מוזיאון העם היהודי 'אנו' מציג : התערוכה שתשבור לכם את הלב

בסופ"ש נפתחה לציבור תערוכת האומנות 'שבעה באוקטובר' במזויאון 'אנו' שזה אולי הניסיון המקיף הראשון שבוחן את תגובת עולם התרבות לטבח המטלטל שעברו ישובי וקיבוצי העוטף, החטופים והמלחמה בעזה התוצאה היא מגוון אומנותי רחב שמבטא כאב, צער, אובדן, חרדות קמאיות לצד תקווה והאפשרות לצמוח מתוך השבר

 

 

 

'שבעה באוקטובר' הנה תערוכה מגוונת מאוד שכוללת מיצג וידאו של צלמי עתונות, רישומים, ציורים במגוון טכניקות כשברקע מושמעים שירי התקופה. גם זהות האמנים מעניינת לא פחות והיא כוללת אמנים שנרצחו במתקפה כמו הצלם רועי עידן, הוא הצייר המדהים – יונתן חצור ז"ל אשר לפני שיצא אל הקרב בו נהרג, תועד מצייר בגיר על לוח בבית ספר בעזה את כלבו האהוב, אוסקר. יונתן יחסית לגילו הצעיר מציג גוף עבודות מרשים שכוללים רישומים בהם מופיעים דימויים המשלבים בין אדם לחיה, אדם ומכונה, אנושיות ומפלצתיות.

ד"ר זיוה ילין
דינה שנהב – פרחים אחרי אוקטובר
מרים כבסה – העיקר ענייני הרקיע
אלחנני אודליה צו 8 (2021)

 

העבודות כוללות גם יצירות 'נבואיות' שנוצרו טרם המאורע המכונן כמו האוצרת והאמנית ד"ר זיוה ילין שציירה את נופי בארי בגווני אדום ושחור המסמלים משפחתיות, חום ואהבה אך לאחר השבת ההיא היא כבר נתפסים באופן שונה. ציור של ילין אף נתלה לאחר הטבח במוזיאון ישראל ובכך הוא עבר 'קנוניזציה' והפך לחלק מהסיפור של האומנות הישראלית המודרנית.

לוכדי החלומות של רז בן עמי

מיצג לוכדי החלומות של רז בן עמי (57) מקבל את האורחים בכניסה והוא משמש דימוי מוחשי לטרגדיה הנוראה. בן עמי נולדה וחיה בקיבוץ בארי. היא נחטפה מביתה יחד עם בן-זוגה אוהד (55). בשעה 07:20, אוהד כתב לבתו שהמחבלים חדרו לביתם. רז תועדה מובלת בידי מחבלים לעזה כשהיא יחפה ולבושה בפיג'מה. ב-31.10.23 חזרה רז הביתה במסגרת אחת מפעימות עסקת החזרת החטופים. רז החלה לעסוק באומנות מאז שעזבה את עבודתה כאקונומית בחדר האוכל של הקיבוץ.

אלה בן עמי בתה מספרת : "כמי שהיתה רגישה תמיד ליופי ולעיצוב, מילאה את חייה ביצירה שהביאה לה סיפוק ושלווה. לצד ציור, פיסול בפימו ועוד, החלה לעצב ולסרוג לוכדי חלומות צבעוניים ויפים. לפי האמונה האינדיאנית, לוכדי החלומות מגינים על האדם בשנתו: הם מסננים את החלומות הרעים ומאפשרים לחלומות הטובים לחלוף ברשת הקורים אל האדם הישן בנחת".

 

מחווה לאמנית הגרפיטי ענבר הימן ז"ל
'סופה' – שי אזולאי
ניל וקארין רומנו . בארי 7/10

 

התערוכה תינעל 1/11/24

תגובות

להשאיר תגובה