תנועת הצופים לא עומדת מנגד, בעוד הסערה לא שוככת. שיח ציבורי מתלהם, חשש לשלומה של הדמוקרטיה, החרפת הקיצוניות, העמקת שסעים חברתיים ותחושות קשות של חוסר אונים ושל אובדן החיבור הבסיסי בין חלקי החברה – כל אלה הביאו את תנועת הנוער הגדולה ביותר בישראל ליזום מאהלי הידברות ושיח מקרב ברחבי הארץ תחת הכותרת "כי אנשים אחים אנחנו", כאשר האירועים יתקיימו בת"א (כיכר הבימה), ירושלים (רחבת הכנסת), באר שבע (מרכז המורים), חיפה (מרכז חורב) ועוד.

התנועה קוראת ל-100,000 חניכי/ות, אלפי בוגרי/ות, עובדי/ות ומאות מתנדבי/ות התנועה, ללא קשר לשיוך לצד מפלגתי ובהתאם לעקרונות לחינוך הפוליטי בתנועה, לקיים שיח סובלני ומקרב, לפעול להנמכת הלהבות בשיח הציבורי ולמען קירוב החלקים השונים בחברה הישראלית תוך עמידה על עקרונותיה ועל ערכיה של תנועת הצופים.

יו"ר תנועת הצופים, רז פרל: "בדיון חירום שהתקיים בהנהגה ארצית קיימנו שיח מעמיק לגבי מצבה של החברה הישראלית ותפקידה של תנועת הנוער בעת הזו. תנועת הצופים הינה תנועה ותיקה ושורשיה נטועים עמוק בכל רובדי החברה הישראלית, ערכי התנועה נשענים על יסודות דמוקרטיים של שוויון, חירות, וסובלנות ועל מגילת העצמאות. יותר מכל, אנו מודאגים/ות מהפילוג, השיסוי והשיח המתלהם, משבירת "כללי המשחק" שעלולה להוביל לפירוק החברה. עכשיו, יותר מתמיד, נכון שנזכיר בקול ברור מהו יעודה של תנועת הצופים ולאור אילו ערכים אנו מחנכים/ות את חניכי/ות ובוגרי/ות התנועה: "תנועת הצופים מטפחת חיים קבוצתיים דמוקרטיים, שואפת לשינוי פני החברה, לשמירה על כבוד האדם וחירותו, תוך יצירת מכנה משותף וערבות הדדית בין שונים-שווים בחברה הישראלית" (מתוך ייעוד התנועה).

"כתנועת הנוער הגדולה והמובילה בישראל עלינו לקחת אחריות על המדינה והחברה, לשמור על אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל ברוח מגילת העצמאות, לפעול ללא לאות למען שמירה על שיח ציבורי הולם ולמען שמירה על שלמות החברה הישראלית. לצד העיסוק החינוכי התנועתי, אנו קוראים/ות לציבור הישראלי כולו לקחת אחריות על החברה ועל המדינה, לשמור עליהן מכל משמר, לקרוא בקול – לא לשיסוי, לא לפילוג, לא לשיח מתלהם. לראש הממשלה, לראש האופוזיציה ולראשי המפלגות כולן – לא לשנות את כללי המשחק ללא הסכמה רחבה, לא לוותר על המהות של מדינה דמוקרטית, לפעול באמת למען הידברות. זו האחריות החשובה ביותר שלכם כלפי החברה הישראלית" .

תגובות

להשאיר תגובה