רגע לפני החנוכה, כשריח הסופגניות כבר מזמן באוויר, קבלו הצעה לבילוי משמין מנחת ולא מקלוריות, התערוכה "חנוכיה לי יש" במוזיאון נחום גוטמן, תערוכה המאפשרת הצצה נדירה לאוסף מרשים של כ-60 חנוכיות ממגוון קהילות ישראל, מאוסף דרורה ופנחס זכאי.

את התערוכה אצרה ניצה בהרוזי, והיא משקפת את הסגנונות השונים של ארצות המוצא של החנוכיות ואת התקופות בהן נוצרו. התבוננות בתערוכת החנוכיות, היא מסע במקום ובזמן בחיי העם היהודי לדורותיו, דרכו מתוודעים לגלגוליה של החנוכייה במרוצת הדורות.

את החנוכיות רכשו דרורה ופנחס זכאי, במסעותיהם במהלך 46 שנות נישואיהם, דרורה זכאי היתה בתו של דוד לובינסקי, יבואן מכוניות פיג'ו וסיטרואן, לאה, אימא שלה הייתה בתו של יעקב שלוש, ממקימי שכונת נווה צדק, (מקום משכנו של מוזיאון גוטמן), פנחס זכאי, בעלה של דרורה, כיהן עשרות שנים כמנכ"ל משותף בחברת דוד לובינסקי בע"מ.

כפעילות העשרה לקראת החג, נהגו דרורה ופנחס זכאי, לארח את הנכדים וחבריהם לכיתה, ולהציג בפניהם את אוסף החנוכיות שלהם. אירועי כיתה אלה זכו להצלחה בדור שגדל על טלוויזיה ומחשב.


חיח ד

ד"ר יעל אלמוג זכאי, בתם של דרורה ופנחס, שותפה בבנק איגוד ובפרסום "גיתם", יזמה את התערוכה לאחר פטירת הוריה, וביקשה בכך לאפשר לקהל הרחב ליהנות מהאוסף העשיר ערב חג החנוכה, בדיוק כפי שנהנו ילדיה וחבריהם, מהם באה ההשראה ליצירת התערוכה.

תערוכת החנוכיות מאפשרת למבקרים להתוודע לחוויה ולהנאה שבאספנות ולהבנת משמעות החנוכיות בהוויה היהודית.

במהלך ימי החנוכה ובתקופה בה תוצג התערוכה, יתקיימו לקהל הרחב בתערוכה, פעילויות חווייתיות בהנחיית צוות ההדרכה של מוזיאון נחום גוטמן לאמנות. ד"ר יעל אלמוג זכאי יזמה פעילויות מיוחדות לילדים מאוכלוסיות מוחלשות וילדים המתגוררים בעוטף עזה, שיגיעו במהלך חופשת החנוכה למוזיאון, יסיירו בתערוכת החנוכיות וייהנו מפעילות מיוחדת הקשורה לתערוכה ולחנוכיות המוצגות בה.

בהכנת התצוגה הושקעו משאבים רבים בחקר המוצא ובשימור החנוכיות, אשר שוחזרו למראן הזוהר והמרשים, כפי שהיו במקורן. כל אלו מקנים לחנוכיות המוצגות ערך היסטורי ורגשי רב.

התערוכה מציגה בתאריכים  16.11.15 – 16.12.15

 

תגובות

להשאיר תגובה