיאלוג קרוב.

לפרטים נוספים:  https://mindme.co.il/ 

 

תגובות

להשאיר תגובה