כל אחד רוצה

החלום של רוב הילדים, וגם לא מעט מבוגרים הוא להיות מפורסם, או לפחות להופיע באחת בפרסומת ולזכות בכמה רגעי תהילה. כיום, בעידן הרב ערוצי ופרסומי, כשתכניות טלוויזיה, פרסומות וחשיפה עצמית הם כה נפוצים, נראה שהחלום הזה אף התחזק. עד כדי כך שרבים יכולים ליפול קורבן לסוכנויות דוגמנות כביכול שייקחו מהם סכומי כסף עצומים, יבטיחו הרים וגבעות ואחר כך ייעלמו מהסביבה ויותירו אחריהם מפח נפש וחור בכיס.

אופיר שרון, מנכ"ל Sharon Agency , הוא בעל ניסיון של  מעל 7 שנים בניהול וסיוע לילדים, ילדות וגם לבוגרים בצעדיהם הראשונים בתחום. קשה לו לשתוק מול המקרים שהוא רואה ושומע , לאחרונה יותר מתמיד, אולי בגלל הקלות של העידן הדיגיטלי. "אני מכיר לפחות שבעה סוכנויות נצלניות כאלה בארץ שיכולות לסחוט מילד והוריו גם 10,000 שקלים לחודש,  זה מתחיל בפרסומים ובאנרים שהילד רואה באינטרנט וברשתות חברתיות פופולאריות כמו פייסבוק ואינסטגרם,  עם כותרות כמו 'רוצה לשחק בסדרה גאליס? הרשם עכשיו!', יכול להיות גם שבגלל ריבוי הערוצים והתקשורת יוצר אשליה שיש המון סדרות, פרסומות וסרטים להשתתף בהם. ל'סוכנות' מגיעים מאות ילדים שחולמים לשחק בסדרה, אחרי אודישן קצר אומרים להם שהם התקבלו לסדרה ולסוכנות ומבטיחים להם שיהיו כוכבים, ובסופו של דבר דורשים לשלם כסף על ייצוג במקום. צריך להבהיר: אתה לא אמור לשלם לשום סוכנות על ייצוג, אלא להכין בוק  (תיק צילומים) על ה'ייצוג' הזה הם לוקחים סכומים שמגיעים ל7,000 שקלים לשנה וגם הרבה יותר, כשמחלקים את הסכומים ל-12 תשלומים. אין מחיר אחיד, הסוכנויות האלה עושקות כמה שהן יכולות.

"הילדים  או הצעירים חושבים שהם התקבלו לתפקיד בסדרה כלשהי, כי מבטיחים להם עבודה, אחרי שבועיים מתקשרים ואומרים שההפקה כביכול בוטלה, אבל ממשיכים לחייב את חשבונם, מרגע זה הם נעלמים. למעשה לסוכנות הזו אין שום קשר להפקת הסדרה ופעמים רבות צילומי הסדרה למעשה כבר הסתיימו".

הסוכנויות האלו מנסות למשוך אליהן אנשים מכל הגילאים, אבל נראה שילדים הם פיתיון קל יותר:" לא משנה לבעלי הסוכנויות אם מדובר בילד יפה, מכוער, באשה זקנה שלא ממש סביר להניח שתדגמן או תופיע בסדרות. הם מצדם רק רואים את הכסף", אומר שרון", יחד עם זאת, כשאם רואה ילדים רבים מופיעים בפרסומות היא עלולה לרצות שגם את ילדה יראו על גבי המרקע, אז היא תשלם כמה שצריך כי מבטיחים לה כל מיני דברים. יש הורים כאלה שהם 'פושרס' וזה מביא אותם למקומות לא נכונים , כאלו שלא רוצים להרוויח כסף איתם אלא על חשבונם".

איך בכל זאת עושים את זה נכון?

"קודם כל צריך לבדוק אם יש לסוכנות אתר, עמוד פייסבוק, עבודות שהסוכנות עשתה בעבר, טלפון של הסוכנות, כתובת ומשרד אמיתי. האם מופיעים בכלי התקשורת ידיעות או אזכורים  הקשורים לסוכנות. חשוב לזכור שלא משלמים לסוכנות כסף עבור ייצוג. רווח של סוכן אמיתי נגבה מעבודה אותה הוא קובע לדוגמנ/ית ואי אפשר להבטיח כלום מראש. מי שמבטיח הרים וגבהות – תוכלו לדעת כי הוא משקר, בתחום הזה אין וודאות וסוכן אמיתי לא יכול לדעת איזה עבודות תקבל.

הדבר היחיד שצריך לבוא אתו או לעשות בהמשך זה בוק צילומים : תמונות מקצועיות בהן סוכן משתמש על מנת לשווק את הדוגמנ/ית לעבודות,  וגם כאן צריך להיזהר: כל סוכנות יכולה לדרוש בוק אבל הסוכנויות עושות על זה כסף, אם את פונה לסוכנות כלשהי שמחייבת שתעשה בוק דרכה, חייבת להידלק לך נורה אדומה, בוק באמת עולה כסף אבל הוא צריך להיות איכותי".

לדבריו, עלותו של בוק מקצועי נעה בין 2,000-4,000 שקלים לדוגמנית בוגרת, בוק לילדים יעלה בין 900-1,300 שקלים. חשוב מאוד שהבוק יופק ברמה גבוהה עם צלם אופנה, מאפרת, מעצב שיער וסטיילינג, סטודיו לצילום ועורך בתוכנת פוטושופ, שכולם מקצועיים ומיומנים. "כל סוכנות יכולה לדרוש בוק, לעשות את הבוק דרך הסוכנות אפשר, אבל זו המלצה בלבד, יש להיזהר ממי שמחייב לעשותו דרך הסוכנות המנצלת את העובדה שאנשים לא יודעים מה זה בוק איכותי, ישנן סוכנויות נצלניות שמביאות צלם שלוקח גרושים על עבודתו ומאפרת מתחילה שעולה להם 300 ש"ח, הם מחייבים את הילדה לעשות אצלם את הבוק ב-3,000 ש"ח ומעלה. ככה עושים היום כסף".

בסוכנות Sharon Agency יש סטודיו לצילום שבו נעשות הפקות אופנה וגם בוקים למי שמעוניין, אבל שרון לא מחייב אף אחד לכך. "אני לא מחייב לעשות דרכי בוק, כי אני לא מחפש להרוויח כסף על חשבון מישהו. אם בחורה רוצה לצלם דרכי  בוק אני מאפשר לה כמובן, בעלות  סבירה של 1,500-2,000 שקל וזה בוק ראוי שניתן גם לחדשו".

צריך להיות זהירים ואף חשדניים גם בנוגע לצלמים הרוצים לצלם לתיק העבודות שלהם בנות, בפרט בבגדי ים. "יש להיזהר, לבדוק מי הצלם, חפשו את שמו בגוגל ואל תשאירו אותה לבד  ילדה מתחת לגיל 18 מחויבת להגיע עם אחד ההורים", מתריע שרון, "חשוב לי שכל ילד וילדה בחור ובחורה ידעי שיש המון נוכלים בתחום הזה, יש המון מטרידים שמציעים לבנות צילומי בגדי ים ומטרידים אותה במהלכם, שמעתי סיפורים רבים כאלו. לסוכנות שלי אני לא מקבל קטינים או קטינות ללא ליווי של אחד מההורים".

נטע פלג

34 הערות

להשאיר תגובה