עמותת "משפחה אחת", שמאז המלחמה שילשה את פעילותה, אירחה יום ריטריט ייחודי ל-25 מהקצינים הבכירים ביותר של "מרכז נפגעי צה"ל" שאמונים על הבשורות הקשות למשפחות נפגעי צה"ל והחללים. 

"משפחה אחת", שמשימתה היא לספק את כל סוגי התמיכה הדרושים לנפגעי טרור ובני משפחותיהם, מוצפת בפניות של אלפי משפחות שכולות, יתומים, פצועים ונפגעים נוספים. מאז ה-7 באוקטובר "משפחה אחת" נאלצה לשמור על התוכניות הקודמות שלה תוך התרחבות ומציאת דרכים חדשות להגיע לכל כך הרבה אנשים בכל כך מעט זמן. העמותה נאלצה למצוא דרכים חדשות לסייע בבעיות חדשות, כמו פתרונות למשפחות המפונות, ייעוץ למשפחות החטופים שעדיין בשבי, והלחץ והאתגר הגוברים לחיילי וחיילות צה"ל בעצמם. "אנחנו מדינה קטנה, וכולם מכירים מישהו שחווה אובדן טרגי", המסבירה בתיה וינברג רכזת הצפון של העמותה. "זה כל כך אישי לכולם, וזה גבה מחיר עצום מהקצינים האלה".

האירוע היווה הפוגה קצרה ותמיכה לבעלי התפקידים הקשים ביותר בצבא ההגנה לישראל הקצינים התכנסו למפגש משותף מתוך מטרה לחזק אלה את אלה, לקבל ייעוץ ותמיכה מעובדים סוציאליים ולהשתחרר במעט משירותם המלחיץ והרגיש, בייחוד בימים אלה. היום, שהועבר בבית פרטי באזור קיסריה של מדליין בלאק, כלל סדנאות, מפגשים חשובים עם אנשי מקצוע, ארוחת צהריים עשירה ושיעורי יוגה והתעמלות.

 

אלונה סלומן היא הקצינה האחראית על מפקדת "מרכז נפגעי צה"ל" והיא גם תומכת וותיקה וחברת הוועד הכללי של "משפחה אחת".  "אני יודעת כבר הרבה זמן של'משפחה אחת' יש הרבה חוכמה וניסיון ועזרה לאנשים שנמצאים באבל עצום, לפגוש משפחות שבורות מאימה ומוות ולדבר איתן ברגעים הכי קשים שלהן. זו הייתה דרך לחלוק את החוכמה הזו עם קציני צה"ל שלקחו על עצמם את המשימה המאתגרת הזו".

בתיה ויינברג, אלונה סלומן ובעלת הבית מדליין בלאק

"החלק הכי קשה לשוטרים האלה הוא לספוג את הכעס והכאב שמבטאים האבלים", היא אומרת, "לפעמים הם מגיעים למשפחות שטורקות את הדלת ולא מאפשרות להם להיכנס הביתה. בזמן שכל אחד יכול להבין את התחושות הקשות שלו, הקצינים האלה הם אלה שצריכים לספוג הכל ולהיות עם המשפחות שבעה ימים".

מרכז נפגעי צה"ל הוא חטיבה ייחודית של 1800 חיילים שתפקידה ליידע את משפחות הנופלים.  היחידה הוקמה בשנת 1948 אך הפכה ליחידה פעילה רק שנתיים לאחר מלחמת יום הכיפורים ב-1973, שגבתה את חייהם של אלפי ישראלים. עליהם מוטלת המשימה להודיע למשפחות הנופלים, ולאחר מכן להישאר בקבוצות של שלושה עם כל משפחה שכולה להלוויה ולשבוע השבעה.

 

תגובות

להשאיר תגובה