חגי הירשפלד, ,34 תל אביבי, מתגורר בדירה בקומה שלישית, עם מרפסת שהפכה לעיר-יער, מלאה בצמחיה ירוקה הכוללת עץ זית, עץ בננה, אבוקדו, צמחים מטפסים. רק כדי להכניס קצת טבע הביתה ולהתחבר לאדמה – אפילו בקומה השלישית.

את הקריירה הצבאית החל כצלם בעיתון במחנה, משם הקים חברת הפקות לסרטי תדמית ופרסומות. בהמשך פנה ללימודי אומנות בבצלאל, והחל להתברג בתעשייה כמפיק וכמציג בתערוכות במוזיאונים בת”א, בדגש על ציור המשלב אלמנטים של אדם וטבע.במשך שנים עבד עם חברות עסקיות בהפקת סרטוני תדמית וחיפש להכניס לחייו יותר משמעות. לכן לקח החלטה, משנת חיים, לעבוד להתגורר בדרום בחווה אקולוגית, הראשונה שנפתחה בישראל, במושב ניר משה בעוטף עזה, חווה בשם “אדמאמא”. חגי התגורר בחווה עם חבר בשם אביב וביחד השניים הקימו סביבם קהילה שמחוברת לטבע. החווה כללה 12 דונם של בוסתן, שם גידלו השניים ירקות והחלו לארגן ולהפיק אירועים של תודעה והתפתחות עצמית, לימוד על אקולוגית מעשית, הפקת פסטיבלים וכנסים, לחברי הקהילה שלהם.

כשחזר חגי לתל אביב, המשיך לחפש איך ליצור מרחב ירוק במרחב העירוני, הפחות נעים שכולל בעיקר פקקים, רעש, סטרס, עשן. המטרה של חגי היתה להוכיח שכל אחד יכול להקים מרחב כזה בבית שלו במרפסת, בחצר או בגג וכך נולד הרעיון של גינות עיר יער בלב העיר. הפרויקט הראשון היה של הקמת משתלה שיקומית בבת ים, בשיתוף עם עמותת יוצאים מהקופסא, באזור התעשייה של בת ים. המרחב מהר מאוד הפך לגינה שוקקת חיים, המציעה שיקום תעסוקתי לאנשים המתמודדים עם אתגרים ומשברים נפשיים. אליו הצטרפו שני חברים, אביב ושי. כשנגמר לעמותה התקציב להפעלת הגינה השיקומית, הציע אביב רעיון להקים עמותה בשם “ונטעת” ודרכה להתחיל לגייס תרומות להקמת גינות טיפוליות נוספות ונטוע עצים בכל רחבי הארץ. שי אטיאס התגייס ויחד עם חגי שניהם לקחו את תפקיד המנכ”ל והקימו יחד שלושתם את העמותה.

לפני שנתיים הוקמה העמותה “ונטעת” והמשימה הראשונה שלהם היתה לעודד אנשים לנטוע עצים. בעקבות פוסט שהעלו בפייסבוק, שבו הציבו לעצמם יעד של נטיעת 4500 עצים, הצליחו לייצר תנועה גדולה של אנשים ולנטוע מעל 2300 עצים. “התחלנו לעשות חיבורים בין אנשים שרצו לתרום כסף ולרכוש עצים, לבין אנשים שרצו לנטוע בטבע, לבין אגרונומים שעזרו במתן ייעוץ מה כדאי לנטוע ואיפה”, מספר חגי.

חגי וחבריו הקימו מטה פעילות ותוך 24 שעות נרשמו 800 איש, שרצו לקחת חלק במיזם החברתי אקולוגי שלהם. משם הרחיבו את הפעילות לסדנאות, הרצאות, עבודה עם רשויות מקומיות וארגונים. הראשונה להצטרף לחזון שלהם היתה הוד השרון, שזיהתה את הפוטנציאל של המיזם שלהם ואחריה הצטרפו רמת גן, ראשון לציון, ואז הגיע הקורונה. “התחלנו לחבר רשויות מקומיות, חברות עסקיות, לאחריות תאגידית, יזמנו ימי נטיעות ב-15 חברות שונות ואז הקורונה עצרה הכל”.

המטרה של חגי והעמותה שהוא עומד בראשה היא הקמת “עיר-יער”, תמונה עתידית של ערים שצריכות להיות ירוקות יותר, חברתיות יותר, קהילתיות יותר, לחבר בין אנשים, עם יותר צל, פחות זיהום אוויר, יותר מיזמים חברתיים, כדי שיהיה נעים לחיות בהן. בהרצאה הראשונה שארגן חגי בנושא “עיר-יער וצמיחה כלכלית 2.0”,  הגיעו כ-500 איש והמצגת שילבה דוגמאות מערים בעולם שכבר אימצו לידיהן את החזון. בעקבות הביקוש והעניין הוקמה קהילת “אקוטופיה” המונה כיום מעל 20,000 איש, שמעוניינים לקחת חלק ועם מעל חצי מיליון עוקבים שצופים באופן קבוע בפעילות של העמותה.

חג הירשפלד צילום ליטל קפלן
חג הירשפלד צילום ליטל קפלן

במהלך הקורונה יצאה העמותה במהלך של קמפיין גיוס המונים לטובת הקמת 100 גינות טיפוליות-שיקומיות והצטרפו אליהם למיזם כ- 200 מרכזי שיקום לאוכלוסיות מיוחדות החל מנשים מוכות ועד נערות שהוצאו מהזנות. לכל פרויקט הוצמדו אדריכל נוף ואגרונום שיתכננו את הגינה ונבנתה תוכנית

לימודית שבמסגרתה אנשי העמותה מכשירים ומלמדים את הצוותים של מרכזי השיקום כל מה שצריך לדעת על גידול וטיפול באדמה, תחת הקונספט “אדם.אדמה.קהילה”.כששואלים אותו מאיפה הוא שואב את ההשראה שלו לעשייה האקולוגית והחברתית שלו, חגי מספר על תחביב שפיתח ב-5 שנים האחרונות. מידי קיץ הוא טס לביקור בחוות מבודדות בצרפת. במשך שבועיים עד חודשיים הוא לומד להכיר את אנשי החווה מקרוב, את הגידולים, מתחבר לטבע ולאדמה, מתארח בחוות שונות כמתנדב, מתמקצע בלמידות חדשות וחוזר לישראל ליישם את מה שלמד.

בימים אלו חגי יוצא בקמפיין המונים חדש שקורא לגיוס כספים לטובת הקמת בוסתנים על גגות בעיר, לנטוע יערות מאכל בפארקים, לטפח גינות טיפוליות במוסדות שיקום, להפוך את העיר למתקדמת , ירוקה וידידותית יותר. עיר שמקצה מרחבים שיקומיים לאוכלוסיות מוחלשות ואוכלוסיות בסיכון. בקמפיין ארצי נרחב, פונה חגי לציבור להיות מעורב ולהצטרף לתנועת עיר יער, הפועלת למען פיתוח וטיפוח יערות אקולוגיים בעיר ובכפר, במטרה לתרום לאיזון מערכות האקלים המקומיות וחיזוק הפריפריה החברתית והגיאוגרפית, לקרב בין קהילות, לקדם צמיחה כלכלית מקיימת ולעודד תרבות נטיעה ושמירה על עצים ככלי חינוכי לשינוי תודעה בין אדם לאדמה ובין אדם לאדם- לעודד יזמים ירוקים להקים פרויקטים חברתיים ואקולוגיים בתוך הערים שלנו.

לינק לקמפיין המונים של העמותה

 

תגובות

להשאיר תגובה