“חשוב לנו שיראו ייצוגים רבים של נשיות סיפורים ואהבות”

פסטיבל הקולנוע הגאה נותן טעימה ראשונית מתכניו עם שבוע קולנוע נשים שיתקיים  בסינמטק תל אביב בתאריכים 9-14  למרץ. הסרטים שיוקרנו יעסקו בנושאים שונים ביניהן פאנסקסואליות, טרנסג’נדריות ולסביות. מפיקת הפסטיבל מספרת על ההתפתחות שלו ב- 12שנות קיומו, החיבור ליום האישה מהמקום הלהטב”י  ועל יקירת הפסטיבל גילה גולדשטיין

כשהתקיים פסטיבל הקולנוע הגאה הראשון בבמה של ‘האוזן השלישית’ לפני 12 שנים, ב-2006 הגיעו אליו 2,000 איש. בשנה שעברה לפסטיבל שהתקיים בסינמטק  כבר הגיעו 10,000 . הפסטיבל מתקיים כל שנה במקביל לשבוע הגאווה, “מה שנותן לנו גושפנקא שגם אנחנו חלק בלתי נפרד, ואחד מאירועי התרבות המרכזיים בכל אירועי הגאווה”, אומרת מפיקת הפסטיבל סוניה סולוביוב .

הפסטיבל , שהשנה יתקיים בין ה1 ל-10 ליוני מושך אליו בכל שנה אורחים חשובים בעלי שם עולמי, בשנה שעברה זה היה הבמאי זוכה ארי הזהב לורנו ויגל שביים את הסרט ‘מרחוק’, שגם הוצג בפסטיבל ובכלליות הוצגו בו סרטים שהיו גם בפסטיבלי הקולנוע הגדולים בעולם כמו פסטיבל ברלין, סאנדנס ואחרים.

השבוע אפשר לקבל מעין טעימה מהפסטיבל  אבל עם נגיעה נשית. שבוע קולנוע הנשים יחל ב-9 למרץ, יום אחרי יום האישה הבינלאומי וזה כמובן לא במקרה. “נשים בקולנוע זה נושא שהרבה פעמים לא נוגעים בו”, אומר סולוביוב, “יש לנו בתוך הקהילה הרבה ייצוגים שונים של נשיות שלא רואים אותם על המסך הגדול ובטח לא בהפצה מסחרית בארץ וחשוב לנו שאנשים ידעו שיש סוגים שונים של נשים, של מיניות נשית, של סיפורים ואהבות שלא תמיד נראה אותם”.

שבוע קולנוע הנשים נערך זו הפעם השלישית לכבוד יום האישה הבינלאומי . “אנחנו מתחברים ליום האישה מהצד שלה קהילה שלנו, להראות שיש הרבה סוגים של נשיות וזו נשיות שהיא מקובלת והיא חלק מהחיים של כולנו”.

מהי בעיניך החשיבות של שבוע קולנוע נשים?

“לשים פוקוס על העצמה של נשים בתוך הקולנוע, אם זה מבחינת הסיפור, הבימוי וההפקה. אנחנו רוצים לקדם את העשייה הנשית בקולנוע, יש לנשים המון לאן להתקדם בתחום הזה וכמי שמפיקה פסטיבל קולנוע אנחנו כן רואים יותר במאים וגברים גם היום”.

השבוע, ב-10 לחודש תתקיים הקרנת טרום בכורה לאחד הסרטים היותר מדוברים בקולנוע הלסבי, “מתחת לשפתיה”,  כל ההפקה והצוות שעבד על הסרט הוא על טהרת המין הנשי “זה משהו שאנחנו לא רואים הרבה פעמים בסרטים, הבימוי, הפקה, עריכה, הכל נעשה על ידי נשי וזה נותן לסרט רגישות אחרת שהרבה פעמים אנחנו לא רואים בסרטים באופן כללי”.

השבוע יפתח בהקרנה חגיגית לזכרה של אחת הנשים המשפיעות ביותר על קהילת הלהט”ב בישראל, גילה גולדשטיין, שנפטרה בתחילת פברואר. גילה הייתה מהתומכות הגדולות של פסטיבל הקולנוע הגאה ונכחה בכל האירועים החגיגיים ואף השתתפה בסרטונים של הפסטיבל ובסרטים שהופקו על ידי הפסטיבל כגון “פאקינג דיפרנט תל אביב”, Gay in a Day ו”גוטמן כפול חמש”. הסרט התיעודי על חייה, “זה גילה, זה אני” בבימויו של אלון ויינשטוק  הפך לאירוע בפסטיבל ומאז בכורתו בשנת 2010, הוקרן מדי שנה בפסטיבל ומילא אולמות עם קהל שהגיע לצפות שוב ושוב בסיפור חייה של הטרנסג’נדרית המשפיעה והחשובה ביותר על קהילת הלהט”ב בישראל.

לדברי סולוביוב, “גילה הייתה חברה טובה של הפסטיבל כל השנים שהוא התקיים, הייתה מגיעה ואומרת את ההערות שלה נוכחת באירועי הפתיחה והנעילה, מצטלמת לפרומואים של הפסטיבל. ב-2010 בהקרנת הסרט על חייה היא הגיעה כמובן וזה היה אירוע מאוד מיוחד”.

סולוביוב מתנדבת בפסטיבל הקולנוע הגאה משנת 2008 והשנה היא כאמור המפיקה שלו , “יש קהל מאוד נאמן של הפסטיבל, שהאירוע הזה חשוב לו . זה חלק בלתי נפרד מאירועי הגאווה בשבילי ובשביל הרבה מאוד אנשים. הוא אירוע תרבות בינלאומי שמגיעים אליו גם מחו”ל ונחשב לפסטיבל טוב מאוד בסצינת פסטיבלי הלהטב”ים בעולם.

מה סוד קסמו?

“האירוע מאוד חשוב לכל הצוות שעובד על הפסטיבל, זה לא סתם עבודה אלא חלק מהחיים שלנו. אנחנו משקיעים, לא מתפשרים על איכות ומנסים כמה שיותר לכלול את כל הייצוגים הלהטבים ואת כל יצוגי הקהילה”.

גם חברי כנסת או נציגי הממסד יגיעו?

” פחות… אבל אנחנו מנסים , גם להעביר משהו לכלל התעשייה, שפסטיבל קולנוע גאה זה קודם כל פסטיבל קולנוע ומה שחשוב זה הקולנוע ואנחנו לא מתפשרים על האיכות וכן הייתי שמחה לראות קהלים הרבה יותר מגוונים שמגיעים לצפות בסרטים, שאנשים פחות יפסלו את הקולנוע הלהט”בי רק כי הפסטיבל מתעסק עם נושאים להט”בים”.

זאת שנה שלישית ברציפות שפסטיבל הקולנוע הגאה מקיים במהלך מרץ (9-14) שבוע קולנוע נשים בסינמטק תל אביב. האירוע מתקיים במקביל ליום האישה הבינלאומי. במסגרת השבוע תוצג מיטב היצירה הבינלאומית מהפסטיבל החולף וגם הקרנת טרום בכורה לסרט שיוקרן בפסטיבל הקרוב המתקיים ביוני הקרוב. הסרטים שיוקרנו יעסקו בנושאים שונים ביניהן ביסקסואליות, פאנסקסואליות, טרנסג’נדריות ולסביות.

ואלו הסרטים שיוקרנו במהלך השבוע יתקיימו הקרנות של שישה סרטים:

יום ה’, ה- 9 למרץ, בשעה 21:00-  זה גילה זה אני- That’s Gila that’s me
אירוע פתיחה – הקרנה לזכרה של גילה גולדשטיין.
תיעודי.סיפורה המרגש של גילה גולדשטיין, אחת הטרנסג’נדריות הראשונות בתולדות ישראל ואייקון תל אביב שהפכה לאגדה עוד בחייה.

יום ו’, ה- 10 למרץ, בשעה 22:00- מתחת לשפתיה- Below Her Mouth

טרום בכורה. דרמה.  קשר שנרקם בין יסמין, המאורסת לגבר, ובין דאלאס הכריזמטית והמהפנטת  הופך לרומן סוער שישנה את חייהן לנצח.

זה גילה זה אני

יום ש’, ה- 11 למרץ, בשעה 17:00- אני עצמי והיא- Me Myself and Her

דרמה איטלקית סוחפת. פדריקה ומרינה יחד כבר חמש שנים. היחסים מתערערים כאשר גבר מעברה של פדריקה מעמיד את סיפור האהבה ביניהן בצומת דרכים.

יום א’, ה- 12 למרץ, בשעה 19:00 – לפני שהמסך האחרון יורד- Before the Last Curtain Falls

זוכה פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר פסטיבל הקולנוע הגאה 2016. הסרט צולל לתוך הסיפורים המרגשים ומחממי הלב של קבוצת טרנסג’נדרס ומלכות דראג בגילאי ה-60 וה-70. עכשיו, שנים אחרי שפרשו, הם/ן אוזרים/ות אומץ להופיע על הבמה בפעם האחרונה ולהעלות מופע מרהיב בשם “גרדניה”

 

יום ב’, ה- 13 למרץ, בשעה 21:00- חשופה- Bare

דרמה נועזת עם דיאנה אגרון מהסדרה Glee ופז דה לה אורטה מהסדרה אימפריית הפשע. בעיירה אמריקאית משעממת, חייה של שרה משתנים כשהיא פוגשת בפפר הסקסית אך המפוקפקת החושפת את המלצרית התמימה לעולם מסוכן וחדש.

יום ג’, ה- 14 למרץ, בשעה 22:00 –  S&Mסאלי S&M Sally  –

קומדיה. ג’יימי הבוצ’ה מתמודדת עם הידיעה שבת זוגה ג’יל נהנתה בעבר הלא רחוק מפעילות BDSM ומחליטה לנסות לגוון את טעמה ולחקור את עולם ההנאות המיניות יחד עם חברתה הסקסית. לצד סיפורן נרקמות סיטואציות מיניות שונות וחדשות בעבור דמויות המשנה החוות לראשונה מערכת יחסים פאנסקסואליות.

ניתן לרכוש כרטיסים בקופות הסינמטק, בטלפון 03-6060800 או דרך אתר הפסטיבל  www.tlvfest.com

תגובות

להשאיר תגובה