בין התאריכים 6-17.10 יתקיים בתיאטרון גבעתיים פסטיבל מספרי סיפורים בפעם ה-29. הפסטיבל, הגדול מסוגו בעולם, התקיים לראשונה ב-1993 בניהולו האמנותי של מספר הסיפורים, איש התיאטרון, הסופר, המשורר ואיש התקשורת יוסי אלפי. פסטיבל מספרי סיפורים הפך בעשורים האחרונים לנכס צאן ברזל וביסס את מעמדו כאוצר תרבותי יקר בחברה הישראלית אשר גם משמר באדיקות את התרבויות מהן היגרנו כולנו ארצה – היידיש והלדינו, לצד מסורות הייקים, העיראקים התימנים ועוד.

הפסטיבל מספר את סיפוריה המרתקים של מדינת ישראל ותושביה דרך עיניהם של מאות מספרים-אנשי תקשורת, אמנים, אנשי צבא, פוליטיקאים, אנשי תעשיית הבידור, משוררים, סופרים ורבים נוספים מכל הקצוות של החברה הישראלית וגווניה. לצד פאנלים בנושאים מגוונים יתקיימו מופעים של טובי ובכירי אנשי התרבות.

בין המשתתפים בפסטיבל השנה יהיו: מפכ”ל המשטרה רנ”צ קובי שבתאי, הנשיא לשעבר ראובן (רובי) ריבלין, כלת פרס ישראל נורית הירש, חתן פרס ישראל בזמר העברי יהורם גאון, יהושע סובול, גיל שוחט ומיקי קם, שלום שמחון, שמעון פרנס, ח”כ רם בן ברק,  מוקי צור, מירי אלוני, אורן נהרי, דורון נשר, מיקי רוזנטל, שרה’לה שרון, יהודה אטלס, רון בן ישי, גילה בשארי, אביגדור קהלני, בכירי המוסד לשעבר – גד שומרון וראובן מרחב, ניצה שאול, עינת שרוף, דורון סולומון, מיכה לימור, רוביק רוזנטל, עמרי שלמון ועוד.

כמו כן יתקיים ערב מיוחד ומרגש של אמני ישראל המצדיעים לזמרת מירי אלוני בהשתתפות חברות ושותפות לדרך מימיה בלהקה הצבאית – אופירה גלוסקא ורדינה כהן, אסתי כץ, נויה מנדל וניצה שאול שיתאחדו על הבמה.

אחד האירועים המרכזיים יתקיים תחת הכותרת הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה, לרגל פתיחתו של מוזיאון הלוחם היהודי ביד לשריון לטרון  בו יסופרו סיפורם של הלוחמים והלוחמות היהודים, בצבאות בעלות הברית ובפרטיזנים במלחמת העולם השנייה, בניצחון על הנאצים ושותפיהם. חשיפה מיוחדת של סיפורם הלא מסופר עד היום, של מיליון וחצי לוחמים ולוחמות, בני העם היהודי, במלחמת העולם השנייה, לעתים בצבאות יריבים.

 ערב חדש ומיוחד בפסטיבל הוא חפלה עיראקית – סיפורו של צ’לרי בגדאד עם להקת נגנים צעירה שמביאה את סיפור יוצרי המוזיקה העיראקית בבגדד.  הערב יספר את סיפורה של תזמורת תזמורת עיראקית קלאסית מצליחה בעיראק שרבים מחבריה היו יהודים ועם הגיעם לארץ יצרו את תזמורת רשות השידור בניצוחו של זוזו מוסא האגדי.

במהלך הערב יתקיים מופע עם שישה ונגנים/זמרים צעירים בהם גם שרי אלפי, חלקם דור שני ושלישי לנגנים האורגינליים שיפיחו רוח חדשה לחפלה העיראקית.

כוכבת הרמבטיקו היווניה קטרינה צירידו ולהקתה חוזרים לפסטיבל לאור הביקוש הרב במופע ״ גבירות הרמבטיקו היווני״ אירוע מיוחד המספר את סיפורן של זמרות הרמבטיקו היהודיות ביוון שהפכו לקלאסיקה ביוון. שילוב של שירה, מוסיקה וסיפוריו המרגשים של יוסי אלפי על זמרות הרמבטיקו היהודיות.

עוד בתכנית, ערב מרתק במיוחד בשם סיפורי מרגלים  – על ריגול ומודיעין שיעסוק בספרי הריגול שכתבו בכירי מוסד לשעבר, בניהם – אליעזר גייזי צפריר ( “אנא כורדי – רומן מלחמה ומילוט בכורדיסטאן”, “שטן גדול שטן קטן – מהפכה ומילוט באיראן” ו-“פלונטר – שוטר תנועה בסבך הלבנוני”), יפתח רייכר עתיר (“המורה לאנגלית” ו-“מוות שימושי מאוד”), מישקה בן דוד מחברם של עשרים ספרים, האחרונים בניהם – “חודש בשנה” ו”פגישה בקצה הגשר”, גד שומרון מחבר הספר “המוסד ואנחנו” וראובן מרחב מחבר הספר “מקום במרחב”. ערב של מתח החושף את עולם הריגול שרותח מתחת לפני השטח.

פאנל חגיגי בנושא 140 שנה לעליית יהדות תימן יעסוק בקהילה שלא ויתרה על תרבותה, והפכה את הציונית למעשית ופואטית באותו הזמן. בזכות חוכמת האבות אותה שיננה הקהילה במשך מאות שנים נשמרה תרבות עשירה ומעניינת מלאת צבעים, ריחות ומנגינות.

מאיפה באה הנשמה היהודית ומי המציא את התוכן לשתי המילים הללו? בערב יידישע נשמה – נשמה יהודית יעסקו הדוברים מנדי כהנא , שמוליק עצמון, קובי לוריא, ד”ר לאה גרפינקל, אביגיל אולגה מלישצ’וק בשאלות אלו ועוד. ערב  עם נשמה יהודית בשירים ובסיפורים  שמרעידים את הלב ואת הנשמה, בליווי מוזיקלי של הכנרת טניה וינוקור.

עוד בפסטיבל:

125- שנה לקונגרס הציוני. היום, כשיש לנו מדינה ויש לנו דגל ויש למדינה שם, ממשלה, כנסת, בית משפט ומשטרה טוב לחזור ולשמוע מה קרה לפני 125 שנים כשברכיו של חוזה המדינה רעדו לקראת נאום הפתיחה.

פרופ’ חנוך גוטפרוינד, פרופ’ ימימה בן מנחם, אילן שחורי, אורן נהרי , פרופ’ ברק קול ועוד יספרו על ביקורו של אינשטיין בישראל לפני בדיוק 100 שנה.

רבה טליה אבנון בנבנישתי, רבה פרופ’ דליה מרקס, רבה נעמה קלמן, רבה רינת צפניה ורבה חן בן אור צפוני ישתתפו בפאנל מרגש וחשוב שמציין 50 שנים לנשים ברבנות.

הלאדינו של יצחק נבון – ערב מיוחד יתקיים לכבוד יצחק נבון, הנשיא החמישי של מדינת ישראל, הצבר הראשון בכהונת נשיא, ששמר על גחלת קהילתו הלאדינו. ערב של שירים, סיפורים ושמחת החיים של שפה שלא מתה והרבה בזכותו של האיש הזה. בערב ישתתף הנשיא לשעבר ראובן (רובי ריבלין).

הפאנל “דורות של ייקים – 90 לארגון יוצאי מרכז אירופה” יעסוק בעלייתה של העדה הייקית בתקופת העלייה החמישית 1932, שהייתה סימן מובהק לשינוי המהותי של אוכלוסיית ארץ ישראל. הפאנל יתקיים לכבוד 90 לארגון יוצאי מרכז אירופה. קהילה ענפה שיצרה מוסדות קהילתיים של תרבות, חינוך, חברה, כלכלה ועוד.

הפאנל “סיפורים מחצר כינרת” יספר על חצר כנרת שהייתה לסמל. אחד האתרים החשובים והמעניינים בתולדות ההתיישבות בארץ ישראל.  עמרי שלמון,  מוקי צור, זהבה חכם גבאי, פרופ’ גור אלרואי , פרופ’ אסתר כרמל חכים, יהושע סובול ינסו להשיב על השאלה מה סודה של חצר כנרת שממנה יצאו הוגי הדעות והמייסדים של מפעלי ההתיישבות המגוונים בתקופת העלייה השנייה ותנועת העבודה.

הזמר חתן פרס ישראל בזמר העברי יהורם גאון ישתתף בערב במיוחד לכבודו ששמו יהורם גאון – מילדות ירושלמית לבמות העולם. בשיחה אחד על אחד עם יוסי אלפי יספר גאון מנקודת מבטו הבוגרת מה זה להיות ילד ירושלמי, מי היא משפחת גאון, איך גדל בבית הכנסת בצל הפייטנים, על להקת הנח”ל, התרנגולים, גשר הירקון. על ההפקות הגדולות, והחיים על סט הצילומים בקזבלן, מצור, הפריצה הגדולה ועוד.  ועל מאחורי הקלעים של הסדרות המיתולוגיות: “קרובים קרובים” “סברי מרנן”, מופע חד פעמי שלא יחזור על עצמו עם הזמר הישראלי ביותר שלנו.

הערב צעדים קטנים, ניצחונות גדולים – חברי איל”ן מספרים יעסוק בבעלי תפקידים וראשי משפחה שנפגעו ממחלת הפוליו אבל המשיכו ונלחמו למרות הכל. הערב יתמקד בארגון איל”ן שעוזר לדורות של נפגעים להמשיך את חייהם בצורה הטובה ביותר למרות ועל אף הכל הצעדים הקטנים הביאו ניצחונות גדולים במאבקים אינסופיים.

ערב של הוקרה בתנועת המושבים בשם סיפורים מהמושב – מחווה לתנועת המושבים יעסוק בתנועה שקבעה את גבולות ישראל וגם את תרבות ההתיישבות הכפרית. עבדו למחייתם ונלחמו על קיומם, הקימו מערכות חקלאות והתיישבות כפרית ושמרו על גבולות המדינה, כמו היו חיילים ללא מדים. בין המשתתפים באירוע יהיו השר לשעבר שלום שמחון, עו”ד עמית יפקח מזכ”ל תנועת המושבים, ד”ר רינה רייניץ אידן שמעון ביטון, יהודה אטלס, נפתלי בן סירא, ד”ר נחמיה שחף וח”כ רם בן ברק.

לצד כל אלו יתקיימו מופעים רבים – גיל שוחט יארח את מיקי קם, אורית וולף ונתן דטנר, טילדה רג’ואן והצוענים עם לאוניד פטשקה, ג’קי לוי ועירן צנחני עם “בול בפוני”, משה להב הטיש הגדול, דן לאור ונתן סלור משירי אלתרמן, אלי גורנשטיין שר סינטרה, ננסי ברנדס, דורון נשר, מחווה לאריק לביא ועוד.

ראש עיריית גבעתיים רן קוניק:  “פסטיבל מספרי סיפורים הינו מנכסיה התרבותיים הגדולים ביותר של ישראל ושל העיר גבעתיים בפרט. זהו פסטיבל מוצלח ששמו מוכר בכל בית בישראל, וזוהי זכות וגאווה גדולה עבורנו, לארח כאן בגבעתיים, את המוסד הנפלא הזה, שנה אחר שנה”

מייסד הפסטיבל ומנהלו האמנותי יוסי אלפי: “כל שנה הפסטיבל הופך להיות יותר משויף, מעובד ומלוטש משנים קודמות. השנה, זו השנה ה-29, ואני לא מאמין, כי אני עדיין ילד ובכל זאת ממשיך לספר סיפורים ובעיקר לשמוע סיפורים. ההתרגשות היא גדולה כי אנחנו כבר לקראת שנת ה-30, והשנה אספנו עשרות מופעים שכל אחד מהם מספר סיפור אחר על המדינה בה אנחנו חיים. אני רואה אחריות גדולה בנטל שלקחתי על עצמי לספר את סיפורו של עם ישראל. זה לא קל אבל זה מרגש, ובכל שנה זה מרגש יותר”

גם השנה שמרו מפיקי הפסטיבל על מחירים שווים לכל נפש, מתוך מגמה לשמר את עממיותו של הפסטיבל.

6-17.10.22
תיאטרון גבעתיים

פייסבוק פסטיבל: https://www.facebook.com/IsraelStoryTelling
קישור למכירת כרטיסים:

כרטיסים: *8023

Pashbar.co.il

תגובות

להשאיר תגובה